REKLAMA

Trzymam kciuki, żeby Netflix wypuszczał seriale po jednym odcinku

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Netflix zrewolucjonizuje sposób, w jaki emitowane są seriale. Teraz, gdy praktycznie nikt nie poszedł za jego przykładem, rozważa klasyczną, cotygodniową emisję kolejnych odcinków. Najwyższy czas, Netfliksie.

netflix seriale
REKLAMA

Disney+ w rekordowo niskiej cenie. Subskrypcję możesz wykupić tutaj - tylko do 19.09.

Miało być bardzo pięknie, kiedy David Fincher robił dla Netfliksa "House of Cards". Reżyser miał spore problemy w znalezieniu domu dla swojej produkcji, bo nie godził się na nakręcenie pilotażowego odcinka – albo stacja bierze całość, albo nic nie bierze. Pomysł wziął się z ambitnego założenia, że produkcja ma być w gruncie rzeczy kilkunastogodzinnym filmem, tylko dla wygody podzielonym na mniejsze całostki, czyli odcinki.

REKLAMA

Netflix się zgodził i wykorzystał tę okazję, żeby odróżnić się od telewizji. Serwis obiecywał bowiem nie tylko treści najwyższej jakości, ale też zmianę sposobu ich konsumowania. Mniej więcej w tym czasie pojawił się termin binge-watching, który oznacza po prostu oglądanie cięgiem czy też oglądanie kompulsywne.

Czy Netflix zrezygnuje z wrzucania całych sezonów do serwisu?

Kilka dni temu pojawiła się plotka, że Netflix będzie chciał zrezygnować z jednego ze swoich największych znaków rozpoznawczych. Dlaczego? Cóż, powodów może być kilka, zaczynając od tego, że to z pewnością łatwiejsze dla samego serwisu, a kończąc na tym, że dla samej promocji serwisu lepiej, żeby widzowie dłużej żyli daną produkcją. Powody takiej decyzji nie są jednak przesadnie istotne, choćby z tego powodu, że nawet nie wiemy, czy ta plotka jest prawdziwa. Znacznie istotniejsze wydaje mi się jednak to, jaki będzie to miało wpływ na widza.

Netflix seriale: Dark

Stacje telewizyjne od wielu lat eksperymentują ze sposobem emisji produkcji w odcinkach. A to usuną reklamy, a to dostarczą od razu dwa odcinki, a to umieszczą dziesiątki powtórek w ramówce, żeby ktoś, kto przegapił, mógł nadrobić przespany epizod. Netflix poszedł jednak dalej i swoje seriale, nawet jeśli są to tylko tytuły proceduralne, zdecydował się wrzucać od razu, w całości. Sprawiło to, że w zwykle w piątek widz miał cały weekend na obejrzenie kilku godzin daje produkcji. Na początku, gdy serwisy VOD dopiero raczkowały, a serial był mniej poważanym medium niż dzisiaj, to miało sens.

Dzisiaj nie ma to już takiego znaczenia i widać to doskonale po "Rodzie Smoka" i "Pierścieniach Władzy".

Historia podawana jest po kawałeczku (jeśli tak można mówić o godzinnych odcinkach), co tydzień fani dostają nową porcję fabuły i świata. Nie ma problemu z tym, że jeśli przegapisz premierowy weekend, to ktoś jednym memem jest w stanie zepsuć ci cały seans. Cała ta wygoda, którą oferuje możliwość obejrzenia serialu, kiedy chcesz przy głośniejszych tytułach sprowadza się do tego, że i tak musisz pędzić z oglądaniem. A przy takiej liczbie produkowanych tytułów, bardzo trudno jest być na bieżąco ze wszystkimi wartościowymi serialami.

REKLAMA

Spoilery to jednak nie wszystko. Po odejściu "Gry o tron" coraz mniej jest produkcji, które mają aż tak wielki społeczny odzew. Ekscytacja wynikająca z premiery każdej nowej odsłony trwała tygodniami. "Wiedźmin", choć tak bardzo wyczekiwany, zgasł bardzo, bardzo szybko – pomijając już ocenę, czy był to serial udany. Z „House of Cards” było przecież tak samo, z „Dark”, które idealnie nadaje się do cotygodniowej emisji – identycznie. Pomyślcie o tym ostatnim tytule, ile spekulacji i emocji mógłby budzić, gdybyśmy wspólnie analizowali go sobie odcinek po odcinku.

Idealnym rozwiązaniem jest to, które stosują Amazon Prime Video i Apple TV+. Obie platformy emitują odcinki swoich seriali co tydzień, ale przy okazji premiery dostarczają 2-3 epizody. To wystarczająco dużo, żeby z serialem się zapoznać, spędzić z bohaterami więcej czasu i zobaczyć, jak to się będzie rozgrywało po często zachowawczym pilocie.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA