REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Będzie co oglądać! Sprawdzamy najbardziej oczekiwane filmy 2023 roku

I... kolejny rok za nami. Nowy Rok to z jednej strony czas podsumowań, z drugiej - zaciekawionych spojrzeń w przyszłość. My patrzymy w nią okiem kinomanów, niecierpliwie wyczekując interesujących premier najbliższych miesięcy. Wybieram najciekawiej zapowiadające się premiery filmowe 2023 roku, na które czekam najmocniej!

01.01.2023
12:32
najbardziej oczekiwane filmy 2023 roku najciekawsze premiery
REKLAMA

To był całkiem niezły (z perspektywy filmowej, rzecz jasna) rok - istnieje szansa, że ten nadchodzący mu nie dorówna, ale jestem raczej z tych, którzy obejmują przyszłość optymistyczną myślą.

Najbardziej oczekiwane filmy 2023 roku to, w kontekście niniejszego tekstu, subiektywnie najciekawiej zapowiadające się premiery, na które czekam najmocniej. I wygląda na to, że trochę się tego uzbierało.

REKLAMA

Najbardziej oczekiwane filmy 2023 roku. Najciekawsze premiery

Z pewnością niniejsza lista rozrośnie się znacząco w najbliższych tygodniach - wraz z nowymi zapowiedziami. Tymczasem już teraz doskonale wiem, że poniższe tytuły pozostaną w ścisłej topce najbardziej niecierpliwie wyczekiwanych przeze mnie filmów. Myślę, że żaden z nich nie pozostawi widzów obojętnych.

Barbie

W przeszłości wielokrotnie pisałem, dlaczego tak bardzo nie mogę doczekać się premiery Barbie - pierwszy teaser jedynie zaostrzył mój apetyt. Scenariusz do swojego nowego filmu fenomenalna Greta Gerwig napisała wspólnie ze swoim partnerem, Noah Baumbachem, twórcą znakomitych "Opowieści o rodzinie Meyerowitz", "Frances Ha", "Walki żywiołów" czy jednego z moich ulubionych filmów ostatnich lat - "Historii małżeńskiej". Na ekranie pojawią się m.in. Emma Mackey, Michael Cera, Simu Liu, Ncuti Gatwa oraz - przede wszystkim! - Ryan Gosling (Ken) i Margot Robbie jako tytułowa Barbie.

Premiera: 21 lipca

Barbie

Christopher Nolan zaprezentuje nam pierwszy biopic w swojej karierze! Na potrzeby obrazu reżyser odtworzył test Trinity - czyli pierwszą w historii detonację bomby nuklearnej - bez korzystania z technik komputerowych.

W filmie poznamy historię fizyka J. Roberta Oppenheimera, który był dyrektorem Los Alamos Laboratory w czasie tzw. Projektu Manhattan. Dowiemy się, dlaczego nazywany jest ojcem bomby atomowej. Sam Nolan podkreśla, że "Oppenheimer" to najtrudniejszy do nakręcenia projekt, jaki kiedykolwiek stworzył.

Premiera: 21 lipca

Diuna 2

Wizjoner i esteta Denis Villeneuve pokazał już, że czuje "Diunę", proponując fanom spektakularne, wierne oryginałowi widowisko z gwiazdorską obsadą. Z wielką niecierpliwością wypatruję "dwójki", w której zobaczymy kolejne gorące nazwiska Hollywood. Nadciąga ekranizacja drugiej, zdecydowanie bardziej emocjonującej połowy pierwszego tomu kultowego cyklu Franka Herberta.

Premiera: 3 listopada

Mission: Impossible - Dead Reckoning - cz. 1

Tom Cruise to gwarancja jakościowego kina akcji - po "Mavericku" czy ostatnich filmach z cyklu "M:I" raczej nikt nie ma co do tego wątpliwości. Aktor dba o to, by w swoich filmach pokazać widzom wciskające w fotel i zapierające dech w piersi sceny kaskaderskie, które wykonuje osobiście, nie posilając się dublerami czy CGI. Poprzedni film z tej serii okazał się mocnym, jakościowym akcyjniakiem. Czekam na więcej. I występ Marcina Dorocińskiego!

Premiera: 14 lipca

Mission: Impossible - Dead Reckoning

Indiana Jones i tarcza przeznaczenia

Za dzieciaka uwielbiałem przygody doktora Jonesa. I choć "Królestwo Kryształowej Czaszki" nie dowiozło, kinowe pożegnanie z Indym - czyli kultową rolą Forda - będzie dla mnie wielkim wydarzeniem.

Inna sprawa, że skoro za film odpowiada Mangold, szczerze wierzę w to, że może się udać. Liczę na godne zamknięcie legendy najsłynniejszego archeologa popkultury.

Premiera: 30 czerwca

Spider-Man: Poprzez multiwersum

Na wstępie podkreślę: animacja "Spider-Man: Uniwersum" to - moim zdaniem - najlepszy film o Pajączku i jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat. To znakomicie napisane i powalające estetycznie dzieło, które w pełni zasłużyło na swojego Oscara. Z wielką niecierpliwością wypatruję kontynuacji, choć w tym przypadku naprawdę bardzo obawiam się porażki. Trzymajmy kciuki.

Premiera: 2 czerwca

Strażnicy Galaktyki vol. 3

Uwielbiam filmy Jamesa Gunna i uwielbiam jego podejście do "Strażników". Właśnie te obrazy należą do grupy moich ulubionych tytułów Kinowego Uniwersum Marvela. Uwielbiam to, że nawet w niedługim zwiastunie "Strażników Galaktyki vol. 3" da się wyczuć nieskrępowaną miłość do tych postaci-dziwolągów, z których reżyser uczynił prawdziwą (choć nieco dysfunkcyjną) rodzinę.

Premiera: 3 maja

Strażnicy Galaktyki 3

Krzyk 6

Pierwszy film z serii, którego nie nakręcił Wes Cravel - cz. 5, choć pozbawiona numerka w nazwie - okazał się zaskakująco godną kontynuacją dziedzictwa Mistrza. Doszło do tego, że na kolejną odsłonę tego rewelacyjnego cyklu błyskotliwych meta-horrorów czekam z wypiekami na twarzy. Chcę więcej.

Premiera: 10 marca

REKLAMA
John Wick 4

Nie byłem zachwycony trzecią częścią tej serii, a jednak wciąż jestem wyjątkowo łasy na kolejne wybitne sekwencje walk - długie ujęcia, skomplikowane choreografie. Jestem też zafascynowany tym dziwacznym uniwersum, w którym aż roi się od szalenie niebezpiecznych, wybitnie wyszkolonych płatnych zabójców. Przydałby się jednak jakiś mały powiew świeżości...

Premiera: 24 marca

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA