Kwintesencja brytyjskości, czyli 7 najlepszych brytyjskich seriali
Brytyjskie seriale potrafią mieć "to coś". Być może chodzi o specyficzne poczucie humoru i fabułę, a może po prostu to świetne aktorstwo. Na przestrzeni lat powstało wiele świetnych brytyjskich seriali. Wybraliśmy top 7 tych najlepszych, zarówno starszych, jak i młodszych.
Najlepsze brytyjskie seriale doczekały się miana kultowych. To produkcje, które ujmują specyficznym, brytyjskim poczuciem humoru, wciągającą fabułą oraz aktorstwem na wysokim poziomie. Niektóre z nich są bardzo stare, lecz po latach wciąż ogląda się je bardzo dobrze. Inne z kolei, choć mają dopiero kilka lat, zdecydowanie zasłużyły sobie, by znaleźć się w tym zestawieniu. Zacznijmy od starych, dobrych brytyjskich seriali.
Więcej o serialach przeczytasz na łamach Spider's Web:
Oto 7. najlepszych brytyjskich seriali. Które warto obejrzeć?
Nie było łatwo, gdyż brytyjskich, świetnych seriali jest cała masa. Wybrałam 7 zarówno tych starszych, jak i nowszych o bardzo różnej tematyce. Kto ich jeszcze nie widział, naprawdę powinien się im przyjrzeć.
Ale co ludzie powiedzą? Hiacynta mistrzowsko aspiruje do bycia w wyższej klasie
"Co ludzie powiedzą" to jeden z tych seriali, który śmiało można określić mianem kultowego. Wyprodukowany został w latach 90-95. To tytuł komediowy, którego główna bohaterka, Hiacynta Bucket, chce stać się osobą znacznie zamożniejszą i należącą do wyższej klasy społecznej, niż jest to w rzeczywistości. Te zabiegi wychodzą jej momentami dość nieudolnie, natomiast jej obsesja w związku z savoir-vivrem, ale też unikaniem skandali, kontroli innych ludzi oraz nieustające dążenie do perfekcji, jest źródłem wielu komicznych sytuacji. Co ciekawe, nazwisko głównej bohaterki w wersji oryginalnej - bucket - oznacza wiadro. Z tego właśnie powodu Hiacynta upiera się, aby wymawiać jej nazwisko w bardziej wyrafinowany sposób, czyli Bouquet z francuskiego: bukiet, powołując się na rzekomo francuskie pochodzenie swojego męża, Ryszarda.
Co ciekawe, większość bohaterów uparcie chce wymieniać nazwisko Hiacynty jako wiadro, co wywołuje szereg komicznych sytuacji. Dodajmy, że serial produkowany był w latach 1990-1995 dla brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC One. Łącznie wyprodukowanych zostało 40 półgodzinnych odcinków podzielonych na pięć serii. W rolach głównych zagrała niezrównana Patricia Routledge, której główna rola w "Co ludzie powiedzą" dała ogromną popularność.
Hotel Zacisze, w którym wszystko się może zdarzyć
"Hotel Zacisze" to kolejny kultowy brytyjski serial - realizowany w połowie lat 70. sitcom, stworzony przez Johna Cleese'a, jednego z członków grupy Monty Pythona. Akcja dzieje się w podmiejskim hotelu w Torquay, ukazując zabawne perypetie właściciela hotelu Basila Fawlty'ego (John Cleese), jego żony Sybil oraz służby. Basil grany przez Cleese'a jest egoistycznym, złośliwym i ironicznym człowiekiem. Ciągle jest podminowany przez paplanie swojej żony, ale też przez to, że Sybil bardziej ogarnia od niego każdy temat. Co ciekawe, nie jest w stanie postawić się swojej żonie. Nie cierpi też niektórych hotelowych gości, którzy dla niego są prostakami. Marzy, by jego klientelą byli ludzie zamożni i tacy, którzy coś znaczą. Gdy wreszcie taki klient (w jego mniemaniu) się pojawia, obsługuje go z pompą. W tle pojawia się też m.in. zabawny Hiszpan imigrant, który choć stara się nauczyć angielskiego, w ogóle mu to nie wychodzi.
Hotelem w dużej mierze zajmuje się pokojówka Pollly. W tej roli występowała wtedy ówczesna żona Cleese'a oraz współautorka scenariusza, Connie Booth. To właśnie ona odpowiedzialna jest za naprawianie licznych pomyłek oraz wtop serialowego szefa, Basila. "Hotel Zacisze" to 100 proc. brytyjskiego humoru, licznych absurdów czy niepoprawności politycznej. Produkcja zajęła pierwsze miejsce na liście BFI TV 100.
Królewskie życie w The Crown
A teraz przenieśmy się do świata "The Crown", który w grudniu 2023 miał premierę 6. i ostatniego sezonu. Serial powstał w 2016 r. prezentując fabularyzowaną historię rodziny królewskiej. Serial zaczyna się objęciem władzy młodziutkiej Elżbiety po śmierci jej ojca. Kończy się w latach 2005, gdy Elżbieta II ma już 80. lat i zmaga się ze sporym kryzysem egzystencjalnym. Twórcy serialu wielokrotnie podkreślali, żeby nie traktować dosłownie wydarzeń pokazanych w serialu, gdyż nie jest to dokument. Owszem, wiele z nich miało miejsce naprawdę, lecz pewne sytuacje, bohaterowie oraz zdarzenia zostały ubarwione lub też stworzone na potrzeby serialu. "The Crown" to serial, który wylansował też wiele nazwisk. Popularność dał szczególnie takim aktorkom jak m.in. Emma Corin oraz Elizabeth Debicki. Obie gwiazdy wcieliły się w postać księżnej Diany na różnych etapach jej życia. "The Crown" to serial, który zdobył mnóstwo nagród. Produkcja stworzona przez Petera Morgana zdobyła wiele nagród, m.in. 7 Złotych Globów, zarówno dla samego serialu, jak i aktorów i aktorek, grających w produkcji Netfliksa.
Duża dawka absurdu, czyli Latający cyrk Monty Pythona
"Latający cyrk Monty Pythona" to kolejny serial na liście tych najlepszych produkcji brytyjskiej. Powstał z końcem lat 60. i kręcony był do 1974 roku. Serial składał się z 45 odcinków, tworzonych w 4. seriach dla telewizji BBC. Każdy z epizodów to seria luźno powiązanych ze sobą skeczy, w którym nie brakuje wielu absurdów. Skecze przeplatane są animacjami Terry'ego Gilliama. Co ciekawe, tylko nieliczna część skeczy stała się popularna. Jednak w trakcie emisji odcinków serialu tworzyły one dość specyficzne ciągi znaczeniowe, tak, że widz odnajdywał sens lub w ogóle, jeśli oglądał wcześniejsze odcinki, gdzie pojawiały się analogiczne skecze, które były kontekstem dla późniejszych.
Dość charakterystycznym elementem było też szydzenie z telewizji BBC, która emitowała serial. W "Latającym cyrku" nie brakowało autoironii. Ekipa Monty Pythona zyskała ogromną popularność w Polsce. Team Monty Pythona znany jest z wybuchowej mieszanki ciętego dowcipu, ale też pomysłowości. W rolach głównych mogliśmy zobaczyć m.in. Johna Cleese'a, Grahama Chapmana, Erica Idle czy Terry'ego Jonesa. Warto dodać, że przygotowanie jednej z serii serialu zajmowało jego twórcom ok. 8 miesięcy. W 4. serii udziału nie brał już John Cleese, gdyż zajęty był tworzeniem swojego serialu "Hotel Zacisze".
Fleabag, czyli słodko-gorzko i życiowo
"Fleabag", a w polskiej nazwie "Współczesna dziewczyna" to serial, którego twórczynią jest Phoebe Waller-Bridge. W serialu główną bohaterką jest tytułowa Fleabag, dziewczyna, która tragicznych wydarzeniach usiłuje poukładać sobie życie na nowo. Bohaterka nie stroni od przypadkowego seksu, którym odreagowuje wszystkie swoje porażki. Fleabag często przywdziewa maskę tej oschłej, złej, ale też seksualnie wyzwolonej kobiety. Mimo że czasem jej losy są dramatyczne, w serialu nie brakuje przezabawnych scen.
Swego czasu w Wielkiej Brytanii serial był ogromnym hitem. Został doceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków. Produkcja otrzymała 11 nominacji do nagród Emmy, zdobywając aż 6 statuetek. Zdjęcia do "Fleabag" kręcone były w Londynie. Produkcja wypromowała wiele nazwisk, a serial dał duży zastrzyk popularności głównej bohaterce, granej przez Phoebe Waller-Bridge W pozostałych rolach wystąpili m.in. Sian Clifford, Bill Paterson oraz Olivia Colman.
Erotyczne i uczuciowe życie nastolatków w Sex Education
Na liście najlepszych brytyjskich produkcji nie może też zabraknąć "Sex Education". Serial doczekał się 4. sezonów, które przez krytyków zostały bardzo pozytywnie ocenione. O serialu krytycy pisali że jest "sprośny, szczery i zaskakująco mądry", przedstawiający grupę nastolatków, których seksualne niepowodzenia są zaprezentowane w tak przemyślany sposób, że dorośli mogliby się z nich czegoś nauczyć.
Serial opowiada historię nastoletniego Otisa, posiadającego ogromną wiedzę na temat seksu, gdyż jego matka jest seksuolożką. Jako że często przysłuchuje się prowadzonym przez nią terapeutycznym sesjom, szybko łapie smykałkę w radzeniu jego rówieśnikom w tematach damsko-męskich. Chłopak sam ma fobię dotyczącą własnej seksualności, a wszystko przez przeszłość Otisa. Przed laty doświadczył odejścia ojca, który zdradził Jean z jedną z jej pacjentek. Jednak za sprawą serii wydarzeń, Otis zostaje nieformalnym szkolnym seksuologiem. Razem z potrzebującą pieniędzy koleżanką Maeve zakładają szkolną poradnię, pomagającą nastolatkom z ich szkoły radzić sobie z problemami natury seksualnej oraz uczuciowej. Serial doczekał się 4. świetnych sezonów, które "kupiły" widzów poczuciem humoru, mądrością, szalonymi przygodami nastolatków oraz świetnym aktorstwem. W serialu wystąpili m.in. Gillian Anderson, Asa Butterfield oraz Emma Mackey.
Brytyjskość w Sherlocku na medal
Zestawienie top brytyjskich seriali zamyka "Sherlock". To serial emitowany przez BBC One, stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa: uwspółcześniona interpretacja opowiadań Arthura Conana Doyle'a o detektywie Sherlocku Holmesie. W roli głównej występuje Benedict Cumberbatch, a rolę doktora Watsona odgrywa Martin Frreman. Do tej pory wyemitowane zostały 4. serie, z których każda składa się z trzech 90-minutowych odcinków oraz dwóch odcinków specjalnych. Mówi się, że planowana jest też 5. seria serialu. Serial zdobywał świetne recenzje od krytyków. Otrzymał też nagrodę BAFTA dla najlepszego serialu telewizyjnego w 2011 roku, natomiast Morgan Freeman i Andrew Scott za swoje role otrzymali tę nagrodę w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego.
W 2014 serial został wyróżniony nagrodami Emmy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego - Cumberbatch i drugoplanowego (Freeman) w miniserialu, ale też za scenariusz odcinka "Jego ostatnia przysięga". "Sherlock" jest serialem, dla wszystkich tych, którzy uwielbiają kryminalne zagadki i kochają wszystko analizować. Pobudza też do myślenia i naszpikowany jest też brytyjskim humorem.