Tydzień Książek Zakazanych (z ang. Banned Books Week) to międzynarodowe, ruchome święto, które obchodzimy od roku 1982, i które swój początek ma w Stanach Zjednoczonych. Celem Tygodnia Książek Zakazanych jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji - bibliotekach czy szkołach. Przez tysiąclecia ludzie byli karani za swoją twórczość, a książki palone na stosie z różnych powodów - od religijnych po polityczne. W tym roku Tydzień Książek Zakazanych obchodzimy pomiędzy 21 a 27 września.

Wiele powstało publikacji na temat książek zakazywanych przez stulecia. Zwykle jednak są to leksykony w stylu "100 zakazanych książek" czy ładne albumy obfitujące w ilustracje i krótkie omówienia fabuły danego dzieła. W tym roku na polski rynek trafiła książka nieco odmienna. Pozycja Wernera Fulda, niemieckiego autora i krytyka literatury, "Krótka historia książek zakazanych" to literaturoznawcza opowieść nie tylko dla fanów historii. Książka prowadzi nas poprzez wieki - od starożytności i czasów Owidiusza z niewiadomych powodów zesłanego przez Augusta, aż po czasy współczesne i rytualne palenia książek o Harrym Potterze, autorstwa Joanne K. Rowling.
"Krótka historia książek zakazanych" to bez wątpienia popis wiedzy autora. Werner Fuld posiada ogromną znajomość literatury całego świata, trudno się zresztą temu dziwić - wiele lat temu studiował historię literatury i sztuki, przez długi czas pracował jako krytyk literacki dla takich tytułów jak "Frankfuter Allgemeine Zeitung" czy "Die Zeit", jest także autorem kilku leksykonów i biografii. Poza tym Fuld ma naturalną zdolność pisania w sposób nieskomplikowany i taki, który jest w stanie zainteresować nawet nieobeznanego z tematem czytelnika. Nie jest to jednak typ literatury, który będzie strawny dla każdego, ani książka, którą pochłoniemy w jeden wieczór. Bądź co bądź jest to jednak literatura naukowa, no może popularnonaukowa z zacięciem publicystycznym, nie powieść, która wciąga nas w wir intryg i pociagających bohaterów.
Bo choć bohater wykreowany przez Fulda jest szalony, jest nim (po prostu albo aż) książka, która biegu historii zmienić nie może, a nawet nie chce. Na szczęście fakty i domysły potrafią być równie ciekawe co światy wymyślone. "Krótka historia książek zakazanych" to zbiór ciekawostek, anegdot, które przybliżą nam postaci różnych autorów i ich twórczości. Fuld pokazuje, że bardzo często na straży rzekomej moralności czy czystości nie stoją tylko źli kapłani, władze polityczne czy dewoci, a czasem po prostu sami autorzy. Poruszając problem cenzury i autocenzury, autor umiejętnie opowiada o Sołżenicynie, Salingerze, Pasternaku, Dostojewskim czy Bułhakowie.
"Krótka historia książek zakazanych" to pozycja wartościowa. Mimo języka dostępnego dla wszystkich, poleciłabym ją raczej fascynatom literatury i tym, którzy lubią wiedzieć i czytać nie tylko beletrystykę. Książka Fulda to arcyciekawa o powieść o wiekach prześladowań, przemocy, systemie i ludziach pełnych wątpliwości i bolączek, o twórcach z krwi i kości. Na czym polegał tragizm Buhłakowa czego bał się Nabokov, autor "Lolity"? I jakie klątwy rzucano na pisarzy treści zakazanych? Tego wszystkiego dowiecie się ze znakomitej książki Fulda.