Do kin zmierza film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", w którym Frances McDormand wciela się w matkę szukającą sprawiedliwości po śmierci córki. Korzystając z okazji, przedstawiam najciekawsze portrety kobiet, które biorą los w swoje ręce i takie, którym nic nie stanie na przeszkodzie w osiągnięciu celu.
Furiosa w filmie "Mad Max: Na drodze gniewu"
Czwarta odsłona serii "Mad Max" o dziwo nie skupia się zanadto na tytułowym bohaterze. To grana przez Charlize Theron Furiosa jest centralną postacią filmu, który przypomina bardziej spin-off serii. Furiosa jest o wiele sprawniejsza, inteligentniejsza i silniejsza niż Max. Ten ostatni przypomina psa spuszczonego ze smyczy, który co najwyżej warczy i gryzie osobników próbujących wejść mu w drogę.
Tym samym doczekaliśmy się interesującej i fascynującej kobiecej bohaterki w kinie akcji, której siła i hart ducha jest równie intrygujący, co jej historia i pochodzenie. W dodatku zdołała ona przyćmić głównego bohatera, z którym widz jest zżyty od kilku dekad.
Grindhouse: Death Proof
Zostańmy jeszcze na chwilę przy kobietach i samochodach. "Death Proof" od Quentina Tarantino zaczyna się trochę jak klasyczny slasher z lat 70. Psychotyczny kierowca zaczyna ścigać samochodem grupkę młodych dziewcząt i planuje je zabić. Pech chciał, że tym razem trafiły mu się twarde sztuki, które nie zamierzają chować się ze strachu. Kobiety biorą los w swoje ręce i same zaczynają ścigać niedoszłego oprawcę.
Pomimo tego, że "Death Proof" to na dobrą sprawę mieszanka kina akcji i thrillera klasy B, to Tarantino całkiem sprawnie umieścił w nim feministyczny komentarz społeczny.
Hayley w filmie "Pułapka"
Hayley, pomimo młodego wieku i niepozornego wyglądu, rozplanowała nie lada intrygę. Podczas internetowego czatu poznaje starszego od niej mężczyznę i odwiedza go w domu. Ten jednak nie wie, że dziewczyna podejrzewa go o skłonności pedofilskie i przygotowała na niego zasadzkę, jakiej w życiu by się nie spodziewał.
Po podaniu mu przez Hayley specjalnej mikstury, mężczyzna traci przytomność i budzi się przywiązany do krzesła, skazany na psychiczne i fizyczne tortury dziewczyny, która chce dać mu nauczkę. Pamiętajcie, nie ma nic groźniejszego niż rezolutna nastolatka z głową pełną pomysłów.
Ykui w filmie "Krwawa Pani Śniegu"
Zanim Park Chan-wook i Quentin Tarantino zabrali się za pisanie swoich niezwykle silnych i niebezpiecznych postaci kobiecych, dekady wcześniej świat poznał kobietę, z którą zadzierać nie chciałby nawet sam diabeł.Yuki z filmu Toshiyii Fujity, to piękna i niebezpieczna bohaterka. Los już od samego początku naznaczył ją chęcią zemsty.
Jej matka została brutalnie zgwałcona i próbowała wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę, niestety nieskutecznie. Romans ze strażnikiem dał owoc w postaci naszej głównej bohaterki, która została poczęta głównie w celu zostania narzędziem zemsty.
Po wyjściu na wolność Yuki zostaje więc bezwzględną zabójczynią, która dosłownie siecze na kawałki każdego, kto stanie jej na drodze. Uprzedzając jakiekolwiek pytania - tak, to tym filmem inspirował się Quentin Tarantino przy pisaniu "Kill Billa".
Foxy Brown
Foxy Brown, to postać kultowa pośród afroamerykańskiej publiczności i jedna z nielicznych postaci kina blaxploitation, która była w stanie wyjść poza hermetyczne ramy tego gatunku i przebić się do popkultury. Tytułowa bohaterka, po tym jak gangsterzy zabili jej chłopaka, zaczyna pracować pod przykrywką jako prostytutka. Podczas spotkań ze zbirami wymierza im surową zemstę.
Jeśli opis fabuły kojarzy wam się choć trochę z motywami z jakich korzysta Tarantino, to potwierdzam, że "Foxy Brown" - jak i całe kino blaxploitation - stanowi jedną z większych inspiracji dla reżysera "Pulp Fiction". Oddał jej zresztą hołd w swoim filmie "Jackie Brown" (w roli głównej obsadził Pam Grier, która wcielała się w oryginalną Foxy Brown).
Pani Zemsta
Geum-ja Lee z filmu Park Chan-wooka to kolejną umęczona przez los kobieta. Jednak życiowa tragedia jej nie zniszczyła, a uczyniła silniejszą. 13 lat spędziła w więzieniu. Została niesłusznie skazana, a winny morderstwa chłopiec uciekł wymiarowi sprawiedliwości. To sprawiło że stała się bezwzględną maszyną zemsty, skupioną tylko i wyłącznie na poszukiwaniu człowieka, przez którego straciła najlepsze lata swego życia oraz wolność i człowieczeństwo.
Panna młoda z filmów "Kill Bill"
Quentin Tarantino zawsze miał świetny zmysł do pisania wielowymiarowych i twardych kobiecych postaci. I choć dyptyk "Kill Bill" miał być ćwiczeniem z formą kina akcji, to i tym razem nie potraktował głównej bohaterki po macoszemu. Panna młoda jest silna, zdeterminowana i gotowa na wszystko, by zemścić się na Billu, który zdradził ją w dniu ślubu. Próbował ją zabić i przyczynił się do śmierci jej nienarodzonego dziecka. Najpoważniejszym błędem Billa było niedocenienie siły kobiecego gniewu.