REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Żenujące i niebezpieczne zachowanie TVP Info. Stacja straszy Polaków paskiem "Nuklearny atak Putina na Ukrainę"

Chyba tylko w Rosji programy informacyjne stoją na bardziej żenującym poziomie niż TVP Info, Należąca do Telewizji Polskiej stacja w samym środku zmagań wojennych postanowiła wystraszyć Polaków materiałem opatrzonym niezwykle mylącym hasłem "Nuklearny atak Putina na Ukrainę". Czy można być bardziej nieodpowiedzialnym? O karze dla TVP Info zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

05.03.2022
17:19
tvp info nuklearny atak na putina na ukrainę fake news
REKLAMA

Rosyjska inwazja na Ukrainę to nie tylko bestialski atak na niepodległe państwo, ale też przyczynek do globalnego starcia na informacje. Machina propagandowa Kremla działa pełną parą i pierze mózgi Rosjanom od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest, by Zachód ograniczał wyciek podobnych treści poza Rosję i kontrował kłamstwa za pomocą rzetelnych, szczegółowych informacji. Rozwiązaniem zdecydowanie nie jest nakręcanie poczucia zagrożenia i serwowanie obywatel własnych fake newsów, a właśnie na to zdecydowało się wczoraj TVP Info.

Należąca do publicznego nadawcy stacja informacyjna wyemitowała w piątek 4 marca materiał poświęcony atakowi rosyjskiej armii na Zaporowską Elektrownię Atomową. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wojska Władimira Putina w nocy ostrzelały placówkę za pomocą broni rakietowej, a następnie nad ranem przejęły panowanie nad jej budynkiem administracyjnym i wejście do samej elektrowni. Na miejscu wybuchł pożar, ale został opanowany i nie doszło do żadnej awarii, ani śmierci cywilów. Promieniowanie utrzymuje się w normie. Dla TVP Info był to jednak przyczynek do straszenia ludzi.

REKLAMA

TVP Info wyemitowało materiał z podpisem "Nuklearny atak Putina n Ukrainę".

Mamy tutaj do czynienia ze skrajną nieodpowiedzialnością, głupotą lub wręcz zamiarem siania demagogi. Trudno sobie wyobrazić, żeby jakikolwiek profesjonalny serwis informacyjny w sytuacji wojny tuż za naszą wschodnią granicą mógł w dobrych intencjach wypuścić tak myląco sformułowany pasek. Nie dziwi więc oburzenie środowiska dziennikarskiego i zwykłych widzów, którzy dali mu wyraz m.in. na Twitterze. Swój sprzeciw wyraziło też trzech członków Rady Programowej TVP. Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Janusz Daszyński postanowili złożyć w tej sprawie skargę do KRRiT:

Łatwo sobie wyobrazić, jakie paniczne reakcje społeczeństwa, powodujące katastrofalne szkody, może wywoływać rozpowszechnianie takich nieprawdziwych a wywołujących przerażenie informacji. Ten skandaliczny incydent, wzbudzający panikę i przerażenie obywateli, nie tylko godzi w polską rację stanu, naruszając tym samym art. 18 ust 1 Ustawy, ale narusza także art. 21 zobowiązujący w ust. 1 do przestrzegania zasady wyważenia oraz w ust. 2 do "kierowania się odpowiedzialnością za słowo" w realizowaniu misji mediów publicznych i "rzetelnego ukazywania całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą". W obecnej trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Polska, nie może być miejsca na taką nieodpowiedzialność i brak profesjonalizmu w programach telewizji publicznej

- napisali w oświadczeniu członkowie Rady Programowej TVP.
REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA