REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Rząd dofinansuje nowe dekodery telewizji naziemnej, aby łatwiej pobierać abonament RTV

Jeśli płacicie abonament RTV warto zgłosić się po dofinansowanie na nowy dekoder telewizji naziemnej. Rząd da na niego 100 zł, abyście w 2022 roku mogli cieszyć się lepszą jakością obrazu programów TVP (i nie tylko). Złożenie wniosku na specjalny bon wiąże się z przekazaniem danych osobowych Poczcie Polskiej.

30.12.2021
15:56
abonament rtv dekoder dofinansowanie tvp
REKLAMA

Rząd chce skuteczniej egzekwować opłaty za abonament RTV. W tym celu... rozdaje pieniądze. Jest gotowy wypłacić 100 zł dla każdego gospodarstwa domowego, które będzie zmuszone wymienić dekoder telewizyjny. W 2022 roku ma bowiem zacząć obowiązywać nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC, co oznacza, że wielu Polaków mogłoby stracić dostęp do telewizji naziemnej.

Nowy dekoder to kwota rzędu 100-200 zł. Nie wszystkich może być na to stać, dlatego rząd postanowił pokryć przynajmniej część takiego wydatku. To świetny pomysł, tylko jak zawsze w takich przypadkach gdzieś tkwi haczyk. Szukać go trzeba, oczywiście, w niechęci Polaków do płacenia abonamentu za radio i telewizję.

REKLAMA

Abonament RTV - co ma do tego nowy dekoder telewizji naziemnej?

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne i proste. Od 1 lipca 2022 roku w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, ma już obowiązywać nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Oznacza to, że u nas dotychczasowe DVB-T zmieni się na DVB-T2/HEVC. Wszystko po to, aby uzyskać lepszą jakość obrazu.

Plan zmian standardu nadawania telewizji naziemnej w naszym kraju ma się odbyć w czterech etapach. W zależności od regionu nowa jakość będzie wprowadzana:

  • od 28 marca 2022 r.
  • od 25 kwietnia 2022 r.
  • od 23 maja 2022 r.
  • od 27 czerwca 2022 r.

Aby móc cieszyć się lepszą jakością obrazu potrzeba dekodera. Rząd pomoże w jego zakupie. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, zapewnić, że nikt inny z naszego gospodarstwa domowego nie pobierze takiego dofinansowania i, pyk, można odebrać specjalny bon na zakup urządzenia.

Można co prawda zmienić od razu telewizor na nowocześniejszy, ale większość odbiorców z pewnością będzie wolała skorzystać z tańszej opcji. Zgłosi się po bon na zakup nowego dekodera i Poczta Polska otrzyma ich dane osobowe na co najmniej pięć lat.

Poczta Polska sprawdzi, czy płacisz abonament RTV

Poczta Polska nie może obecnie kontrolować, kto ma telewizor czy radioodbiornik, a kto nie ma. Utrudnia to ściąganie opłat abonamentowych. Bon na dekoder ma to ułatwić. Jak na łamach "Rzeczpospolitej" mówi mec. Mariusz Busiło z kancelarii Bącal Busiło:

Za publiczne pieniądze będziemy budować kolejne rozwiązanie zbierające informacje o obywatelach. Sugeruje to, że nie chodzi o to, aby dać ludziom 100 zł na dekoder, ale o to, by przywrócić system ściągalności abonamentu RTV tylnymi drzwiami.

W prostych słowach: jeśli ktoś zgłosi się po dofinansowanie na dekoder telewizji naziemnej, na pewno posiada również telewizor. Poczta Polska będzie mogła w takim razie sprawdzić czy dana osoba płaci odpowiedni abonament.

Abonament RTV - pieniądze na nadawców publicznych

Abonament RTV od dawna wzbudza w naszym kraju kontrowersje. Powinien go płacić każdy, kto posiada telewizor, radioodbiornik, bądź oba te urządzenia. Nie wszyscy są do tego skłonni. Większość z uzyskanych w ten sposób pieniędzy idzie na Telewizję Polska, której działania nie wszystkim się podobają.

Z racji niepłacenia przez obywateli abonamentu RTV rząd uchwalił ustawę, wedle której publiczny nadawca ma przez pięć lat (rozpoczynając od 2020 roku) otrzymywać dofinansowanie w wysokości ok. 2 mld zł. Do tego dochodzą oczywiście jeszcze dochody z reklam.

Pomimo rekompensat Poczta Polska nie zaprzestała ścigać dłużników niepłacących abonamentu RTV. Co więcej, działania instytucji w tej kwestii stały się nawet bardziej agresywne. Dofinansowanie na nowy dekoder ma więc pozwolić jeszcze skuteczniej ściągać daninę.

REKLAMA

Nowy dekoder telewizji naziemnej - warto starać się o dofinansowanie?

Jak obliczył Business Insider, składając wniosek o dofinansowanie na nowy dekoder zyskamy 100 zł. Ale będziemy musieli płacić abonament w wysokości 294 zł (jeśli chodzi o opłaty comiesięczne) lub 264 zł (w wypadku zapłacenia za cały rok z góry) rocznie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA