REKLAMA

"Echa" może i są bez sensu, ale za to są nudne. Mam dla was lepsze produkcje o bliźniętach

"Echa", nowy serial limitowany Netfliksa, podbija właśnie TOP 10 serwisu. Szkoda, bowiem produkcja z Michelle Monaghan w podwójnej roli popełnia najcięższy z grzechów - jest nieprawdopodobnie nieciekawa (a przy okazji - niemądra, ale to zdecydowanie mniejszy problem). Na szczęście w kinie i telewizji istnieje kilka znacznie, znacznie bardziej interesujących przykładów ogrania motywu bliźniąt.

echa netflix serial opinia recenzje bliźnięta lepsze produkcje
REKLAMA

"Echa" ścigają "Sandmana" na liście TOP 10 najchętniej oglądanych seriali Netfliksa. Siedmioodcinkowa produkcja z Michelle Monaghan opowiada o siostrach bliźniaczkach - Leni i Ginie. Kobiety charakterologicznie skrajnie się od siebie różnią - pierwsza z nich, cicha i spokojna, ceni sobie rodzinne życie z mężem i córką. Z kolei Gina to buntowniczka, która porzuciła niegdyś wszystko, uciekając do Los Angeles i zdobywając sławę jako pisarka. Rzecz w tym, że bohaterki od dziecka zamieniają się miejscami, w związku z czym każda z nich wiedzie podwójne życie, posiada dwa domy, dwóch mężów - i tak dalej. W pewnym momencie jedna z sióstr znika bez śladu, a idealny dotychczas plan zaczyna się rozpadać. Rusza śledztwo, mnożą się tajemnice.

Może i brzmi intrygująco, ale nie dajcie się zwieść - "Echo" marnuje swój potencjał już w pierwszym odcinku, a później jest już tylko gorzej. Pierwsza połowa scenariusza rozłazi się w szwach i nie sposób odnaleźć w niej sensu - z odcinka na odcinek produkcja staje się coraz bardziej naiwna (wzbraniam się przed słowem: głupawa, ale kusi) i niedorzeczna. Niestety, nie w ten zabawny, a raczej frustrujący sposób. Twórcy obsesyjnie mnożą sekrety, twisty i rewelacje, które pozbawiają historię resztek wiarygodności i czynią ją jeszcze bardziej nieskładną.

REKLAMA
Echa - Netflix

Następnie, gdy "Echa" stają się festiwalem scen przesłuchań i retrospekcji, nie sposób dłużej oglądać ich w skupieniu - ba, z trudem powstrzymałem powieki przed zamknięciem. Ja wiem - brzmi jak gruba przesada, gwarantuję wam jednak, że ze świecą szukać drugiego serialu, który swoją mizerną intrygę wyjaśnia w tak nieangażujący sposób, opierając się na jedne, wielkiej, niekończącej się ekspozycji. Gdy wreszcie przechodzimy do dwóch finałowych odcinków, nic nas już nie obchodzi - nawet to, że w całej tej układance zabrakło kilka, wydawałoby się, kluczowych fragmentów narracji. Cóż, brak wartości intelektualnej mogę jeszcze wybaczyć, ale rozrywkowej - w żadnym wypadku. Monaghan jest w porządku, ale to przecież niczego nie zmienia.

Jeśli zatem macie ochotę na produkcję w ciekawy sposób ogrywającą wątek bliźniąt, olejcie "Echa". Mam dla was kilka znacznie lepszych propozycji - bez obaw, unikałem produkcji, w których pojawienie się bliźniaka jest fabularną woltą.

Echa Netfliksa to rozczarowanie. Te filmy i seriale o bliźniętach są znacznie lepsze

Nierozłączni

Mistrz Cronenberg pozdrawia. Jeremy Irons w wybitnej, podwójnej roli braci Mantle - jednojajowych bliźniaków, którzy wspólnie uwodzą niczego nieświadome kobiety. Nic nie staje im na przeszkodzie do czasu, gdy obaj zakochują się w tej samej aktorce. Niepokojący obraz dysfunkcyjnej, współzależnej, wypełnionej rozpustą i złudzeniami relacji. Pozycja obowiązkowa, nie tylko dla fanów legendarnego reżysera.

To wiem na pewno

Najlepsza rola (wróć: najlepsze role!) w karierze Marka Ruffalo. Ten miniserial przedstawia dwie równoległe historie życia braci bliźniaków, których losy przedstawione są na różnych etapach ich życia. Oparta na bestsellerowej powieści rodzinna saga o winie i wyparciu - fenomenalnie napisana, wyreżyserowana i, rzecz jasna, zagrana. Czołówka seriali HBO z ostatnich lat.

To wiem na pewno - HBO

Adaptacja

Nicolas Cage i Nicolas Cage w doborowym towarzystwie Chrisa Coopera, Meryl Streep, Briana Coxa, Tildy Swinton i Johna Cusacka. Napisana przez Charliego Kaufmana historia to odbicie jego własnego życia w krzywym zwierciadle i nawiązanie do książki Susan Orlean pt. "The Orchid Thief". Główny bohater zmaga się tu z niemocą twórczą i prosi Donalda (w rzeczywistości nieistniejącego bliźniaka) o pomoc. Ciekawostka: Donald Kaufman to pierwszy w historii nominowany do Oscara nieistniejący scenarzysta.

Między nami bliźniętami

REKLAMA

Bill Hader i Kristen Wiig jako rodzeństwo, które niezależnie od siebie cudem unika śmierci - w ten sam dzień. Zdarzenie sprawia, że postanawiają naprawić swoją relację. Świetna opowieść o autodestrukcyjnych neurotykach, którzy rozumieją się nawzajem tak, jak nikt inny nigdy nie będzie w stanie ich zrozumieć. Kolejny żywy dowód na fenomenalne aktorskie umiejętności Hadera.

Między nami bliźniętami
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA