Patoyoutuber wykorzystuje niepełnosprawnego chłopaka do nabijania klików. Ruszyła akcja zgłaszania filmu [AKTUALIZACJA]
Problem patoinfluencerów w polskim internecie jest nagłaśniany od kilku lat, ale wciąż nie przeszkodziło to w robieniu kariery takim postaciom jak Kamerzysta. Wrzucił on niedawno filmik, na którym z kolegami wykorzystuje podobno niepełnosprawnego umysłowo chłopaka. Trwa akcja zgłaszania wideo do YouTube'a.
Kamerzysta znany też jako Kamuś to patoyoutuber niegdyś współpracujący z Lordem Kruszwilem. Obaj należą do najsłynniejszych youtuberów, którzy promują często bardzo kontrowersyjne treści. O ile jednak niegdyś oficjalnie promujący Podlasie Lord Kruszwil w ostatnim czasie mocno stracił na popularności i publikuje tylko na niewielkim zapasowym kanale, o tyle kariera Kamerzysty wciąż kwitnie.
Łukasz Wawrzyniak (bo tak naprawdę nazywa się youtuber) pod koniec zeszłego roku został oskarżony przez działającą z nim kiedyś Fagatę (czyli Agatę Fąk) o wykorzystywanie nieletnich dziewczyn i stosowanie przemocy wobec swojej dziewczyny. Nie wiadomo, jak zakończy się ta sprawa, a Kamerzysta może mieć wkrótce kolejne kłopoty. A wszystko za sprawą opublikowanego 9 kwietnia filmiku „Jak daleko pousnie się za pieniądze”. Nagrywający materiał Wawrzyniak i inne osoby widoczne w materiale dają w nim kolejne, coraz bardziej upokarzające wyzwania pewnemu mężczyźnie określonemu na wstępie jako „po*eb”.
Część widzów określa treść wideo jako znęcanie się i to w dodatku nad osobą niepełnosprawną umysłowo.
Kilka dni po publikacji filmu w sieci pojawił się wpis informujący, że maltretowany i poniżany mężczyzna to były wychowanek domu dziecka i osoba niepełnosprawna umysłowo. A co za tym idzie, nie potrafiąca w pełni przewidywać skutków swoich działań. Niedługo później o sprawie opowiedział też specjalista od komunikacji internetowej i zjawiska patoinfluencerów Wojtek Kardys. W rozmowie z Rozrywka.Blog przyznał, że po obejrzeniu „Jak daleko pousnie się za pieniądze” poczuł się wzburzony:
Wiele osób uważa, że YouTube działa za wolno i nieskutecznie. I w ten sposób napędza kariery postaci takich jak Kamerzysta.
Poszczególne filmy i całe kanały patostreamerów i patoyoutuberów są systematycznie zgłaszane, ale wielkie korporacje często działają zbyt wolno. Przez co problem nie został zduszony w zarodku i w ciągu lat rozrósł się do jednego z największych wyzwań w edukowaniu młodych ludzi, których szczególnie ciągnie do tego typu postaci. A warto też podkreślić, że dodatkowe kontrowersje wynikają z bardzo niejasnego funkcjonowania algorytmu YouTube'a. Firma potrafi błyskawicznie zainterweniować np. na hasło o walce białych z czarnymi, nie zważając, że chodzi o filmik tłumaczący grę w szachy, a z patoinfluencerami nadal sobie nie radzi.
Inna sprawa, że równie wielkim i ważnym zadaniem jest rozpoczęcie właściwej edukacji cyfrowej wśród najmłodszych. W ciągu ostatnich dwóch dekad wpływ nowych mediów na życie całego świata stał się wręcz kluczowy, a mimo to w wielu szkołach lekcje informatyki wyglądają pod tym względem wręcz przedpotopowo. A niezdające sobie sprawy z zagrożeń dzieci wpadają pod wpływ patoinfluencerów:
{AKTUALIZACJA 15.04.2021, godz. 8:07]: YouTube usunął omawiane wideo Kamerzysty, natomiast jego kanał nadal funkcjonuje. Firma w komunikacie przesłanym do Rozrywka.Blog podkreśla natomiast, że traktują sprawę bezpieczeństwa bardzo poważnie: