Nie tylko "Kim jest Anna" i "Oszust z Tindera": tym arcyłgarzom poświęcono równie mocne filmy i seriale
Serial "Kim jest Anna?" i film "Oszust z Tindera" to dwie najpopularniejsze obecnie na Netflix Polska produkcje, które łączy jedno: skupiają się na prawdziwych postaciach wyłudzaczy i manipulantów. Opowieści o nich szokują, ale historia zna wielu innych autorów nieprawdopodobnych i spektakularnych przekrętów, którym w przeszłości poświęcono interesujące filmy i seriale - postanowiliśmy się im przyjrzeć.
Na szczycie listy TOP 10 Netflix Polska królują obecnie dwie produkcje opowiadające o oszustach. Pierwsza z nich, "Kim jest Anna?", to fabularny miniserial inspirowany postacią Anny Delvey (a właściwie Anny Sorokin), która oszukała całą nowojorską towarzyską śmietankę i naciągnęła ją na olbrzymie pieniądze. Druga to film dokumentalny przybliżający historię spektakularnych wyłudzeń, jakich dopuścił się mężczyzna nazywany Simon Leviev - "Oszust z Tindera". W obu przypadkach mamy do czynienia z kaskadą kłamstw, za sprawą których w ręce Anny i Simona wpadły olbrzymie pieniądze.
Nie tylko Oszust z Tindera: filmy i seriale o prawdziwych oszustach
Świat poznał wielu oszustów, ale tylko nieliczni doczekali się ekranizacji swoich poczynań. Choć nie każdego z nich spotkała należyta sprawiedliwość, opowiadające o nich filmy i seriale mogą pełnić funkcję przestrogi, umożliwiają też widzom wyrobienie własnej oceny na ich temat. Jasne, najczęstszym powodem sięgania po podobne tytuły jest ciekawość i pewnego rodzaju fascynacja tym, jak to w ogóle możliwe, że komuś udało się oszukać tak wielu ludzi i tak wiele na tym zyskać (przynajmniej do czasu). Pozostając w temacie, przyjrzymy się kilku innym prawdziwym oszustom, o których nakręcono ciekawe filmy lub seriale.
Mistrzowie mistyfikacji. Historie słynnych oszustów
Robert Hendy-Freegard był niewątpliwie jednym z najbardziej zuchwałych oszustów i manipulantów na świecie. Nazywany "Władcą marionetek" facet przez blisko dziesięć lat kontrolował i oszukiwał siedem kobiet i jednego mężczyznę, wyłudzając od nich łączną sumę blisko miliona funtów. Nie robił tego korzystając z metod uwodzenia - jego siłą była umiejętność wzbudzenia strachu. Jego ofiary były przekonane, że współpracują z tajnymi służbami, a jeśli odmówią wykonywania poleceń, ich rodziny znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie. Freegard wykorzystywał swoje ofiary i pastwił się nad nimi, przekonany, że są zbyt przerażone, by mu się przeciwstawić. Choć pracował w barze i salonie samochodowym, udawał agenta MI5 lub Scotland Yardu, przez lata oszukując samotne kobiety i całe rodziny.
Ikar
Z nieco innej beczki - o oszustwach w świecie sportu, czyli o dopingu. Oto Bryan Fogel dokumentalista i amator kolarstwa, sam postanowił sprawdzić skuteczność substancji. Eksperymentu doglądał Grigorij Rodczenkow, były szef moskiewskiego laboratorium antydopingowego, które tuszowało informacje o zażywaniu zakazanych substancji przez rosyjskich sportowców. Rodczenkow w swojej autobiografii ujawnił kulisy największego odszustwa dopingowego w historii na zimowych igrzyskach w Soczi - sam z ukrywania dopingu uczynił sobie niegdyś źródło dochodu, co potwierdził sam Władimir Putin. Film ogląda się jak thriller, kolejne historie nie mieszczą się w głowie, a sam Rodczenkow był absolutnym mistrzem wykrętów.
Konsul i inni
Czesław Śliwa, a właściwie Jacek Silber - słynny polski fałszerz i fałszywy austriacki konsul. Wyłudzał duże kwoty pieniędzy od krewnych osób, które rzekomo ukrywały go w czasie wojny, a które mamił obietnicą przekazania znacznie większych sum w walutach wymienialnych, w ramach podziękowania. Później założył fikcyjny konsulat generalny Austrii we Wrocławiu i sam siebie mianował jego szefem. Nabrał dosłownie wszystkich - dzięki swoim umiejętnościom fałszowania dokumentów, jak i wyjątkowej charyzmie, zdołał oszukać władze lokalne, które rozpoczęły przygotowania do otwarcia placówki konsularnej, opróżniając na ten cel jedno z przedszkoli. "Zatrudnił" też grono osób, które wykonywały dla niego różne zadania, a nigdy nie otrzymały wynagrodzenia. W 1970 roku Krzysztof Gradowksi nakręcił film dokumentalny z jego udziałem; z kolei Mirosław Bork nakręcił w 1989 film fabularny "Konsul", gdzie w tytułową rolę wcielił się Piotr Fronczewski.
Kwaśne winogrona
Rudy Kurniawan to słynny indonezyjski kanciarz związany z… winem. Mężczyzna nagle zaczął pojawiać się na aukcjach wina; wydawał setki tysięcy dolarów w ciągu miesiąca i twierdził, że jego fortuna pochodzi z rodzinnych spadków. Stopniowo nabywał coraz większe kolekcjonerskie rarytasy winne - wydał sporo pieniędzy, zgromadził ponad 50 tys. butelek wina i zaczął je upłynniać na rynku. Po pewnym czasie zainteresowało się nim FBI - okazało się, że posiadał on cały warsztat do fałszowania wina na wielką skalę - robił mieszanki z dobrych win i nalewał je do pustych butelek, a potem kopiował etykiety oryginałów i naklejał na przygotowane butelki. Tak oto powstawały "bardzo rzadkie i stare wina" - tak rzadkie, że niewiele osób znało ich prawdziwy smak. Ze sprzedaży fałszywych win z Burgundii osiągnął prawie 40 milionów USD.
Dirty John
O Johnie Meehanie świat usłyszał za sprawą podcastu - ten oszust i manipulant żerował na ludziach na wiele różnych sposobów. Trudnił się przede wszystkim przestępstwami matrymonialnymi - wymyślał na nowo swoją historię i osobowość, zachęcał do szybkiego ślubu i stawał się utrzymankiem. Tak właśnie oszukał Debrę Newell, ale uwiedzionych, okradanych a potem zastraszanych przez niego kobiet było więcej. Stąd jego pseudonim - "Dirty John". W tym miniserialu serialu w Johna wcielił się Eric Bana.
Złap mnie, jeśli potrafisz
Znany i lubiany film Stevena Spielberga oparty na prawdziwej historii Franka Abagnale'a, najmłodszej osoby w historii, która znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Frank Abagnale nie był zwykłym wyłudzaczem - jego specjalnością stały się banki i linie lotnicze. Mężczyzna dokonał wszystkich swoich fałszerstw w przeciągu pięciu lat, zarobił ponad 2,5 mln dolarów we wszystkich stanach Ameryki i w 26 krajach. W ciągu swojej złodziejskiej "kariery" wielokrotnie wcielał się w przedstawicieli różnych profesji - był pilotem linii lotniczych Pan-Am, lekarzem, profesorem Uniwersytetu, a nawet asystentem prokuratora generalnego.
Wilk z Wall Street
Leo DiCaprio kolejny raz na tej liście - tym razem w roli Jordana Belforta, dziecka świata amerykańskich finansów, który okazał się mistrzem korupcji, naginania prawa i podatkowych malwersacji. Dzięki współpracy z FBI, odbył 22-miesięczną karę pozbawienia wolności w więzieniu federalnym za "pump and dump scheme", który to spowodował straty inwestorów w wysokości 200 milionów dolarów. Belfort został zobowiązany do zwrotu 110 400 000 dolarów oszukanym nabywcom akcji.
Czy mi kiedyś wybaczysz?
Historia pisarki Lee Israel, która wpada na pomysł podrabiania listów napisanych rzekomo przez wybitnych pisarzy - sprzedawała je antykwariuszom i kolekcjonerom jako autentyki. Później wykradała z bibliotek podobne dokumenty i podrzucała falsyfikaty. W sumie sprzedała około 400 listów za ogromne pieniądze. Prawdopodobnie jedna z najlepszych ról Melissy McCarthy.
Filmy i seriale o prawdziwych oszustach - co oglądać po Oszuście z Tindera i Kim jest Anna?
Produkcji oszustach jest sporo - a lada moment swoją premierę będzie miała kolejna. "The Dropout" to oparty na faktach serial, w którym Amanda Seyfried gra biznewoman Elizabeth Holmes - założycielkę biotechnologicznej firmy Theranos, oskarżoną o oszukanie inwestorów, pacjentów i lekarzy. W 2014 roku została najmłodszą miliarderką na świecie, która sama zapracowała na swój majątek - wkrótce jednak okazało się, że swoją karierę zawdzięcza skandalicznym praktykom. Premiera produkcji odbędzie się 3 marca.