REKLAMA

Filmy kobiece: TOP najlepszych produkcji w duchu girl power. Siła, solidarność i przyjaźń

Filmów, w których rządzą kobiety i dziewczyny, jest sporo. To produkcje, w których nie brakuje żeńskiej solidarności i przyjaźni, a na pierwszy plan wysuwane są najważniejsze w ich kontekście kwestie. Wybraliśmy TOP 7 najlepszych kobiecych filmów w duchu girl power.

Najlepsze kobiece filmy
REKLAMA

Girl power to hasło mocno kojarzące się nie tylko z kobiecością, ale też solidarnością kobiet. Ma również wydźwięk mocno inspiracyjny, który mobilizuje dziewczyny do działania i walki w różnych obszarach życia. Ważne sprawy i problemy kobiet są mocno akcentowane w wielu świetnych produkcjach. Jeśli szukacie filmów o takiej właśnie tematyce, zwróćcie uwagę na poniższe obrazy.

Spis treści:

REKLAMA

Filmy kobiece: TOP najlepszych produkcji

Na pełny etat

"Na pełny etat" to francuski film, który polską premierę miał w listopadzie 2022 r. Marie (Laure Calamy) robi wszystko, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z ekskluzywnych paryskich hoteli. To zadanie łatwe nie jest, tym bardziej, że bohaterka mieszka na obrzeżach Paryża, a codzienne dojazdy zajmują bardzo dużo czasu w i tak już dość napiętym grafiku kobiety. Gdy w końcu otwiera się przed nią szansa lepszej pracy, jak na złość wybucha strajk ogólnokrajowy, a pociągi, którymi na co dzień porusza się Marie, przestają funkcjonować.

Ludzie są zdezorientowani, ciężko gdziekolwiek dotrzeć, więc nic dziwnego, że główna bohaterka przeżywa ogromny stres. Mimo ogromnych przeszkód Marie jest bardzo zdeterminowana, by pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. "Na pełny etat" ogląda się z pewną nerwówką, która towarzyszy głównej bohaterce. Na ekranie widzimy dość stresujący tydzień jej życia i to, jak dzielnie chce spiąć wszystko: prywatne oraz zawodowe sprawy. Choć jest jej bardzo ciężko, a na męża nie może liczyć, Marie ma w sobie niesamowitą determinację.

Widzowie przez cały film trzymają za nią kciuki, a napięcie towarzyszące protagonistce w pewnym momencie udziela się również widzom. Czy uda się jej to wszystko ogarnąć, spełniając również swoje marzenia?

Film obejrzycie w Canal+ online.

Na pełny etat

Legalna blondynka

"Legalna blondynka" to filmowy klasyk z 2001 r. z Reese Witherspoon w roli głównej. Grana przez Reese Elle Woods postrzegana jest jako typowa blondynka. W końcu różowy jest jej ulubionym kolorem i rozpływa się na widok małych piesków. Film opowiada historię Elle, początkowo postrzeganej jako typowa blondynka z dość powierzchownymi zainteresowaniami. Po rozstaniu z chłopakiem, Elle decyduje się na studia prawnicze w prestiżowej uczelni. Pomimo początkowych trudności i małej wiary ze strony otoczenia, Elle pokazuje swoje prawdziwe umiejętności, determinację i inteligencję, co prowadzi do jej sukcesu zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

W "Legalnej blondynce" Elle przekracza liczne przeszkody, odnajdując swoje prawdziwe powołanie i dowodząc swojej wartości jako przyszłej prawniczki. Nie tylko odnosi sukces w nauce, ale też udowadnia, że można być inteligentną, silną i kompetentną kobietą, niezależnie od stereotypów i oczekiwań społecznych. W "Legalnej blondynce" nie brakuje dużej dawki poczucia humoru, ale też ważnego przesłania o samoakceptacji, wiary w siebie oraz odwadze. I tak Elle początkowo postrzegana jako "głupiutka", nie tylko odzyskuje pewność siebie, ale też zdobywa szacunek swoich kolegów i profesorów, odnosi sukces jako przyszła prawniczka, niezależnie od swojego wyglądu oraz stereotypowego postrzegania. Poza Reese Witherspoon w pozostałych rolach wystąpili m.in. Luke Wilson, Selma Blair oraz Martthew Davis.

Film znajdziecie na Apple TV.

Legalna blondynka

Thelma i Louise

"Thelma i Louise" to kolejny klasyk, który na pierwszym miejscu stawia kobiety oraz ich problemy. To hit z 1991 r. w reżyserii Ridleya Scotta. Obraz opowiada historię dwóch przyjaciółek: Thelmy (Gina Davis) oraz Louise (Susan Sarandon), które zduszone w swoich społecznych rolach, wyruszają na spontaniczny wyjazd, zamieniający się w ucieczkę przed prawem po tragicznym zdarzeniu w jednym z barów. "Thelma i Louise" to film wciąż bardzo aktualny, a tematy w nim poruszone związane są z przyjaźnią, wyzwoleniem oraz opresją płci, stawiając pytania o sprawiedliwość oraz moralność. Film Scotta został świetnie odebrany zarówno przez publiczność, jak i krytyków, zdobywając wiele nagród oraz nominacji.

Film znajdziecie w ofercie Amazon Prime Video.

Thelma i Louise

Służące

"Służące" również należą do filmów w duchu girl power, ukazujących kobiecą rewolucję. To adaptacja bestsellerowej powieści Kathryn Stockett, opowiadająca poruszającą historię o sile odwagi i nadziei w czasach niesprawiedliwości na amerykańskim południu lat 60. Początkująca dziennikarka Skeeter (Emma Stone) podejmuje się przeprowadzenia wywiadów z czarnoskórymi służącymi, aby ujawnić ich historie i walkę o godność w obliczu dyskryminacji.

Nominowana do Oscara Viola Davis w roli Albeen postanawia ujawnić ciemne sekrety życia czarnoskórej mniejszości. I tak z tych zwierzeń między kobietami rodzi się przyjaźń. Zarówno kobiety, jak i inni mieszkańcy miasteczka zostają świadkami mocno zmieniających się obyczajów oraz czasów. "Służące" zostały bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność, zdobywając liczne nominacje i nagrody, w tym nominacje do Oscara, Złotych Globów i nagrody Gildii Aktorów. Zagrane przez wybitne aktorki, jak Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer i Jessica Chastain, "Służące" to poruszająca i inspirująca historia, która zostaje z widzem na długo po zakończeniu seansu.

"Służące" obejrzycie na Disney+.

Służące zwiastun

Ukryte działania

"Ukryte działania" to film oparty na prawdziwej historii trzech niesamowitych kobiet: Katherine Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson, które pracowały w NASA. Były to wizjonerki, które wbrew wszelkim przeciwnościom wzniosły się ponad wszystkie podziały płciowe, rasowe i zawodowe, odgrywając wyjątkową rolę w doprowadzeniu do orbitalnego lotu astronauty Johna Glenna na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6, dzięki czemu Stany Zjednoczone mogły wygrać kosmiczny wyścig ze Związkiem Radzieckim. Ich osiągnięcia odegrały istotną rolę w historii amerykańskiego programu kosmicznego oraz były ważnym sygnałem dla walki o równość i sprawiedliwość społeczną. Film przedstawia ich historię jako inspirującą opowieść o sile ludzkiego ducha i możliwości pokonywania przeszkód w dążeniu do celu. Film zdobył nagrodę Saturn oraz nominację do Oscara. W rolach głównych wystąpiły m.in. Taraji P. Henson, Octavia Spencer oraz Janelle Monae.

Produkcja znajduje się w bibliotece Disney+.

Ukryte działania

Małe kobietki

"Małe kobietki" Grety Gerwig to nagrodzona Oscarem ekranizacja słynnej powieści Louisy May Alcott, doceniona Oscarem za najlepsze kostiumy. To historia 4. sióstr: Meg, Jo, Beth i Amy March - oraz ich matki Marmee. Akcja dzieje się w XIX-wiecznej Ameryce, gdzie widzowie mogą podejrzeć życie codzienne oraz dążenia dziewcząt do samorealizacji w epoce, gdzie kobiety miały bardzo ograniczone możliwości. Każda z sióstr ma swoją wyjątkową osobowość i marzenia, które starają się zrealizować pomimo trudności finansowych i społecznych. Ojciec dziewczyn, który jest wojnie, odgrywa ważną rolę, choć jest nieobecny fizycznie. Jednak jego wartości i ideały są ciągle obecne w ich życiu. "Małe kobietki" to opowieść pełna ciepła, emocji i inspirujących przesłań o rodzinie, przyjaźni, miłości i samorealizacji. W rolach głównych wystąpiły m.in. Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh oraz Eliza Scanlen.

"Małe kobietki" są dostępne na Netfliksie.

Małe kobietki

Sztuka kochania

Warto do tego zestawienia dodać również polski hit "Sztuka kochania" Marii Sadowskiej z rolą główną Magdaleny Boczarskiej, która zagrała Michalinę Wisłocką, najsłynniejszą seksuolog czasów PRL-u, walczącą o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków. Film skupia się na walce Wisłockiej z cenzurą oraz konserwatywnymi normami społecznymi, gdy seksuolożka usiłuje wydać swoją książkę "Sztuka kochania", będąca później pionierskim poradnikiem o seksualności.

Michalina Wisłocka, będąc ginekolożką, prowadziła Poradnię Świadomego Macierzyństwa, gdzie pomagała kobietom zrozumieć swoje ciała i potrzeby seksualne. Jej książka miała ogromne znaczenie dla społeczeństwa, ale jednocześnie była obiektem skandalu i ostracyzmu ze strony władz i Kościoła. Walka o wydanie i promocję książki ukazuje konflikt między nowoczesnym podejściem do seksualności a tradycyjnymi wartościami moralnymi ówczesnego społeczeństwa w Polsce. Film Marii Sadowskiej zdobył dwie nagrody: Orły dla Magdaleny Boczarskiej oraz Radzimira Dębskiego w kategorii najlepsza muzyka.

"Sztuka kochania" jest na Netfliksie.

Sztuka kochania zwiastun
REKLAMA

Więcej o kobiecych filmach czytaj w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA