„Kruk. Czorny woron nie śpi” już w lipcu w Canal+. A dziś premiera singla, który przeniesie nas na magiczne Podlasie
Czorny woron, szeptuchy i magiczne Podlasie – nadchodzi jeden z najlepszych polskich seriali. Już 9 lipca na antenie Canal+ Premium i w serwisie Canal+ online zadebiutuje „Kruk. Czorny woron nie śpi”. W niezwykły klimat serialu wprowadza nowy singiel promujący produkcję, którego autorem jest Bartosz Chajdecki.
Ci, którzy pamiętają serial „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, dobrze znają wyjątkowy klimat produkcji opowiadającej o Adamie Kruku, policjancie z przeszłością, w którego wciela się Michał Żurawski. Kruk ląduje w Białymstoku, by zająć się nielegalnym przemytem papierosów, ale na wschodzie Polski czekają na niego także inne wyzwania. Podlasie to miejsce, gdzie się wychował i właśnie tam dopadają do demony przeszłości.
W 2. sezonie główny bohater ponownie powróci w tamte rejony – oprócz sprawy kryminalnej i porachunków mafijnych, będzie ponownie próbował uporać się ze swoją przeszłością. Pomagać będzie mu w tym Szeptucha, czyli lokalna uzdrowicielka, która wykona swoje rytuały na coraz bardziej agresywnym i skonfliktowanym wewnętrznie Kruku.
Tajemniczy klimat produkcji „Kruk. Czorny woron nie śpi”, która stanowi swoisty miks thrillera, kryminału i dramatu psychologicznego, podkreśla muzyka, sięgająca do tradycji Podlasia.
Już w 1. sezonie „Kruka…” wyjątkową rolę w serialu odegrała Kołysanka Kruka, charakterystyczny utwór odwołujący się do tradycji ludowej, powiązany z fabułą serialu i nawiązujący do dzieciństwa głównego bohatera. To w niej po raz pierwszy usłyszeliśmy o „czornym woronie”. Ten ponownie pojawia się nie tylko w tytule „Kruk. Czorny woron nie śpi”, ale i w singlu promującym 2. sezon produkcji Canal+. Odpowiada za niego Bartosz Chajdecki, muzyk urodzony w 1980 roku w Krakowie, który komponowaniem zajął się w wieku 12 lat, a od 18 lat tworzy muzykę do polskich filmów, seriali i spektakli, takich jak „Jestem mordercą”, „Chce się żyć”, „Moje córki krowy”, „Bogowie”, „Żmijowisko”, „Czas honoru” czy „Kruk. Szepty słychać po zmroku”.
Singiel do „Kruk. Czorny woron nie śpi” wykonuje zespół Południce. Pieśń inspirowana jest folklorem Podlasia i nawiązuje do niezwykłej kultury i klimatu tego miejsca. Samo Podklasie jest zresztą – co podkreślają aktorki i aktorzy występujący w 2. sezonie serialu – swoistym bohaterem produkcji. Bo nowy „Kruk” to nie tylko mrok i kryminalna zagadka, ale także wspaniałe krajobrazy Podlasia, styku kultur – polskiej, białoruskiej, romskiej, ukraińskiej, tatarskiej czy nawet żydowskiej.
I właśnie do tych tradycji nawiązuje pieśń skomponowana przez Chajdeckiego.
Czuć w niej pograniczny charakter tego mistycznego miejsca, w którym tak zakorzeniona jest wiara w to co nadnaturalne. Południce śpiewają o odpędzaniu zła, uroków, nocnych koszmarów, które przyjmują postać kruka. Utwór wykonany jest w białoruskiej gwarze.
Do urokliwego Podlasia, które skrywa tajemnice, przeniesiemy się już 9 lipca 2021 roku. To właśnie wtedy na antenie Canal+ i w serwisie Canal+ online na canalplus.com zadebiutuje pierwszy odcinek serialu „Kruk. Czorny woron nie śpi”. Na ekranie, poza Żurawskim, zobaczymy m.in. Leszka Lichotę, Magdalenę Koleśnik, Marię Sobocińska, Huberta Miłkowskiego i Katarzynę Wajdę. Za scenariusz odpowiada Jakub Korolczuk, a za reżyserię Maciej Pieprzyca.
* Tekst powstał we współpracy z Canal+. Autorem zdjęcia głównego jest Jarosław Sosiński.