Grooming - co to jest? Pandora Gate odsłoniła przerażające zjawisko
Druga próba omówienia Pandora Gate, której podjął się Konopskyy, rozwija nowe wątki, wyciąga na światło dzienne kolejne nazwiska, ale wraca również do spraw poruszonych przez Wardęgę, m.in. youtuberów Stuu oraz Boxdela. Pisząc o Pandora Gate nie można nie wspomnieć o zjawisku groomingu. To określenie pojawiło się też przy sprawie youtubera Gargamela, który został os przez byłą dziewczynę o stosowanie przemocy i groomingu. Co to jest grooming?
Co to jest grooming? Po kolei. Najpierw Sylwester Wardęga, a później Mikołaj Tylko, znany jako Konopskyy, opublikowali materiał o skandalu, który toczy się wokół polskich youtuberów. Mieli oni pisać niestosowane wiadomości do nastoletnich dziewcząt oraz spotykać się z nimi.
Więcej o Pandora Gate przeczytasz na Spider's Web:
Pisząc o Pandorze Gate nie sposób nie wspomnieć o wspomnianym zjawisku, które objęło m.in. przypadek Gargamela. Został on oskarżony przez swoją byłą dziewczynę o stosowanie przemocy oraz właśnie groomingu. Czym dokładnie jest grooming?
Grooming - co to jest?
Child grooming (uwodzenie dziecka) to działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać, najczęściej seksualnie, choć nie tylko. Grooming to również mechanizm używany, by nakłonić dziecko do prostytucji czy udziału w pornografii dziecięcej. Potocznie przez child grooming rozumie się po prostu uwodzenie dzieci przez internet. Grooming jest jedną z technik manipulacji. Działania te zmierzają do nawiązania z osobą nieletnią relacji o charakterze seksualnym, do skłonienia jej do czegoś lub do emocjonalnego uzależnienia.
Najpierw sprawca pozoruje przyjaźń, pociesza i wspiera potencjalną ofiarę po to, by osiągnąć cel. Grooming jest przestępstwem uregulowanym w artykule 200a Kodeksu Karnego. Przepis ten wskazuje, że wszelkie działania zmierzające do obcowania płciowego z małoletnim poniżej 15 lat, polegające też na nakłanianiu do czynów seksualnych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej, podlegają karze pozbawienia wolności na okres lat 3. Dodatkowo też art. 200a § 2 określa, że już samo tylko złożenie propozycji małoletniemu o podłożu seksualnym za pośrednictwem sieci oraz działanie zmierzające do jej realizacji, ulega penalizacji: grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres lat 2.
Grooming to długotrwały proces, który podzielony jest na kilka etapów. W pierwszym sprawca obserwuje swoją ofiarę, zbierając o niej wszystkie niezbędne informacje. Te dane pozwalają sprawcy ocenić jego szanse u ofiary, a także łatwiej nawiązać relacje z dzieckiem oraz wzbudzić jego zaufanie. W późniejszych etapach groomingu mamy do czynienia w pogłębieniach relacji z ofiarą, analizą sytuacji oraz propozycją konkretnych działań. Zmierzają one do tego, aby pogłębić oraz zacieśniać więź z dzieckiem. Sprawca zwierza mu się ze swoich tajemnic, zachęcając je również do tego samego. Gdy poczuje się z nim na tyle pewnie, zaczyna zadawać coraz to odważniejsze pytania dotyczące szczegółów z życia intymnego oraz relacji z ciałem.
W groomingu sprawca często prosi o to, aby dziecko nie archiwizowało rozmów. Pojawiają się też pytania o to, gdzie umiejscowiony jest komputer oraz czy rodzice małoletniego wiedzą o jego nowej znajomości. Grooming to nie tylko internetowa wymiana zdań, ale i również podejmowane czynności przez pedofila o seksualnym charakterze, na przykład masturbacja. W groomingu dochodzi również do spotkania w rzeczywistości. Stosując grooming sprawca wywołuje też u ofiary złudne poczucie, że jest jego przyjacielem, przedstawiając rodziców czy opiekunów nieletniej osoby jako wroga, złą osobę.
Jak ochronić dziecko przed groomingiem?
Aby ochronić dziecko przez child groomingiem, warto aby dorosły rozmawiał z dzieckiem odnośnie zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z sieci. Warto również, aby rodzic czy opiekun mocno zwracał uwagę na to, jakie relacje nawiązuje w sieci dziecko. Ważne, aby dorośli zadbali o zbudowanie więzi z dzieckiem, interesując się tym, jakie hobby ma ich pociecha, ale też z jakimi problemami się mierzy. Warto wspomnieć, że ofiarami groomingu najczęściej padają młodzi ludzie o niskiej samoocenie, którzy są odrzuceni przez grupę rówieśników, ale też nie mają wsparcia ze strony przyjaciół, rodziców czy opiekunów. Dlatego dorośli powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zadbać o dobre samopoczucie i psychikę dziecka.