Nie, wilki nie żywią się głównie roślinnie. Jaś Kapela z nominacją do Biologicznej Bzdury roku 2021
Kolejna nominacja do Biologicznej Bzdury Roku 2021 przyznana. Otrzymał ją Jaś Kapela, pisarz, publicysta i aktywista, za przeczące nauce stwierdzenie, które zawarł w swoim artykule. Dotyczyło ono wilczej diety.
Za fragment opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" (i niedługo później poprawionego) artykułu pt. "Mój pies je rośliny - oskarżono mnie o znęcanie i tortury" Jaś Kapela doczekał się nominacji do Biologicznej Bzdury Roku 2021. Tekst dotyczył wegetariańskiej diety psów i wilków - i to właśnie w przypadku tych drugich, delikatnie pisząc, minął się z wynikami badań naukowych. Chodzi konkretnie o zdanie: "Wilki też żywią się głównie roślinnie".
Łukasz Sakowski, twórca antynagrody "Biologiczna Bzdura Roku", to biolog i dziennikarz naukowy, autor bloga i fanpage'a "To tylko teoria" i książki "Bioksiążka. Biologia dla niewtajemniczonych". W swoim wpisie rozwiał wątpliwości, sprostował słowa Kapeli i uzasadnił nominację:
Kapela stwierdził: "badania nad populacją w parku Yellowstone wykazały, że odchody wilków składają się aż w 74 procentach z resztek z pokarmów wegańskich", powołując się na publikację naukową wydaną w 2006 roku w "The Journal of Nutrition". Rzecz w tym, że w materiale źródłowym znajdziemy zgoła inną informację - błąd Kapeli wynika prawdopodobnie ze złego przetłumaczenia kluczowego fragmentu. W oryginale napisane jest, że "w 74% odchodów znaleziono jakieś szczątki roślinne", co znacząco zmienia przekaz. Szkoda - podobne wpadki wpływają na polaryzację i negatywny obraz wegan i wegetarian.
Jak podkreśla sam autor, plebiscyt na Biologiczną Bzdurę Roku polega na wyłonieniu wypowiedzi z błędnymi, fałszywymi lub zmanipulowanymi informacjami, koncepcjami i poglądami. Muszą one dotyczyć szeroko pojętych nauk przyrodniczych: od biofizyki, przez chemię, biologię, medycynę, po psychologię. Pod koniec roku Sakowski prezentuje oficjalne nominacje. Następnie otwiera głosowanie, a w pierwszej połowie stycznia ogłasza wyniki. Zwycięzca otrzymuje wirtualną statuetkę Alternatywnej Zięby.
Biolog dodaje, że BBR ma za zadanie popularyzowanie nauki oraz upowszechnienie pronaukowej narracji w dyskursie publicznym. Jej celem nie jest natomiast obrażanie, szydzenie ani wyśmiewanie osób nominowanych - do czego silnie zniechęca.
Druga oficjalna nominacja należy do Violi Kołakowskiej, weteranki "konkursu". Kolejne poznamy w najbliższych dniach. Poniżej znajdziecie też propozycje nominacji wstępnie wskazane przez twórcę:
- Viola Kołakowska ("Szczepionka powoduje brak odpowiedzi immunologicznej na wirusa")
- Jan Duda ("Homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym")
- Przemysław Czarnek ("To są oczywiste sprawy, znane ludziom od miliardów lat")
- Marek Suski ("Nasze lasy i zielone uprawy pochłaniają więcej niż emitujemy CO2")
- Janusz Korwin-Mikke, kolejny weteran plebiscytu ("Wszystkie gatunki w Europie są gatunkami inwazyjnymi")
- Katarzyna Ratkowska ("Są badania, które pokazują, że to białko [kolca w szczepionce na Covid] jest niestety toksyczne i powoduje mnóstwo powikłań")
- Anna Maria Żukowska ("Zdarzają się takie sytuacje, że biologiczny mężczyzna rodzi dziecko")
- Marcin Najman ("Szczepionki Astrazeneca oraz Johnson & Johnson zawierają komórki zabitego dziecka")
- Maria Kurowska ("Stare drzewa nie produkują tlenu, nie przerabiają CO2")
Zdjęcie główne: fanpage "To tylko teoria"