1. Rozrywka
  2. Audiobooki

"Świat bez końca" w Audiotece: posłuchaj kontynuacji znakomitych "Filarów Ziemi" Folletta

Lokowanie produktu: Audioteka

"Świat bez końca" Audioteki - kontynuacja kultowych "Filarów Ziemi" Kena Folletta - jest, podobnie jak poprzednia odsłona, zrealizowana i zagrana po mistrzowsku. Druga część jednej z najpopularniejszych sag historycznych w dziejach literatury właśnie doczekała się adaptacji audio.

20.04.2022
6:53
świat bez końca audioteka audioserial wydawnictwo albatros

W czasach rosnącego zainteresowania superprodukcjami i audioserialami, Audioteka wychodzi naprzeciw zabieganym, zmęczonym czytelnikom i widzom, proponując im autorskie produkcje lub interpretacje znanych i cenionych powieści. Kilka lat temu otrzymaliśmy znakomite "Filary Ziemi" Kena Folletta, czyli najsłynniejszą powieść pisarza w formie słuchowiska, w olśniewającej aranżacji z udziałem najlepszych polskich głosów. W kwietniu 2022 roku przyszedł czas na kontynuację i kolejny projekt we współpracy z Wydawnictwem Albatros.

Akcja "Świata bez końca" rozpoczyna się w roku 1327, a zatem toczy się dwieście lat po rozpoczęciu budowy katedry w Kingsbridge. Bohaterowie tej opowieści są potomkami postaci, wokół których osnuta jest fabuła "Filarów Ziemi". Katedra i klasztor znów znajdują się w samym centrum sieci intryg, kłamstw, zawiści, chciwości i pychy. Kraj pustoszą wojny, epidemie i polowania na czarownice. Jednak największym zagrożeniem dla fundamentów świata wydaje się być - jakżeby inaczej - rozwój nauki. W świecie, w którym tradycjonaliści, bojący się zmian jak ognia, toczą walkę ze zwolennikami szeroko rozumianego postępu, napięcie w mgnieniu oka osiąga temperaturę wrzenia. Przypomnę, że Follett wydał drugi tom "serii Kingsbridge" osiemnaście lat po premierze pierwszego.

Świat bez końca - Audioteka - promocyjny fragment

Świat bez końca to kolejna superprodukcja Audioteki, od której trudno się oderwać

Audioteka dała "Światu bez końca" nowe życie - dzieląc materiał źródłowy, ubierając go w serialową formułę oraz czyniąc z niego znakomicie wyreżyserowany (Szymon Kuśmider) i zrealizowany spektakl, w którym obsada wyciska ze swoich postaci ile tylko się da. Do roli narratora powrócił świetny Krzysztof Gosztyła, a w rolach głównych słyszymy m.in. Alesandrę Hamkało, Danutę Stenkę, Marcina Bosaka, Pawła Ciołkosza, Wiktora Zborowskiego czy Karolinę Honcherę. W sumie we wszystkich częściach "Świata bez końca" pojawia się 200 postaci, w które wciela się łącznie 100 aktorów.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej części, tak i tym razem olbrzymią i nieoczekiwaną przyjemność sprawiło mi poznawanie czegoś, o czym miałem pojęcie raczej powierzchowne - mam na myśli styl architektoniczny, a konkretnie narodziny i rozwój gotyku. Poza tym autor najwięcej uwagi poświęcił akurat tym elementom, które najbardziej pociągają mnie w podobnych historiach - jest to między innymi wątek władzy (tu w dużej mierze sprawowanej przez kościół i jego zwierzchników), wątki feministyczne w ujęciu kulturowo-historycznym (kwestie pozycji kobiet, zamążpójścia, ciąży, aborcji), a także… czysta akcja, której tu nie brakuje.

Twórcy podkreślają, że zarówno "Filary" jak i "Świat bez końca" to przedsięwzięcie monumentalne - obie odsłony trzyczęściowych słuchowisk sięgają około 46 godzin gotowego materiału. Całość była realizowana w trzech studiach nagraniowych. Osobno nagranie narracji (D-FM Studio), osobno nagranie i montaż ról (Teatr Polskiego Radia), osobno postprodukcja i udźwiękowienie (Stereotyp Studio). Osobno odbyły się również nagrania muzyki, zrealizowane w studiu Teatru Kamienica oraz nagrania chóru, wykonane w kościele w Siedlcach. Z kolei nagrania ról odbywały się w Teatrze Polskiego Radia, metodą słuchowiskową, tzn. aktorzy nagrywali sceny zbiorowe wspólnie, żywo na siebie reagując, tak jak w teatrze. W takich scenach udział bierze 8 osób.

Mało? Dodam, że w słuchowisku pojawiła się muzyka zrealizowana specjalnie na jego potrzeby - jest to muzyka "z epoki", wykonana przez zespół muzyki dawnej "Dekameron" oraz pieśni wykonane przez chór (pod przewodnictwem ks. Michała Szulika).

Kolejne odcinki "Świata bez końca" Audioteki i Wydawnictwa Albatros będą ukazywać się co czwartek. Drugi epizod pojawi się już 21 kwietnia. Warto sprawdzić, bo to kawał dobrej, jakościowej rozrywki.

Świat bez końca: making of
Lokowanie produktu: Audioteka
Najnowsze
Zobacz komentarze