REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube /
  3. Dzieje się

Patoyoutuber wykorzystuje niepełnosprawnego chłopaka do nabijania klików. Ruszyła akcja zgłaszania filmu [AKTUALIZACJA]

Problem patoinfluencerów w polskim internecie jest nagłaśniany od kilku lat, ale wciąż nie przeszkodziło to w robieniu kariery takim postaciom jak Kamerzysta. Wrzucił on niedawno filmik, na którym z kolegami wykorzystuje podobno niepełnosprawnego umysłowo chłopaka. Trwa akcja zgłaszania wideo do YouTube'a.

14.04.2021
14:55
kamerzysta youtube
REKLAMA

Kamerzysta znany też jako Kamuś to patoyoutuber niegdyś współpracujący z Lordem Kruszwilem. Obaj należą do najsłynniejszych youtuberów, którzy promują często bardzo kontrowersyjne treści. O ile jednak niegdyś oficjalnie promujący Podlasie Lord Kruszwil w ostatnim czasie mocno stracił na popularności i publikuje tylko na niewielkim zapasowym kanale, o tyle kariera Kamerzysty wciąż kwitnie.

REKLAMA

Łukasz Wawrzyniak (bo tak naprawdę nazywa się youtuber) pod koniec zeszłego roku został oskarżony przez działającą z nim kiedyś Fagatę (czyli Agatę Fąk) o wykorzystywanie nieletnich dziewczyn i stosowanie przemocy wobec swojej dziewczyny. Nie wiadomo, jak zakończy się ta sprawa, a Kamerzysta może mieć wkrótce kolejne kłopoty. A wszystko za sprawą opublikowanego 9 kwietnia filmiku „Jak daleko pousnie się za pieniądze”. Nagrywający materiał Wawrzyniak i inne osoby widoczne w materiale dają w nim kolejne, coraz bardziej upokarzające wyzwania pewnemu mężczyźnie określonemu na wstępie jako „po*eb”.

Część widzów określa treść wideo jako znęcanie się i to w dodatku nad osobą niepełnosprawną umysłowo.

Kilka dni po publikacji filmu w sieci pojawił się wpis informujący, że maltretowany i poniżany mężczyzna to były wychowanek domu dziecka i osoba niepełnosprawna umysłowo. A co za tym idzie, nie potrafiąca w pełni przewidywać skutków swoich działań. Niedługo później o sprawie opowiedział też specjalista od komunikacji internetowej i zjawiska patoinfluencerów Wojtek Kardys. W rozmowie z Rozrywka.Blog przyznał, że po obejrzeniu „Jak daleko pousnie się za pieniądze” poczuł się wzburzony:

Na początku nie dowierzałem, że coś takie mogło zostać opublikowane. Potem pojawiła się wściekłość. Sprawdziłem background całej sytuacji i potwierdziłem, że osoba pokazywana na filmie faktycznie jest niepełnosprawna umysłowo.

Wiele osób uważa, że YouTube działa za wolno i nieskutecznie. I w ten sposób napędza kariery postaci takich jak Kamerzysta.

Poszczególne filmy i całe kanały patostreamerów i patoyoutuberów są systematycznie zgłaszane, ale wielkie korporacje często działają zbyt wolno. Przez co problem nie został zduszony w zarodku i w ciągu lat rozrósł się do jednego z największych wyzwań w edukowaniu młodych ludzi, których szczególnie ciągnie do tego typu postaci. A warto też podkreślić, że dodatkowe kontrowersje wynikają z bardzo niejasnego funkcjonowania algorytmu YouTube'a. Firma potrafi błyskawicznie zainterweniować np. na hasło o walce białych z czarnymi, nie zważając, że chodzi o filmik tłumaczący grę w szachy, a z patoinfluencerami nadal sobie nie radzi.

Wszyscy to jest kwestia algorytmu. Na YouTubie w ciągu minuty pojawiają się tysiące godzin nowych treści. Wiadomo, że żaden człowiek nie jest tego w stanie robić i Google używa algorytmu. Jak on działa? Nie wiadomo. Niektóre filmy są banowane po paru sekundach czy minutach. A ten film trafił do sieci 9 kwietnia. Obejrzało go już prawie 400 tys. ludzi. Jest mnóstwo zgłoszeń, że film zawiera niewłaściwe elementy i łamie regulamin YouTube'a. To jest skandal, że ten materiał nadal wisi na stronie. Musimy zmusić firmy Big Tech do większego zaangażowania w pracę nad sztuczną inteligencją, żeby takie filmy nie miały prawa tak długo znajdować się na YouTubie – tłumaczy Wojtek Kardys.

Inna sprawa, że równie wielkim i ważnym zadaniem jest rozpoczęcie właściwej edukacji cyfrowej wśród najmłodszych. W ciągu ostatnich dwóch dekad wpływ nowych mediów na życie całego świata stał się wręcz kluczowy, a mimo to w wielu szkołach lekcje informatyki wyglądają pod tym względem wręcz przedpotopowo. A niezdające sobie sprawy z zagrożeń dzieci wpadają pod wpływ patoinfluencerów:

Media społecznościowe mają swoją ciemną stronę. Patoinfluencerzy tacy jak Kamuś zarabiają pieniądze w sposób wręcz przestępczy. Musimy wprowadzić do podstawówki i liceów edukację cyfrową dla uczniów. Musimy nauczyć je odróżniania dobrych treści od złych. Pierwsze komentarze pod filmem Kamerzysty są pełne entuzjazmu. To wideo ma 29 tys. polubień. Komuś ten materiał się podobał. Wszystkim nam powinna zapalić się czerwona lampka. Potrzebujemy kampanii społecznych, które mówią o dobrym i złym contencie. Musimy coś zrobić jako społeczeństwo, bo nawet jak usuniemy kanał jednego patoyoutubera, to nie zamyka to problemu. Usunięcie jednej chorej osoby nie zatrzymuje rozwoju choroby – podsumowuje Kardys.

REKLAMA

{AKTUALIZACJA 15.04.2021, godz. 8:07]: YouTube usunął omawiane wideo Kamerzysty, natomiast jego kanał nadal funkcjonuje. Firma w komunikacie przesłanym do Rozrywka.Blog podkreśla natomiast, że traktują sprawę bezpieczeństwa bardzo poważnie:

Traktujemy bezpieczeństwo naszych twórców, widzów i partnerów bardzo poważnie i stosujemy surowe zasady zabraniające dręczenia i nękania w YouTube. Wszelkie zgłoszone treści naruszające nasze zasady są natychmiast usuwane z YouTube

– zaznacza Piotr Zalewski z Biura Prasowego Google'a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA