"Sprzątaczka": podobne seriale, które obejrzysz na Netflix Polska. Te historie są oparte na faktach
Podobała ci się "Sprzątaczka"? Nic dziwnego, seriale oparte na faktach mają przewagę nad filmami, bo mogą historię opowiadać szerzej, a co za tym idzie - dokładniej. Postanowiliśmy wybrać najlepsze produkcje, które inspirowane były prawdziwymi wydarzeniami.
Redakcja Rozrywka.Blog przedstawia najciekawsze seriale oparte na faktach. Wiemy bowiem, że po seansie serialu "Sprzątaczka" możecie mieć niedosyt historii inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami.
Sprzątaczka - podobne seriale oparte na faktach:
Piotr Grabiec: Orange Is the New Black
Opowieść o więźniarkach z zakładu karnego Litchfield jest adaptacją opartej na faktach książki "Dziewczyny z Danbury. Orange Is the New Black" autorstwa Piper Kerman i to na niej wzorowana jest główna bohaterka, czyli Piper Chapman. Przez bite siedem sezonów ten komediodramat o doświadczonych przez los kobietach wywoływał w widzach na zmianę śmiech i łzy, a najlepszym pomysłem scenarzystów było wyciągnięcie na pierwszy plan bohaterek drugoplanowych i nadanie im głębi za pośrednictwem retrospekcji. Oprócz tego w serialu "Orange Is the New Black" możemy popatrzeć na życie strażników - zarówno w więzieniu, jak i poza nim.
Serial obejrzysz tutaj.
Tomasz Gardziński: Unsolved
Bywają seriale oparte na faktach, które z łatwością ukrywają swoją prawdziwą tożsamość pod płaszczykiem fikcyjnej fabuły. “Unsolved” do nich nie należy, bo opowiada o śmierci postaci powszechnie znanych. To jednak wcale nie działa na niekorzyść amerykańskiej produkcji, bo zagadka kryjąca się za śmiercią dwóch ikon światowego rapu, którymi byli Biggie Smalls i Tupac Shakur, po latach wciąż fascynuje. Twórcom serialu w równym stopniu zależy na wyjaśnieniu sprawy obu morderstw i pokazaniu niejednoznacznej (ale przy tym bardzo osobistej) relacji między dwiema gwiazdami amerykańskiej sceny muzycznej. Wychodzi im to naprawdę doskonale, w dużej mierze dzięki fenomenalnym kreacjom aktorskim Wavyy’ego Jonesa i Marcca Rose’a wcielających się w Notorious B.I.G. i Tupaca.
Serial Unsolved obejrzycie na Netfliksie.
Michał Jarecki: Jak nas widzą
Fabułę tego serialu oparto na historii, która wstrząsnęła Ameryką - czyli na sprawie tzw. "Piątki z Central Parku". W kwietniu 1989 roku biegająca w parku kobieta została brutalnie pobita i zgwałcona, a prokuratura oskarżyła o to pięciu czarnoskórych nastolatków, na których wymuszono przyznanie się do winy. Skazano ich, choć ofiara nie zidentyfikowała sprawców, a wyniki badań DNA się nie zgadzały. Do czynu dwanaście lat później przyznał się seryjny zabójca i gwałciciel, a badania materiału genetycznego potwierdziły jego wyznanie. Chłopcy padli ofiarą systemu i linczu; sam Donald Trump domagał się dla nich kary śmierci, wykupując czterostronicowe ogłoszenia w nowojorskich gazetach. Serial znakomicie podkreśla najważniejsze konteksty, zgrabnie wyjaśnia pojęcie instytucjonalnego rasizmu państwa i ukazuje przerażającą i bezwzględną instytucję stojącą za fasadą liberalnej demokracji. Wybitne aktorstwo, znakomita reżyseria i ogromne emocje.
Serial obejrzysz tutaj.
Joanna Tracewicz: Niewiarygodne
Mocny serial, którego fabuła została oparta o prawdziwe wydarzenia, nakręcony w duchu #MeToo. Historia opowiada o dziewczynie, która - jak twierdzi - została zgwałcona. Jest tego pewna - pamięta, jak napastnik wszedł do mieszania, pamięta jak ją związał, pamięta też jego jasne oczy, które były widoczne, mimo zamaskowanej twarzy. Policja jednak zdaje się kwestionować jej zeznania, co ostatecznie sprawia, że młoda kobieta zaczyna wątpić w to, co się wydarzyło. Na trop jej sprawy, przy okazji innego tragicznego odkrycia, wpadają dwie policjantki. Te chcą oddać sprawiedliwość ofierze i rozpoczynają własne śledztwo. Serial "Niewiarygodne" powstał na podstawie artykułu, który zdobył Nagrodę Pulitzera.
Serial obejrzycie w serwisie Netflix.
Konrad Chwast: American Crime Story. Sprawa O.J. Simpsona
W połowie lat 90. O.J. Simpson, słynny sportowiec i celebryta, został oskarżony o zabójstwo swojej żony. Proces jednak nie odbył się tak, jak można było oczekiwać. Najpierw okazało się, że sam oskarżony nie bardzo chce współpracować z organami ścigania, a następnie sprawą zaczęły żyć całe Stany Zjednoczone. Nie dość, że chodziło o celebrytę, to jeszcze jego obrońcy postanowili przenieść ciężar procesu na sprawę uprzedzeń rasowych.
Serial bardzo dokładnie śledzi to, co działo się od dnia znalezienia martwej ofiary, pokazuje nie tylko bohaterów tych wydarzeń, ale również bardzo dokładnie rysuje kontekst społeczny i rolę mediów. Choć to w gruncie rzeczy to “zaledwie dramat sądowy” to serialowa forma pozwala wyciągnąć z tematu ostatni soki. Naprawdę świetna produkcja.
Serial obejrzycie w serwisie Netflix.