„Zabójcza przyjaźń” wciągnie was bardziej niż kryminalne seriale. Brytyjski thriller debiutuje w Polsce
Brutalne morderstwa, mroczne tajemnice, fabularne zakręty i bohaterowie, którym pod żadnym pozorom nie wolno ufać. Wszystkie cechy niezbędne w dobrym thrillerze kryminalnym znajdziecie w nowej powieści Alice Feeney. Opublikowana w Polsce przez Wydawnictwo W.A.B. „Zabójcza przyjaźń” trafia do księgarń i sklepów już dzisiaj.
Alice Feeney dla polskich czytelników jest autorką jeszcze dosyć anonimową, ale śmiało można powiedzieć, że to jedna z największych wschodzących gwiazd brytyjskiej literatury kryminalnej. Zanim Feeney rozpoczęła swoją pisarską karierę, przez kilkanaście lat pracowała jako reporterka i producentka programów rozrywkowych dla BBC. Działalność literacką rozpoczęła więc dopiero w wieku 30 lat, lecz bardzo szybko wzbudziła niemałe poruszenie na rynku.
Jej debiutancka powieść pt. „Czasami kłamię” (wydana w naszym kraju w 2017 roku, również przez W.A.B.) okazała się absolutnym bestsellerem i szybko zainteresowała amerykańskie stacje telewizyjne. Prawa do serialowej adaptacji ostatecznie wykupił FOX, a w będący obecnie w przygotowaniu projekt zaangażowały się takie sławy jak Sarah Michelle Gellar i Ellen DeGeneres. W czerwcu zeszłego roku portal Deadline podał z kolei, że „Zabójcza przyjaźń” wzbudziła podobny szum. Co poskutkowało wykupieniem praw do ekranizacji przez firmę produkcyjną Jessiki Chastain.
Czym jednak dokładnie jest „Zabójcza przyjaźń”? To pełen fabularnych twistów thriller psychologiczny o byłym małżeństwie uwikłanym w serię morderstw.
Fabuła najnowszej powieści Alice Feeney rozgrywa się w ciągu kilku dni na terenie Londynu i małego miasteczka zwanego Blackdown. Miejsce to zdecydowanie nie słynie z wysokich wskaźników przestępczości, dlatego wieść o znalezieniu w lesie okaleczonego ciała młodej kobiety wywołuje wielkie poruszenie. Policjantem odpowiedzialnym za zbadanie sprawy jest nadkomisarz Jack Harper, jeden z trójki głównych bohaterów i jednocześnie narratorów „Zabójczej przyjaźni”.
Dalszy rozwój sprawy śledzimy bowiem nie tylko z jego perspektywy, ale też reporterki BBC Anny Andrews i tajemniczej trzeciej osoby, która według wszelkiego prawdopodobieństwa jest odpowiedzialna za wspomniane zabójstwo. Bardzo szybko okazuje, że obecność tych trzech postaci nie jest w żadnym razie przypadkowa. A to dlatego, że zabójstwa w Blackdown mają bezpośredni związek z mrocznymi tajemnicami z przeszłości głównych bohaterów książki.
Najmocniejszą cechą prozy Alice Feeney jest umiejętność częstego i bardzo pomysłowego zaskakiwania czytelników.
W przypadku „Czasami kłamię” głównym haczykiem na odbiorców był fakt, że główna bohaterka znajduje się w śpiączce. Z kolei „Zabójcza przyjaźń” opiera swoje zwroty akcji na systematycznie odkrywanych powiązaniach między Anną, Jackiem, ofiarami oraz tajemniczym mordercą. Żaden element fabuły nie zostaje tu podany przypadkowo, każdy nawet najdrobniejszy szczegółów prędzej czy później okazuje się mieć kolosalne znaczenie dla rozwiązania zagadki. A sprawę dodatkowo utrudnia czytelnikom fakt, że Anna i Jack nie są wcale wiarygodnymi narratorami.
- Czytaj także: Genialna nastoletnia szachistka znika w tajemniczych okolicznościach i zostaje uwięziona przez nieznanych sprawców. Dowiedźcie się więcej o thrillerze „Schronisko” autorstwa Sama Lloyda.
Feeney, podobnie jak w „Czasami kłamię”, mistrzowsko wykorzystuje narrację pierwszoosobową do stworzenia bardzo ludzkich bohaterów. Byłe małżeństwo ma swoje tajemnice, nałogi i wcale niemałe grzeszki, które wielokrotnie próbują ukryć lub przynajmniej umniejszyć w oczach odbiorców ich historii. Brytyjska pisarka nie boi się też podejmować w swojej książce dorosłych tematów takich jak seks, śmierć, przemoc seksualna czy zemsta za przewiny z przeszłości. Finalnie okazuje się zresztą, że absolutnie nikt nie jest w tej historii bez winy.
„Zabójcza przyjaźń” to mocna i wciągająca od pierwszej strony powieść, której autorka uwielbia grać z czytelnikami w kotka i myszkę.
Brytyjska pisarka tworzy całą intrygę z olbrzymią wprawą. Daje szansę na odkrycie finalnych odpowiedzi, jeśli będziemy uważnie dopasowywać kolejne elementy układanki. A jednocześnie z zauważalną przyjemnością serwuje fałszywe tropy i wiarygodne zmyłki. Sprawia to, że „Zabójczą przyjaźń” można nazwać idealną powieścią dla domorosłych detektywów. Żaden z nich nie będzie w stanie oprzeć się przed zanurzeniem w trudną przeszłość Blackdown. I nikt nie pozostanie obojętny po poznaniu historii jego mieszkańców.
„Zabójcza przyjaźń” debiutuje w Polsce dziś, 10 marca. Książka jest już dostępna do kupienia.
* Tekst powstał we współpracy z Grupą Wydawniczą Foksal.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.