REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Zmieniają się zasady odbioru TV. Możesz dostać nawet 100 zł na nowy dekoder

W lipcu w całej Unii Europejskiej ma dojść do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Oznacza to, że przejdziemy z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dla wielu osób wiąże się to z potrzebą wymiany sprzętu (kupno dekodera lub telewizora). Dla tych, których nie będzie na to stać, rząd przygotował specjalne dofinansowanie. Już można się o nie starać.

22.03.2022
9:53
tv standard dofinansowanie dekoder
REKLAMA

Już za kilka miesięcy w całej Unii Europejskiej zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. W celu uzyskania lepszej jakości obrazu w lipcu przeskoczymy z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dla wielu osób oznacza to wymianę dotychczasowego sprzętu. Rząd ma w tym pomóc. Chwilę temu przyjęto bowiem projekt ustawy precyzującej dofinansowanie zakupu potrzebnych urządzeń. Zgodnie z nim możemy ubiegać się o wsparcie w wysokości 250 zł na nowy telewizor lub 100 zł na nowy dekoder.

Jak informuje KPRM od poniedziałku 21 marca 2022 roku najubożsi mogą starać się o dofinansowanie w wysokości 100 zł na nowy sprzęt. Odpowiednie wnioski można składać za pośrednictwem internetu lub stacjonarnie w placówkach Poczty Polskiej.

REKLAMA

Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do odbiornika cyfrowego DVB-T2?

W formie elektronicznej formularz o dofinansowanie w wysokości 100 zł można składać za pośrednictwem dedykowanej strony w domenie gov.pl. W tym celu wymagane jest posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu. Trzeba się zalogować i uzupełnić odpowiedni wniosek.

Formularz można również wypełnić stacjonarnie w placówkach pocztowych i ich filiach. W tym wypadku wymagane będzie potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej lub pełnomocnika za pomocą dokumentu zawierającego imię i nazwisko, pesel oraz zdjęcie. Dane zostaną wprowadzone przez pracownika do systemu, a petent otrzyma odpowiedni dokument do podpisania.

Na podstawie wniosku wygenerowany zostanie kod świadczenia (w formie wydruku i - dla osób, które podadzą adres mailowy - elektronicznej). Aby skorzystać z dofinansowania, będzie trzeba przedłożyć go w sklepie podczas dokonywania zakupu interesującego nas sprzętu.

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej - kiedy?

Kod świadczenia wygasa 31 grudnia 2022 roku. Do tego czasu można też ubiegać się o dofinansowanie. Nie ma jednak co zwlekać, gdyż zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej już tuż tuż. Rozplanowano je na cztery etapy:

  • 25 marca - województwa: dolnośląskie i lubuskie
  • 25 kwietnia - województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie
  • 23 maja - wojewódzktwa: łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie
  • 27 czerwca - województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.
REKLAMA

Do zmiany dotychczasowego standardu nadawania telewizji naziemnej ma dojść już 1 lipca 2022 roku. Osoby, które do tego czasu nie wymienią przestarzałego sprzętu, utracą wtedy dostęp do większości stacji telewizyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA