Edukacja i finanse zmieniają się na naszych oczach. A jacy będą ludzie przyszłości w metawersum?
Co przyniesie nam przyszłość w segmencie edukacji i finansów? Jak zmienią się ludzie, gdy już na dobre zadomowią się w metawersum? Szukanie odpowiedzi na te i inne pytania to niezwykle fascynujące zajęcie, a właśnie na tej tematyce skupiają się prowadzący i goście podcastu Meta Rozmowy.
Zazdroszczę dzieciakom, które dopiero dzisiaj rozpoczynają swoją przygodę z sektorem edukacji. Współczesna młodzież ma dostęp do narzędzi i usług, o których moje pokolenie, które wychowywało się jeszcze w świecie analogowym, mogło tylko pomarzyć. A to i tak dopiero wierzchołek góry lodowej tego, co czeka uczniów i studentów w Polsce i na świecie.
Sam proces nauki to zresztą nie jedyne, co się dynamicznie zmienia. Od czasów, gdy dostawałem od rodziców kieszonkowe w bilonie i banknotach, minęło już trochę lat, a segment finansów zdążył się na ich przestrzeni zdigitalizować. Zmienia się też internet, gdyż firmy technologiczne grzeją już dla nas miejsce w metawersum.
Edukacja w dobie smartfonów
Gdy jeszcze biegałem co dzień do szkoły, smartfony jeszcze de facto nie istniały powszechnie, a nauczyciele stawiali na zapamiętywanie faktów i wtłaczanie nam do głów encyklopedii. To powinno się wreszcie zmienić, skoro dziś często znacznie istotniejsza jest wiedza na temat tego, gdzie szukać informacji, niż sama zapamiętana informacja (zwykle bez kontekstu).
Nawet gdy jakiś czas później uczęszczałem już na studia, wykładowcy patrzyli spode łba na tych studentów, którzy chcieli korzystać z telefonów z dostępem do internetu. Przekonywali nas, że przecież nie zawsze będziemy mieć dostęp do sieci - podczas gdy praktyka pokazała, że dostęp do globalnej wioski mamy właściwie wszędzie, nawet na pokładach samolotów.
Jaka powinna być szkoła przyszłości?
Niestety dzisiejsza szkoła tkwi cały czas jedną nogą w przeszłości. Wielu ekspertów uważa, że w przyszłości powinniśmy skupić się na tym, by przestać nauczać, a zacząć namawiać dzieciaki do uczenia się. To właśnie uczniowie powinni być w szkole w centrum, a nie nauczyciele. Większy nacisk społeczeństwo powinno kłaść na praktykę, a mniejszy na teorię.
Dobra edukacja to taka, w której tworzymy warunki do rozwijania pełni swoich możliwości, odkrywania talentów i budowania wiedzy zgodnie ze swoimi kompetencjami i ze swoim tempem rozwoju - wyjaśniał pisarz Mikołaj Marcel w podcaście Meta Rozmowy
Nie wszyscy są jednak przekonani co do tego, że nauczyciele powinni zejść na drugi plan. Krzysztof Wojewodzic, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i prezes Escola S.A, w rozmowie z Mikołajem Marcelem zauważył, że to od dydaktyków zależy, „czy uczniowie będą zainspirowani, czy będą mieli właśnie warunki do kiełkowania, czy będą mieli pasję, czy będą ciekawi świata”.
Edukacja się przy tym zdemokratyzowała, a szkoła straciła monopol. Te smartfony, które moi profesorowie na studiach najchętniej wyrzuciliby za okno, są dziś otwartą bramą, za którą stoją przepastne archiwa wiedzy (ile bym dał w szkole średniej za dostęp do np. Duolingo albo Wolfram Alpha!). Nadal potrzeba jednak kogoś, kto wskaże drogę; kogoś, kto podpowie, czego szukać i wyjaśni, gdzie.
Taką osobą może być zarówno rodzic, jak i nauczyciel - i to na nich spoczywa odpowiedzialność za młodych ludzi. Jak słusznie zaś zauważa Mikołaj Marcel, technologia to narzędzie, z którego można „korzystać w taki sposób, że ono jest dla nas korzystne i rozwijające, ale możemy też z tego korzystać w taki sposób, że szkodzi naszemu zdrowiu – i fizycznemu, i psychicznemu”.
Szkoła powinna nie tylko uczyć i zachęcać do uczenia się, ale również przygotowywać do dorosłego życia.
Niezależnie jednak od tego, czy stawiamy w centrum ucznia, czy nauczyciela, sama forma edukacji się zmieniła. Szkoły zmuszone sytuacją otworzyły się na naukę zdalną, co przygotowuje młodych ludzi do pracy zdalnej. Sporo jednak pracy przed nami, bo nauczyciele powinni zacząć bywać w internecie tam, gdzie ich uczniowie - czyli już nie na Facebooku i Twitterze, tylko np. na Instagramie, TikToku, Discordzie.
Ciekawy jestem, czy doczekamy czasów, gdy na zajęciach lekcyjnych normą będzie omawianie zagadnień bieżących, a prowadzone zajęcia nie będą, metaforycznie rzecz ujmując, lekcjami historii. Do tego chciałbym zobaczyć w Polsce szkoły, które będą wyjaśniały młodym ludziom, jak działają kredyty mieszkaniowe, jak powinno się konstruować umowy cywilno-prawne oraz omawiały rynek e-commerce.
Młodzi ludzie powinni czerpać wiedzę o kryptowalutach i NFT w szkole, a nie po lekcjach z mediów społecznościowych.
Sektor finansów jest przy tym koronnym przykładem tego, jak głęboko nie zachodzą, tylko zaszły zmiany w naszym świecie związane z cyfryzacją. Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie to dziś anachronizm. Portfele też odchodzą do lamusa - sam przestałem nosić swój, od kiedy dokumenty i karty płatnicze mam nie tylko w telefonie, ale też w zegarku, a ze znajomymi rozliczam się BLIK-iem.
BLIK istnieje przy tym już od 2015 r. i korzystają z niego miliony ludzi w Polsce i to jest codzienność. Płacenie telefonem i zegarkiem to już norma; ba, cyfrowa gotówka na bankowym koncie robi się powoli passe. Młodzi ludzie marzą dziś o inwestowaniu w kryptowaluty oraz kupują NFT, a nie o giełdzie i kolekcjonowaniu dzieł sztuki. To właśnie oni przecierają dziś szlaki.
Tomek Jaroszek, bloger finansowy, twórca kanału Doradca TV, w podcaście Meta Rozmowy stwierdził, że „pierwsze grupy muszą trochę przetestować [nowości] pod względem wygody i bezpieczeństwa”. Dodaje, że „widzieliśmy to nawet na przykładzie kart zbliżeniowych, co znowu dzisiaj wydaje nam się prehistorią”, a to samo potem było z kartami płatniczymi w smartfonach i smartwatchach.
Warto przy tym dodać, że jako Polacy jesteśmy dość łasi na wszelkie tego typu nowinki, a do tego przeskoczyliśmy kilka etapów rozwoju, w tym np. czeki. Wyjazdy za granicę często otwierają oczy, bo zarówno za naszą zachodnią granicą, jak i za oceanem w Stanach Zjednoczonych, gotówka jest znacznie powszechniej wykorzystywana, a internet mobilny potrafi działać gorzej niż na polskiej wsi.
Nowe technologie płatności prowadzą do zmian na rynku e-commerce.
Coraz popularniejsze stają się w Polsce zakupy z płatnościami odroczonymi. Sklepy chętnie wysyłają towar do klientów, jeśli ci zobowiążą się za niego zapłacić później - za tydzień, miesiąc albo nawet kwartał. Nawet jeśli komuś powinie się noga i za towar nie zapłaci, to jeśli tylko baza klientów będzie odpowiednio duża, to zadziała tutaj efekt skali.
Planowanie zakupów i zarządzanie finansami, zwłaszcza w dobie kart kredytowych, płatności online (w tym odroczonych) oraz celebrytów namawiających na zakupy w social media to jednak nie lada sztuka. Zarządzanie domowym budżetem to obszar, w którym młodzi ludzie, zwłaszcza ci nieobyci z gotówką i „ciężarem pieniądza” powinni być odpowiednio edukowani przez rodziców oraz nauczycieli.
[Płatności odroczone] to jest fajny, sprytny sposób wykorzystania tej technologii. Ale zawsze mamy z tyłu głowy, że tego trzeba się najpierw nauczyć. Czyli jak ktoś tylko i wyłącznie wpadnie w koncepcję, że tu można łatwo coś kupić, ale jest mocno nieuporządkowaną osobą, nie zarządza tymi finansami i nagle zacznie się problem, że kupiłem za dużo, nie zorientowałem się, zabrakło mi pieniędzy, to są takie często małe rzeczy, które nam uciekają, bo ta edukacja finansowa jak nie jest bardzo praktyczna, to gdzieś się rozmywa - dodaje Tomek Jaroszek
Są też inne kwestie związane z bezpieczeństwem finansów, na które wszyscy powinniśmy zwracać uwagę. Problemem są złośliwe oprogramowanie oraz tzw. phishing, czyli wyłudzanie danych, które może doprowadzić do np. wyczyszczenia konta bankowego lub przejęcia profilu w social media. Co istotne, edukować się w tym zakresie powinni wszyscy, a nie tylko ludzie młodzi.
Człowiek przyszłości w metawersum
Zmiany zachodzące w segmencie edukacji i finansów oraz na rynku pracy prowadzą nas do internetu przyszłości oraz metawersum, a możliwości, jakie nam dają, są ogromne. Krzysztof Wojewodzic w podcaście Meta Rozmowy opowiedział o projektach, w jakich jest zaangażowany - jeden z nich, czyli Pomelody, pomaga wykrywać poprzez słuchanie muzyki w VR spektrum autyzmu, a drugi umożliwia indywidualną naukę języka angielskiego. A czy nadejdzie czas, gdy każdy z nas będzie miał swojego awatara w wirtualnej rzeczywistości?
My jako ludzie od zawsze w sumie interesowaliśmy się i tematem awatarów, i trochę przybieraliśmy różnego rodzaju maski. Czy to wymyślając jakieś historie za dzieciaka, różnego rodzaju rzeczy, ja się tak trzymam tych RPG-ów, bo one są chyba takie najbardziej popularne, a dzięki serialowi Stranger Things zyskały drugie życie, i to moim zdaniem była taka pierwsza większa iteracja - wyjaśnia Joanna „Frota” Kurkowska, Data Industry Analyst w G2A, w Meta Rozmowach
Ada Florentyna Pawlak, antropolożka technologii, również w kontekście awatarów zwraca uwagę na słowo „maska”, gdyż to przedmiot zakorzeniony w globalnej kulturze od pokoleń. Podkreśla przy tym jednak, że wchodząc w metawersum trafiamy do świata, który ktoś zaprojektował, więc pełnej dowolności w ekspresji siebie tutaj nie ma - awatar założy tylko taką sukienkę, jaką ktoś zakodował.
Przedstawianie siebie to jednak tylko jedna strona medalu, ale metawersum pozwoli też obcować z innymi ludźmi w bardzo immersyjny sposób. Do tego otwiera drogę do zupełnie nowych doświadczeń i może okazać się zbawienne dla osób z niepełnosprawnością oraz ludzi starszych, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie już wszystkiego doświadczyć osobiście.
Wyobrażam sobie taką cyfrową, wirtualną emeryturę też, jeśli chodzi o podróże. To wszystko jest złapane razem, ale jeśli rzeczywiście zmiana klimatyczna sprawi, że będziemy musieli mniej się poruszać i ingerować, to może do takiego blue hole gdzieś się zejdzie, żeby nie niszczyć raf koralowych itd. To też może być fajny pomysł rzeczywiście na zwiedzanie świata po prostu - dodaje Ada Florentyna Pawlak
Ale czy lada moment nie będziemy kochać Wielkiego Brata i śledzić wirtualnych influencerów, czy też jednak uda nam się technologię okiełznać? Ja tam patrzę w przyszłość z optymizmem. Nawet jeśli już sam nie będę na tej pierwszej linii, bo pałeczkę pierwszeństwa przejmie kolejne pokolenie, to chętnie zajmę miejsce w pierwszym rzędzie, by się kolejnym cyfrowym transformacjom przyglądać.
Też chcesz być na bieżąco ze światem nowych technologii? Odpal podcast Meta Rozmowy.
Na łamach Rozrywka.blog recenzowaliśmy już pierwszy odcinek 4. sezonu Meta Rozmów, czyli podcastu nazywanego wcześniej Rozmowy Facebooka, w którym gościli Kuba Wątor (redaktor naszego magazynu Spider's Web Plus) oraz doktor Alek Tarkowski (socjolog i założyciel Centrum Cyfrowego, od lat związany z inicjatywą Creative Commons). Teraz możecie zapoznać się z trzema kolejnymi epizodami, które ponownie prowadzili Karol Stryja i Justyna Dżbik-Kluge. W audycjach pojawili się uznani branżowi eksperci, którzy na co dzień zajmują się nowymi technologiami, które mają wpływ na naszą codzienną rzeczywistość, w tym:
- Mikołaj Marcela - pisarz, wykładowca akademicki, autor bestsellerowych książek o edukacji i życiu, w tym „Patoposłuszeństwa” o tym, jak szkoła, rodzina i system uczą nas bezradności, i co z tym zrobić;
- dr Krzysztof Wojewodzic - prezes Escola S.A., firmy, która tworzy aplikacje mobilne nie tylko dla sektora edukacyjnego. To wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego, twórca kursów online i podcaster;
- Magdalena Kubisa - dyrektor departamentu rozwoju biznesu w BLIK;
- Tomek Jaroszek - bloger finansowy, twórca kanału Doradca TV;
- Joanna „Frota” Kurkowska - Data Industry Analyst w G2A, gdzie zajmuje się badaniem i analizowaniem trendów szeroko pojętej branży gamingowej i e-commerce. Pracuje też jako Game Analyst w Outlier Ventures;
- Ada Florentyna Pawlak - antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka. Jedna z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.
Poprzednie sezony podcastu Meta Rozmowy są dostępne bezpośrednio na Facebooku, a posłuchać można ich bezpłatnie np. w apce Apple Podcast. Odcinki trafiają też do biblioteki Spotify. Zachęcam do zapoznania się zarówno z nowymi odcinkami składającymi się na 4. sezon audycji, jak i- jeśli nie mieliście jeszcze ku temu okazji - trzema sezonami nagrań archiwalnych.