REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. Dzieje się

Ponad milion złotych za fortepian Władysława Szpilmana. Imponujący rekord na polskiej aukcji

1,3 mln zł — za tyle sprzedano fortepian marki Stainway należący do Władysława Szpilmana, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów. Kwota, za którą kupiono instrument pięciokrotnie przekroczyła szacowaną wartość pamiątki.

23.09.2020
16:09
fortepian wladyslaw szpilman aukcja licytacja rekord desa unicum
REKLAMA
REKLAMA

Podczas wtorkowej licytacji w domu aukcyjnym DESA Unicum doszło do rekordu — za blisko 1,3 mln zł sprzedano fortepian należący do Władysława Szpilmana, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów i bohatera obsypanego nagrodami (w tym trzema Oscarami) filmu Romana Polańskiego pt. „Pianista” (w muzyka wcielił się Adrien Brody). Eksperci są zgodni — to dotychczas najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w Polsce. Nic dziwnego, że fortepian okazał się łakomym kąskiem dla kolekcjonerów — to właśnie przy tym instrumencie Szpilman komponował po wojnie swoje najsłynniejsze utwory.

Nie tylko Stainway

Pod aukcyjny młotek poszedł nie tylko zabytkowy fortepian Szpilmana marki Stainway z 1940 r., ale także inne pamiątki związane z kompozytorem i pianistą. Na licytację trafiły m.in. zegarek Omega (kupiony za blisko 250 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (niespełna 90 tys. zł). To jedyne przedmioty, które zachowały się z warszawskiego getta, gdzie w czasie wojny przebywał Władysław Szpilman.

wieczne pioro szpilman
Fot. DESA Unicum

Oprócz tego, za niespełna 142 tys. zł sprzedano rękopis suity „Życie maszyn" (który ocalał, bo został wysłany za granicę) został wysłany za granicę i dzięki temu ocalał. Jego estymacja startowała od 12 tys. zł. W sumie pod młotek poszło ponad 50 wyjątkowych obiektów związanych ze Szpilmanem.

zegarek omega szpilman
Fot. DESA Unicum

Łączna kwota opiewająca na ponad 2,5 mln zł sprawiła, że wtorkowa aukcja pobiła rekord w historii polskich licytacji memorabiliów, a cena, za którą sprzedano fortepian, pięciokrotnie przekroczyła estymowaną sumę.

Nowy rozdział na polskim rynku aukcyjnym

Zainteresowanie aukcją było naprawdę ogromne, zarówno ze strony polskich i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy. Wierzymy, że sukces licytacji otwiera nowy rozdział na polskim rynku aukcyjnym

 mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.

Kolekcję pamiątek po Władysławie Szpilmanie przekazali dwaj synowie pianisty — Krzysztof i Andrzej. Pieniądze zarobione na aukcji zostaną przeznaczone na promocję twórczości pianisty na świecie.

REKLAMA

*Zdjęcie główne: DESA Unicum/desa.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA