Comiesięczne zestawienie najczęściej czytanych e-booków, na podstawie list bestsellerów kilku najpopularniejszych polskich e-księgarni. Jak zwykle króluje beletrystyka. W lipcu chętniej sięgaliśmy po literaturę polską i to wcale niekoniecznie tę najnowszą. Co ciekawe, na liście po raz kolejny nie zmieściła się nowa książka Stephena Kinga - "Pan Mercedes".
Fabuła najnowszego kryminału norweskiego mistrza gatunku skupiona jest wokół postaci odsiadującego wyrok za zabójstwo Sonny’ego Lofthusa, który pewnego dnia dowiaduje się prawdy o swoim ojcu. Okazuje się, że wbrew temu, w co wszyscy wierzyli, to nie on był kretem w policji – został zmuszony do napisania listu, w którym się do tego przyznaje i popełnienia samobójstwa. Sonny postanawia uciec z więzienia i wymierzyć sprawiedliwość ludziom odpowiedzialnym za krzywdy, jakich doznała z ich rąk jego rodzina. Recenzję książki znajdziecie tutaj.
Siódma już książka autorstwa Emily Giffin. "Ten jedyny" to dość oklepana historia o kobiecie, która pozornie ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia, ale szczęśliwa się nie czuje. Dobra praca, udany związek, stabilna sytuacja życiowa, spokój - niby jest w porządku, ale Shea Rigsby, główna bohaterka powieści, chciałaby coś zmienić. Pod wpływem impulsu zrywa ze swoim chłopakiem, rzuca robotę i doświadcza prawdziwej miłości. "Ten jedyny" spotkał się z dość mieszanym przyjęciem ze strony czytelników. Część z nich twierdzi, że to jedna z najlepszych książek w dorobku Giffin, prawdziwa bomba emocjonalna, inni z kolei są przeciwnego zdania i narzekają, że za dużo w niej futbolu amerykańskiego, który jest pasją bohaterki, a za mało wzruszeń i uniesień.
Do obecności Tomka Tomczyka w tym zestawieniu chyba wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. "Blog", czyli druga książka w jego dorobku, wylądowała na liście po raz szósty. Ta pozycja zawiera uczciwe i konkretne rady dla osób, które chcą skomercjalizować swoją blogową działalność. Znajdziemy fragmenty o tym, jak współpracować z firmami, by wszyscy z tej relacji byli zadowoleni, jak i kiedy w ogóle zacząć zarabiać na swojej pasji. W „Blogu…” możemy też doszukać się – niestety – sporych fragmentów i powtórzeń z pierwszej książki Kominka, ale ci, którzy uwielbiają jego styl pewnie przymkną na to oko. „Blog…” to pozycja nie tylko dla blogerów, ale także pijarowców firm, którzy w ramach swojej pracy coraz częściej współpracują z blogerami. Recenzję książki znajdziecie tutaj.
Pierwsza część sześciotomowego cyklu "Thora". Debiut islandzkiej autorki to trzymająca w napięciu powieść sensacyjna o młodej prawniczce Thorze, samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Na terenie Uniwersytetu Islandzkiego odnalezione zostają zbezczeszczone zwłoki niemieckiego studenta historii. Jego rodzice, niezadowoleni ze śledztwa prowadzonego przez policję, zlecają zbadanie tej sprawy głównej bohaterce. Efekty okażą się zaskakujące.
Absolutna klasyka. Najbardziej rozpoznawalne i uznane dzieło Tyrmanda i jednocześnie najpoczytniejszy kryminał epoki PRL. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie w latach 50. ubiegłego wieku. Tajemniczy i nieuchwytny bohater atakuje bandytów i wymierza im sprawiedliwość. Ludność stolicy czuje się dzięki jego działaniom bezpieczniej, ale podziemny półświatek wypowiada mu wojnę. Obok wciągającej i żywej fabuły, "Zły" oferuje również fantastyczny opis powojennej warszawskiej panoramy - zarówno samego miasta, jak i zamieszkujących je społeczności.
Uwielbiamy Węgrów. Ale dlaczego? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Varga w "Czardaszu z mangalicą", w której to książce opisuje sentymentalno-nostalgiczną podróż do swojej drugiej ojczyzny. Niczym antropolog przygląda się w niej naszym bratankom, ale i nam samym. Szuka podobieństw i przeciwieństw. Tego, co nas łączy – kulturowo i historycznie – i dzieli. To nie naiwna wycieczka objazdowa, a udana próba kompleksowej analizy i zrozumienia opisywanych zjawisk.
Pewnego dnia znikają tysiące ludzi. Tak po prostu. W jednej chwili wyparowują z powierzchni Ziemi. Jak poradzą sobie z tym ich bliscy? Czy uda im się pogodzić ze stratą? W trzy lata po tym wydarzeniu nowy burmistrz Mapleton próbuje tchnąć w mieszkańców nadzieję w mieszkańców, mimo iż sam również doświadczył rozpadu rodziny. Fabuła książki Perrotta, co ciekawe, nie skupia się na wyjaśnieniu tajemniczego zniknięcia, a na losach tytułowych pozostawionych. Na podstawie tej prozy, HBO zrealizowało emitowany od 30 czerwca serial telewizyjny, o którym możecie przeczytać tutaj.
Michał R. Wiśniewski to między innymi były redaktor naczelny kultowego niegdyś magazynu Kawaii, a także autor blogów Pattern Recognition (mrw.blox.pl) oraz jetlag.com.pl. "Jetlag" jest "powieścią, sitcomem" o "pokoleniu biurowej klasy średniej i fetyszystów, szukających sensu w bezsensie oraz miłości w czasach nienawiści, głos tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, twoje zdanie, które nikogo nie obchodzi".
„Grand” to powieść, którą można by nazwać zbiorem nowel, z których każda ma swój numer, a dokładnie numer pokoju w sopockim hotelu Grand. Każdy pokój to kolejna historia człowieka, przechodzącego przemianę. W „Grandzie” poznajemy całą galerię charakterów, których losy splatają się tylko dzięki zbiegom okoliczności. Bywa, że sam hotel jest bodźcem do opowiedzenia historii swojego życia. Sopocki Grand skrywa wiele sekretów, nieczystych myśli i wydzielin, które niewinne pokojówki zamykają z dyskrecją na klucz. Recenzję książki znajdziecie tutaj.
Klasyczny przewodnik sukcesu. Pozycja dla tych, którzy mają dość zwykłej pracy, chcą zmienić swoje życie na lepsze i uciec z wyścigu szczurów. "4-godzinny tydzień pracy" to zbiór rad i porad na temat tego, jak to zrobić. Czy skutecznych? Timothy'emu Ferrissowi się udało, książka ta powstała bowiem na kanwie jego doświadczeń. Choć ponoć trudno byłoby je zastosowań na naszym podwórku. No, ale "trudno" nie znaczy przecież "niemożliwe". Recenzję tej pozycji możecie przeczytać tutaj.