REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale

Watergate, JFK i tajne dokumenty. Ekranizacje skandali politycznych są niemal gwarancją sukcesu

Niedawno do mediów trafiły doniesienia, że Netflix i CBS pracują nad oryginalnymi serialami o aferze Watergate. To utwierdza mnie w przekonaniu, że temat ekranizacji skandali politycznych ciągle jest aktualny. 

19.12.2017
14:15
Watergate, JFK i tajne dokumenty. Ekranizacje skandali to pewny sukces
REKLAMA
REKLAMA

W sobotę pojawiły się informacje, że Netflix rozpoczyna prace nad serialem dotyczącym kulis amerykańskiej afery podsłuchowej z pierwszej połowy lat 70. XX wieku. Produkcję powierzono George’owi Clooneyowi i jego stałemu współpracownikowi ze Smokehouse Pictures, Grantowi Heslovowi. Panowie odpowiadają m.in. za nagrodzony Oscarem film Operacja Argo. Scenariusz powierzono Mattowi Charmanowi, autorowi fabuły Mostu szpiegów.

Serial ma liczyć osiem odcinków, z których każdy będzie się skupiał na innym bohaterze skandalu.

Teraz wiemy również, że stacja CBS jest zainteresowana ekranizacją książki Watergate Thomasa Mallona. Za całokształt ma być odpowiedzialna wytwórnia Touchy Feely Films, która należy do Paula Giamattiego i Dana Careya.

Ekranizacje wydarzeń dotyczących afery podsłuchowej nie są niczym nowym. Pierwszym rozliczeniem ze sprawą Watergate był nagrodzony czterema Oscarami film Wszyscy ludzie prezydenta z 1976 roku. Obraz Alana J. Pakuli przedstawiał pracę dwóch dziennikarzy The Washington Post – Boba Woodwarda i Carla Bernsteina, w których wcielili się odpowiednio Robert Redford i Dustin Hoffman. Duet reporterów został naprowadzony na trop dzięki tajemniczemu informatorowi.

Ich publikacje doprowadziły do ujawnienia jednej z największych afer politycznych w historii USA, która zmusiła Richarda Nixona do zrzeczenia się urzędu prezydenta.

Jego próby powrotu do elity politycznej ukazane zostały w filmie Frost/Nixon z 2008 roku. Reżyser Ron Howard  przedstawił w nim serię wywiadów telewizyjnych, które w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych biły rekordy popularności. Z kolei kulisy upadku prezydenta zekranizowano już wcześniej. W 1995 roku do kin trafił film Olivera Stone’a Nixon, w którym Richarda Nixona zagrał Anthony Hopkins.

To nie jedyne skandale polityczne, które na srebrnym ekranie omawiał znany z politycznej krytyki reżyser.

W 1991 roku nakręcił on JFK, w którym przedstawił kontrowersyjne teorie dotyczące zabójstwa Johna Kennedy’ego. Film pokazuje działalność Jima Garrisona, prokuratora z Nowego Orleanu, który podważa ustalenia komisji Warrena. Obraz jasno daje do zrozumienia, że amerykański rząd wie o sprawie dużo więcej, niż podał do publicznej wiadomości. Stone nie ma też wątpliwości, że zbadanie sprawy zabójstwa najważniejszej osoby w państwie zlekceważono, opierając się na wygodnych, choć mało realistycznych przesłankach. Reżyser insynuuje nawet, że państwowe służby odegrały w zamachu o wiele większą rolę.

Z kolei w zeszłym roku swoją premierę miał Snowden, w którym Stone przedstawił historię tytułowego pracownika CIA i NSA. Informatyk przekazał prasie dokumenty poświadczające o podsłuchiwaniu zwykłych obywateli przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, jak również szpiegowaniu czołowych polityków europejskich. Całą sytuację określono największym przeciekiem tajnych informacji w historii Stanów Zjednoczonych. Zmuszony uciekać z kraju Snowden obecnie przebywa w Rosji. Główną rolę zagrał Joseph Gordon-Levitt.

Kolejna odsłona dziennikarskich publikacji tajnych dokumentów trafi do szerokiej dystrybucji 12 stycznia 2018 roku.

Na wtedy bowiem zaplanowano premierę The Post Stevena Spielberga, który zajął się tematem upublicznienia przez reporterów The New York Times i The Washington Post tzw. Pentagon Papers. Dokumenty zawierały informacje na temat działalności Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i wojsk amerykańskich w Wietnamie, dowodząc m.in. kłamstw administracji Lyndona Johnsona. Cała sprawa trafiła do mediów w 1971 roku, a więc jeszcze przed wybuchem afery Watergate. W 2011 roku odtajniono i upubliczniono całość akt.

Serial Netfliksa nie będzie pierwszym kontaktem Clooneya ze skandalami politycznymi.

W 2005 roku aktor wyreżyserował obraz Good Night and Good Luck, w którym we współpracy z dziennikarzami CBS skupił się na działalności komisji McCarthy’ego. W 1953 roku senator z Illinois wpadł w obsesję doszukiwania się sympatii komunistycznych pośród Amerykanów. Podczas tego polowania na czarownice kongresmen dopuszczał się nadużyć władzy, w wyniku których ucierpiało wiele osób publicznych. Clooney przedstawił pracę Edwarda Murrowa, dziennikarza, który wytknął McCarthy’emu wykroczenia poza obowiązki, czym ściągnął na siebie gniew senatora.

REKLAMA

Kilka ekranizacji skandali politycznych znajdziemy także na polskim podwórku.

Jednym z najlepszych przykładów jest film Gry uliczne z 1996 roku. Krzysztof Krauze wziął na warsztat sprawę Stanisława Pyjasa, zamordowanego przez komunistyczne służby w 1977 roku. Reżyser ukazuje pracę dwóch reporterów telewizyjnych, którzy początkowo nie są zainteresowani wyjaśnieniem zabójstwa, jednak z czasem trafiają na co raz więcej tropów. Wszystkie poszlaki prowadzą ich do senatora Makowskiego, który miał być odpowiedzialnym za śmierć studenta TW Ketmanem. Oczywiście dzisiaj już wiemy, kto odpowiadał za śmierć Pyjasa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA