Przemysław Czarnek zapowiada nowy przedmiot. BiZ zastąpi podstawy przedsiębiorczości
Przemysław Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkołach. BiZ, czyli biznes i zarządzanie, ma w przyszłości zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Według słów ministra uczniowie spędzają bowiem za mało czasu na nauce praktycznych aspektów prowadzenia biznesu. Od 1 września 2023 roku ma się to zmienić.
BiZ - biznes i zarządzanie to nowy przedmiot, który resort edukacji i nauki planuje uruchomić od 1 września 2023 roku. Ma on zastąpić dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Poinformował o tym minister Przemysław Czarnek podczas spotkania w sprawie konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Będzie hit na miarę... HiT-u?
Emocje po ogłoszeniu skierowanej do konsultacji podstawy programowej historii i teraźniejszości jeszcze nie opadły. Wyczytaliśmy w niej bowiem, że nauczyciele będą musieli mówić uczniom na lekcjach o intelektualnych inspiracjach "rewolucji 1968 roku" i tłumaczyć jak bardzo w XX wieku prześladowani byli chrześcijanie. BiZ może uchronić się od podobnych kontrowersji, bo przesłanki ku wprowadzeniu przedmiotu są zupełnie inne.
BiZ - MEiN chce wprowadzić nowy przedmiot
Jak podaje PAP, podczas spotkania w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, które miało miejsce dzisiaj, w czwartek 20 stycznia, minister Czarnek zaznaczył, że sukcesem było wprowadzenie podstaw ekonomii do programu nauczania. Uznał jednak, że godzin przeznaczonych na podstawy przedsiębiorczości jest za mało:
Minister Czarnek uważa, że w aktualnym programie nauczania jest za mało praktycznych aspektów przedsiębiorczości biznesu i zarządzania. Dlatego od 1 września 2023 roku podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione przedmiotem o nazwie BiZ - biznes i zarządzanie.
BiZ i HiT - nowe przedmioty w szkołach
Poprzedni nowy przedmiot zapowiadany przez MEiN, czyli historia i teraźniejszość, zwana popularnie HiT-em, wzbudziła mnóstwo kontrowersji, ze względu na tematy podejmowane w podstawie programowej. BiZ może ich uniknąć, bo cel jest tutaj szlachetny. Ze słów ministra Czarnka wynika bowiem, że nauczyciele mają stawiać nacisk na praktyczne aspektu prowadzenia biznesu w naszym kraju. Jak to wyjdzie w praktyce, dopiero się przekonamy.