REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

„Matka do wynajęcia”, nowy hit Netfliksa ma aż 24 odcinki. Po co tyle?

„Matka do wynajęcia” to nowy meksykański serial Netfliksa, który nawiązuje do tematu wywołującego tam ogromne kontrowersje: surogacji. Ten 24-odcinkowy dramat momentami ociera się o solidne kino, jednak w ostatecznym rozrachunku rozczarowuje podejściem do tak interesującego i złożonego tematu.

22.06.2023
20:21
matka do wynajęcia netflix serial recenzja opinie leticia esmeralda
REKLAMA

„Matka do wynajęcia” - meksykański serial dramatyczny, który w ostatnim tygodniu podbija ranking TOP 10 najpopularniejszych produkcji odcinkowych na Netfliksie - skupia się na Yeni (w tej roli Shani Lozano). Młoda kobieta, chcąc uratować życie ojca, wchodzi w układ z pewną potężną meksykańską rodziną przedsiębiorców - i zostaje ich surogatką. Przez całą ciążę jest traktowana z miłością i czułością, ale kiedy rodzi, ich nastawienie gwałtownie się zmienia. Po porodzie Yeni budzi się na ławce w parku - obok niej leży jasnoskóre niemowlę z fizyczną niepełnosprawnością. Miną lata, zanim bohaterka pozna ponurą prawdę i odkryje sekret, który skrywa wspomniana rodzina. 

Macierzyństwo zastępcze w Meksyku jest możliwe oczywiście tylko wówczas, gdy przynajmniej jeden genetyczny rodzic jest jednocześnie obywatelem kraju zamieszkania dziecka. Co ważne, kwestia surogacji w Meksyku uległa zmianie pod koniec 2021 roku - wtedy Sąd Najwyższy uznał ją za chronioną procedurę medyczną. W niektórych stanach przyszli rodzice mogą zostać wymienieni w akcie urodzenia dziecka natychmiast po urodzeniu - a jednak nie wszystkie jurysdykcje przyjęły dyrektywy Trybunału. W związku z tym proces jest obsługiwany w niektórych regionach, ale część z nich nie jest mu przyjazna i opracowuje własne przepisy. Docelowi rodzice to najczęściej europejskie pary homoseksualne, a matkami zastępczymi zazwyczaj zostają meksykańskie kobiety o niskich dochodach. Temat, jak widać, urodzajny - niestety, twórcy dramatu nie wykorzystali jego potencjału.

REKLAMA
Matka do wynajęcia

Matka do wynajęcia: opinia o serialu Netfliksa

„Matka do wynajęcia” próbuje dotknąć problematyki społecznych konfliktów, klasowości oraz - rzecz jasna - zastępczego macierzyństwa uwikłanego w moralne dylematy. To historia o poszukiwaniu prawdy, rodzicielstwie, próbująca też zapewnić widzowi wgląd we wciąż mętny, niejasny i złożony aspekt surogacji w Meksyku. Produkcja, w przeciwieństwie do większości hiszpańskojęzycznych thrillerów i seriali Netfliksa, nie skupia się na nieustannym atakowaniu widza kolejnymi fabularnymi woltami, które z czasem zaczynają męczyć, stają się coraz bardziej niedorzeczne i rujnują resztki wiarygodności. To dość zaskakująca i miła odmiana.

Czytaj też:

REKLAMA

Niestety: niewystarczająca. Próby utkania sensownego komentarza grzęzną w fabularnym mule. Aspekty rozrywkowe bledną w obliczu skali, czyli dwudziestu czterech epizodów. Idąc dalej: bohaterowie „Matki do wynajęcia” to nieciekawe, jednowymiarowe postacie; wszystko jest tu bardzo archetypowe, skrajnie wręcz stereotypowe, na czele z naiwną i lekkomyślną główną bohaterką, przebiegłym przystojniakiem i jego złowroga matką. Twórcy nie pozwalają, by wiarygodne charaktery stanęły na drodze leniwie napisanym wątkom, w związku z czym - przykładowo - „ofiary” rzadko kiedy próbują się bronić czy stawiać opór manipulacji, pozytywne postacie są bierne i nierozgarnięte, a „złym” na sucho ujdzie niemal wszystko.

Z czasem postępowania części z nich stają się coraz bardziej irracjonalne, chyba tylko po to, by mocniej powikłać fabułę - a ta mniej więcej w połowie staje się nieznośnie chaotyczna. Podobnie jak nieustanne krzyki, oskarżenia i ucieczki, minimum naturalnej międzyludzkiej komunikacji. Co więcej, ostatecznie historia okazuje się bardzo prosta - wycinając ogrom zbędnych wątków, dialogów i sekwencji, otrzymalibyśmy bardziej klarowną i łatwiejszą do zaangażowania się opowieść na dziesięć, może dwanaście półgodzinnych epizodów. A dwadzieścia cztery? Szkoda waszego czasu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA