REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Czy Zimna wojna ma szansę na Oscara? Sprawdź, które filmy będą walczyć o statuetkę

1 października minął termin nadsyłania zgłoszeń do 91. gali rozdania Oscarów w kategorii filmu zagranicznego. O statuetkę ubiega się 87 produkcji z całego świata. Mimo że liczba ta jest mniejsza niż w zeszłym roku, to wśród krytyków już słychać głosy, że to właśnie w tej kategorii wywiąże się największa rywalizacja. Jakie będą Oscary 2019?

09.10.2018
11:31
oscary 2019 Zimna wojna
REKLAMA
REKLAMA

Jak informowaliśmy przed dwoma tygodniami, tegorocznym polskim kandydatem do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie jest Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Film opowiadający o wielkiej miłości w powojennej Polsce i Europie zbiera bardzo pozytywne recenzje, nie tylko wśród krytyków, ale także wśród takich gwiazd kina jak Gal Gadot.

Niektórzy są nawet skłonni przewidywać, że polska produkcja przełamie szklany sufit i dostanie nominacje w innych kategoriach, takich jak Najlepsza aktorka pierwszoplanowa czy Najlepsza reżyseria.

Jednak potencjalni przeciwnicy do upragnionej statuetki są w tym roku szczególnie groźni. Zobaczmy, jakie mogą być potencjalne nominacje do Oscarów 2019.

Roma - Alfonso Cuarón

Trudno się nie zgodzić, że jest to prawdopodobnie najgroźniejszy przeciwnik polskiej produkcji do statuetki w tej kategorii. Reżyser odpowiedzialny między innymi za film Grawitacja, współpracując z Netfliksem, powraca tym obrazem do swojego ojczystego języka. Gorąca atmosfera panowała wokół filmu jeszcze przed premierą w związku z kontrowersyjną decyzją władz festiwalu w Cannes. Z kolei krytycy z festiwalu w Wenecji nie szczędzą pochwał filmowi. Przez niektórych uważany wręcz za najlepsze dzieło uznanego reżysera, produkcja opowiada o pokojówce pracującej w domu średniozamożnej rodziny w Mexico City na początku lat 70 XX wieku. Film będzie dostępny na platformie Netflix w grudniu tego roku.

Kafarnaum - Nadine Labaki

Film libańskiej reżyserki, który opowiada historię bejruckich dzieci wychowanych w biedzie. Zawiedli opiekunowie, mechanizmy opieki i w końcu świat. Główny bohater to około 12-letni chłopiec, którego postura nie odpowiada agresywnemu nastawieniu bliższemu dorosłemu niż dziecku. Przejmująca produkcja, która nie pozostawia złudzeń, co do rzeczywistości, z którą muszą mierzyć się bohaterowie, została nagrodzona między innymi Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes.

Dogman - Mateo Garrone

Włoska produkcja opowiadająca z przekąsem o świecie mafii. Świat przedstawiony w filmie poznajemy poprzez głównego bohatera - psiego fryzjera i okazjonalnego dilera narkotykowego. Odtwórca głównej roli w filmie, Marcello Fonte, został za nią uhonorowany w Cannes Złotą Palmą dla najlepszego aktora. Więcej o filmie możecie przeczytać w naszej recenzji.

Winni - Gustav Möller

Elektryzujący, duński thriller, utrzymany w skandynawskim klimacie dreszczowca. Opowiada historię porwania kobiety i policjanta udającego się w pogoń z czasem, aby uratować porwaną. Jest to jeden z głośniejszych filmów pokazywanych na festiwalach w Sundance i Rotterdamie, a także zdobywca nagrody publiczności Transilvania International Film Festival.

Never Look Away - Florian Henckel von Donnersmarck

Zdobywca Oscara za film Życie na podsłuchu, Florian Henckel von Donnersmack, powraca ze swoją najnowszą produkcją. Film mierzy się z niemiecką historią poprzez politykę i sztukę. Opowiada o artyście, który musi skonfrontować się z własnymi duchami przeszłości, które są też udziałem jego pokolenia dorastającego wśród nazizmu.

REKLAMA

To jednak zaledwie pięć spośród 86 filmów konkurujących wraz z Zimną wojną o tegoroczną statuetkę w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Kto ostatecznie otrzyma nominację i weźmie udział w rywalizacji?

O tym przekonamy się we wtorek 22 stycznia 2019 roku. Natomiast sama gala rozdania nagród odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA