REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Muzyka

Hot16Challenge wchodzi do świata literatów. Jakub Żulczyk zarapował i nominował m.in. Twardocha

Hot16Challenge to charytatywna akcja zorganizowana przez polskie środowisko hip-hopowe i wspierająca zbiórkę pieniędzy na rzecz walki z koronawirusem. Wiele wskazuje jednak na to, że wyzwanie wkrótce wyjdzie poza świat muzyki i porwie w swoje objęcia pisarzy. Wśród nominowanych pojawił się bowiem niedawno Jakub Żulczyk i zdecydowanie stanął na wysokości zadania.

06.05.2020
13:58
hot16challenge jakub żulczyk
REKLAMA
REKLAMA

Pierwotny pomysł na Hot16Challenge narodził się w 2014 roku, gdy cały świat opanowało szaleństwo tzw. Ice Bucket Challenge. Raper Tede odmówił wówczas oblania się wodą, a Solar z duetu Solar/Białas wpadł na pomysł wyzwania bardziej odpowiadającego hip-hopowym trendom. Każdy nominowany dostał zadanie stworzenia na poczekaniu swojego 16-wersowego utworu, zarapowanie go na wizji, a potencjalnie również nominowanie kolejnych postaci i wpłacenie pieniędzy na cel charytatywny.

Nie dziwi więc specjalnie, że w kontekście COVID-19 Hot16Challenge przeżywa drugą młodość. Rodzimi raperzy z dużą werwą zaangażowali się w akcję i zbiórkę pieniędzy organizowaną wraz z fundacją Siepomaga.pl (znajdziecie ją TUTAJ). W sieci błyskawicznie namnożyły się filmiki popularnych postaci z polskiej branży muzycznej rapujących swoje 16-wersowce. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Taco Hemingway, Mata i Norbi. W 2. odsłonie Hot16Challenge udział wziął też należący do młodego pokolenia raper Koza, który następnie nominował twórcę powieści „Ślepnąc od świateł” i „Wzgórze psów”.

Jakub Żulczyk nie odrzucił wyzwania. Opublikował swój rap na YouTubie i nominował do Hot16Challenge trójkę literackich uczestników.

REKLAMA

W swoim improwizowanym (choć czytanym z kartki) utworze Żulczyk odwołał się do deszczowych dni, które przyszły po długotrwałej suszy, 2. sezonu serialowej adaptacji „Ślepnąc od świateł” czy Literackiej Nagrody Nobla. Kilkukrotnie podkreślił także, że nie jest raperem. Ale mimo tej asekuracji trzeba przyznać, że pisarzowi zadanie Hot16Challenge wyszło to całkiem nieźle. Znalazło się nawet miejsce na kilka drobnych beefów i odwołanie do trwającej zbiórki. A to przecież najważniejsze.

Ponadto Żulczyk postanowił rozszerzyć inicjatywę poza środowisko raperskie. Wśród nominowanych przez niego osób znaleźli się bowiem Dorota Masłowska, Pablopavo, Remigiusz Mróz oraz Szczepan Twardoch. Kto z nich postanowi podjąć rękawicę? Przekonamy się zapewne już na dniach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA