bell hooks nie żyje. Według oświadczenia, słynna pisarka, krytyczka i feministka zmarła 15 grudnia 2021 roku we własnym domu w otoczeniu najbliższych. Była autorką około 40 książek, które poruszały tematy powiązane z m.in. rasą, płcią, kapitalizmem czy intersekcjonalnością.
bell hooks zmarła 15 grudnia 2021 roku. Według oświadczenia jej rodziny stało się to w jej domu w Kentucky, gdzie była w otoczeniu najbliższych krewnych i przyjaciół. Pisarka, która zajmowała się tematami rasy, feminizmu, kapitalizmu czy intersekcjonalności miała 69 lat. Była autorką kilkudziesięciu książek. Zawsze zmuszała nimi swoich czytelników do przemyśleń na podejmowane kwestie i nieraz wywoływała gorące debaty.
Swoimi przemyśleniami bell hooks kształtowała dyskusje w Stanach Zjednoczonych na temat gender, koloru skóry i klasowości. Uważała, że nasza rasa, płeć i klasa społeczna są nierozerwalne, przez co nie można skupiać się na równości w jednej kwestii, pomijając pozostałe.
bell hooks - twórczość i poglądy
Naprawdę nazywała się Gloria Jean Watkins. Pseudonim artystyczny przyjęła po swojej prababci Bell Blair Hooks. Upierała się jednak przy pisowni małymi literami, aby nie zwracać uwagi na siebie, tylko tematy, które podejmowała w swojej twórczości.
Gloria Jean Watkins urodziła się 25 września 1952 roku w Hopkinsville w stanie Kentucky. Miała łącznie sześcioro rodzeństwa. Na kalifornijskim uniwersytecie w Santa Cruz doktoryzowała się z literatury, a jej pierwsza książka - zbiór wierzy - "And There We Wept" została opublikowana w 1978 roku.
W swoich publikacjach poszerzała granice feminizmu i włączała do niego doświadczenia czarnych kobiet. Wątki osobiste przeplatały się w nich z politycznymi esejami. Pisała zarówno eseje, poezję, jak i książki dla dzieci.
bell hooks nie żyje
O śmierci pisarki, krytyczki i feministki poinformowała w mediach społecznościowych jej siostrzenica Ebony Motley. Zamieściła ona wpis na Twitterze, w którym czytamy:
Do postu dołączono specjalne oświadczenie rodziny, w której zostały przybliżone dokonania bell hooks. Wspominają w nim m.in. dorobek artystyczny pisarki, której książki przetłumaczono na 15 języków. W Polsce nakładem Krytyki Politycznej w 2013 roku ukazała się "Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum".
* Zdjęcie główne: screen z wideo "bell hooks in conversation with Sharon Salzberg - What Is Love?" dostępnego na YouTube.