REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zimna wojna polskim kandydatem do Oscara!

Tak tworzy się historia. "Zimna wojna" oficjalnie rozpoczyna swoją drogę do Oscara. Film Pawła Pawlikowskiego ma realne szanse na zdobycie najważniejszej nagrody w branży filmowej.

24.09.2018
16:26
zimna wojna pawlikowski
REKLAMA
REKLAMA

Z tygodnia na tydzień skala sukcesu filmu Zimna wojna rośnie w postępie geometrycznym. Na zakończonym niedawno festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni film Pawła Pawlikowskiego otrzymał Złotego Lwa dla najlepszego filmu (jak i również nagrodę za najlepszy montaż i dźwięk). Teraz przyszło kolejne wyróżnienie. I to takie, które oficjalnie rozpoczyna drogę po Świętego Graala wszystkich filmowców, czyli Oscara.

W poniedziałek 24 września 2018 polska komisja oscarowa, pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka zdecydowała, że "Zimna wojna" będzie naszym kandydatem do Oscara.

Mowa tu oczywiście o Oscarze dla filmu nieanglojęzycznego. Choć też wcale nie wykluczone jest, że film Pawła Pawlikowskiego doczeka się nominacji także w innych kategoriach.

Zagraniczny portal The Playlist przewiduje, że szansę na Oscara ma też Joanna Kulig jako najlepsza aktorka oraz Paweł Pawlikowski za reżyserię.

Ja z kolei pozwoliłbym sobie na dodanie mojego prywatnego typu – Łukasza Żala – operatora, którego zdjęcia są po prostu dziełami sztuki, a w "Zimnej wojnie" osiągnął swój poziom mistrzowski.

A tylko wierzchołek góry lodowej sukcesów "Zimnej wojny".

Swoją światową premierę film Pawlikowskiego miał na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera.

W zeszłym tygodniu z kolei Zimna wojna przekroczyła barierę 800 tys. widzów, w większości niedostępną dla artystycznych produkcji.

REKLAMA

Oczywiście przed filmem Pawlikowskiego jeszcze długa droga. Polski kandydat do Oscara oznacza tyle, że Amerykańska Akademia Filmowa otrzyma z naszego kraju "Zimną wojnę" do rozpatrzenia i ewentualnego wyboru do listy głównych nominacji. Ale też należy przy tym zaznaczyć, że szansę na nominację do Oscara, a nawet samą statuetkę, polska produkcja ma naprawdę realne. Przypominam, że kilka lat temu "Ida" przechodziła podobną drogę, by potem dostąpić historycznego zaszczytu nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Nominacje do Oscara 2019 zostaną ogłoszone 22 stycznia, a ceremonia rozdania statuetek odbędzie się 24 lutego 2019 roku. Trzymamy kciuki!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA