REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Żywy lub martwy. Kim jest milioner, który wyznaczył nagrodę za pojmanie Putina?

Alex Konanykhin twierdzi, że Władimir Putin nie jest prawdziwym prezydentem Rosji. Zarzucając mu nieuczciwe dojście do władzy i morderstwa, rosyjski biznesmen oferuje milion dolarów oficerom, którzy zdecydują się aresztować odpowiadającego za wszczęcie wojny, atak na naszych sąsiadów i serię zbrodni człowieka.

03.03.2022
10:00
putin alex konanykhin nagroda milion dolarów rosja ukraina
REKLAMA

Milion dolarów nagrody - dokładnie tyle Alex Konanykhin obiecuje tym, którzy zdecydują się aresztować Władimira Putina. Rosyjski miliarder wyraził pełne poparcie dla Ukrainy, na którą niespełna tydzień temu Rosja przypuściła inwazję.

Biznesmen na swoim facebookowym profilu napisał między innymi, że Putin nie jest prezydentem Rosji, ponieważ "doszedł do władzy w wyniku specjalnej operacji wysadzania bloków mieszkalnych, a następnie złamał konstytucję, likwidując wolne wybory i mordując swoich przeciwników".

Dodał, że jako etniczny Rosjanin i obywatel Rosji uważa za swój moralny obowiązek ułatwianie denazyfikacji swojego kraju. Będzie nadal pomagał Ukrainie w jej heroicznych wysiłkach, by przeciwstawić się atakowi hordy Putina.

Do swojego posta Konanykhin dołączył grafikę stylizowaną na list gończy z XIX wieku z USA ("Poszukiwany żywy lub martwy"), która sugerowała, że uwzględnia on również wypłacenie nagrody za zabójstwo rosyjskiego przywódcy.

Ostatecznie administracja Facebooka zdjęła wpis właśnie ze względu na grafikę - wówczas biznesmen zamieścił swój wpis ponownie, tym razem bez zdjęcia. Pierwotnie wyglądało to tak:

REKLAMA
putin alex konanykhin nagroda milion dolarów rosja ukraina class="wp-image-1906687" width="580" height="532"
Poszukiwany żywy lub martwy: Władimir Putin za masowe morderstwo

Obiecuję zapłacić 1 milion dolarów oficerom, którzy spełnią swój konstytucyjny obowiązek i aresztują Putina za zbrodnie wojenne, które są karane w prawie rosyjskim i międzynarodowym. Putin nie jest rosyjskim prezydentem

- napisał Alex Konanykhin.

Milion dolarów nagrody za Putina. Kim jest Alex Konanykhin?

REKLAMA

Alex Konanykhin to przedsiębiorca i były bankier - swoją karierę rozpoczął od założenia prywatnego banku w Rosji pod koniec rządów komunistycznych; był założycielem, współwłaścicielem i prezesem Rosyjskiego Banku Giełdowego. W wieku zaledwie 25 lat posiadał ponad 100 firm wartych około 300 milionów dolarów. Wraz z żoną opuścił swoją ojczyznę w 1992 roku, a siedem lat później otrzymał azyl polityczny w USA. Założył kilka firm, w tym KMGi Group i TransparentBusiness. W 2004 roku Narodowy Komitet Republikański przyznał mu tytuł "Nowojorskiego biznesmena roku".

W 2021 roku wystąpił w transmitowanym przez Amazon Prime programie "Krąg pieniędzy" (którego celem było połączenie rozrywki z możliwością wzbogacenia się przez widzów, którzy mogli inwestować wraz "bohaterami") - był tam jednym z siedmiu przedsiębiorców (obok m.in. Steve'a Wozniaka czy Lance'a Bassa).

W swoim wpisie nawiązał do eksplozji bloku przy ul. Gurjanowa, która miała miejsce 9 września 1999 roku. W jej wyniku zginęło 40 osób, a 152 zostały ranne. Putin - wówczas premier - od razu oskarżył o ten zamach Czeczenów, przez co doprowadził do eskalacji konfliktu. Dzięki swojej reakcji zdobył prezydenturę; winy Czeczenów nigdy nie udowodniono.

Alex Konaykhin
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA