"Świat bez końca" w Audiotece: posłuchaj kontynuacji znakomitych "Filarów Ziemi" Folletta
"Świat bez końca" Audioteki - kontynuacja kultowych "Filarów Ziemi" Kena Folletta - jest, podobnie jak poprzednia odsłona, zrealizowana i zagrana po mistrzowsku. Druga część jednej z najpopularniejszych sag historycznych w dziejach literatury właśnie doczekała się adaptacji audio.

W czasach rosnącego zainteresowania superprodukcjami i audioserialami, Audioteka wychodzi naprzeciw zabieganym, zmęczonym czytelnikom i widzom, proponując im autorskie produkcje lub interpretacje znanych i cenionych powieści. Kilka lat temu otrzymaliśmy znakomite "Filary Ziemi" Kena Folletta, czyli najsłynniejszą powieść pisarza w formie słuchowiska, w olśniewającej aranżacji z udziałem najlepszych polskich głosów. W kwietniu 2022 roku przyszedł czas na kontynuację i kolejny projekt we współpracy z Wydawnictwem Albatros.
Akcja "Świata bez końca" rozpoczyna się w roku 1327, a zatem toczy się dwieście lat po rozpoczęciu budowy katedry w Kingsbridge. Bohaterowie tej opowieści są potomkami postaci, wokół których osnuta jest fabuła "Filarów Ziemi". Katedra i klasztor znów znajdują się w samym centrum sieci intryg, kłamstw, zawiści, chciwości i pychy. Kraj pustoszą wojny, epidemie i polowania na czarownice. Jednak największym zagrożeniem dla fundamentów świata wydaje się być - jakżeby inaczej - rozwój nauki. W świecie, w którym tradycjonaliści, bojący się zmian jak ognia, toczą walkę ze zwolennikami szeroko rozumianego postępu, napięcie w mgnieniu oka osiąga temperaturę wrzenia. Przypomnę, że Follett wydał drugi tom "serii Kingsbridge" osiemnaście lat po premierze pierwszego.
Świat bez końca to kolejna superprodukcja Audioteki, od której trudno się oderwać
Audioteka dała "Światu bez końca" nowe życie - dzieląc materiał źródłowy, ubierając go w serialową formułę oraz czyniąc z niego znakomicie wyreżyserowany (Szymon Kuśmider) i zrealizowany spektakl, w którym obsada wyciska ze swoich postaci ile tylko się da. Do roli narratora powrócił świetny Krzysztof Gosztyła, a w rolach głównych słyszymy m.in. Alesandrę Hamkało, Danutę Stenkę, Marcina Bosaka, Pawła Ciołkosza, Wiktora Zborowskiego czy Karolinę Honcherę. W sumie we wszystkich częściach "Świata bez końca" pojawia się 200 postaci, w które wciela się łącznie 100 aktorów.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej części, tak i tym razem olbrzymią i nieoczekiwaną przyjemność sprawiło mi poznawanie czegoś, o czym miałem pojęcie raczej powierzchowne - mam na myśli styl architektoniczny, a konkretnie narodziny i rozwój gotyku. Poza tym autor najwięcej uwagi poświęcił akurat tym elementom, które najbardziej pociągają mnie w podobnych historiach - jest to między innymi wątek władzy (tu w dużej mierze sprawowanej przez kościół i jego zwierzchników), wątki feministyczne w ujęciu kulturowo-historycznym (kwestie pozycji kobiet, zamążpójścia, ciąży, aborcji), a także… czysta akcja, której tu nie brakuje.
Twórcy podkreślają, że zarówno "Filary" jak i "Świat bez końca" to przedsięwzięcie monumentalne - obie odsłony trzyczęściowych słuchowisk sięgają około 46 godzin gotowego materiału. Całość była realizowana w trzech studiach nagraniowych. Osobno nagranie narracji (D-FM Studio), osobno nagranie i montaż ról (Teatr Polskiego Radia), osobno postprodukcja i udźwiękowienie (Stereotyp Studio). Osobno odbyły się również nagrania muzyki, zrealizowane w studiu Teatru Kamienica oraz nagrania chóru, wykonane w kościele w Siedlcach. Z kolei nagrania ról odbywały się w Teatrze Polskiego Radia, metodą słuchowiskową, tzn. aktorzy nagrywali sceny zbiorowe wspólnie, żywo na siebie reagując, tak jak w teatrze. W takich scenach udział bierze 8 osób.
Mało? Dodam, że w słuchowisku pojawiła się muzyka zrealizowana specjalnie na jego potrzeby - jest to muzyka "z epoki", wykonana przez zespół muzyki dawnej "Dekameron" oraz pieśni wykonane przez chór (pod przewodnictwem ks. Michała Szulika).
Kolejne odcinki "Świata bez końca" Audioteki i Wydawnictwa Albatros będą ukazywać się co czwartek. Drugi epizod pojawi się już 21 kwietnia. Warto sprawdzić, bo to kawał dobrej, jakościowej rozrywki.