„The Good Doctor” obejrzany? Sprawdź inne medyczne seriale dostępne na Netfliksie i nie tylko
„The Good Doctor” w ofercie Netflix Polska cieszy się ogromną popularnością. Jeśli obejrzeliście już tę produkcję i poszukujecie innych interesujących seriali medycznych, w ofertach popularnych serwisów VOD znajdziecie kilka godnych uwagi propozycji.
„The Good Doctor” pojawił się znikąd i błyskawicznie wspiął się na szczyt listy TOP 10 najpopularniejszych tytułów dostępnych w Netflix Polska – lada moment zafascynowani widzowie, a zwłaszcza fani medycznych produkcji odcinkowych, zbinge'ują całość i zaczną szukać czegoś, co wypełni pustkę. Śpieszymy z pomocą: poniżej znajdziecie listę najlepszych fabularnych seriali o tematyce okołomedycznej, które dostępne są w katalogach najpopularniejszych serwisów VOD. Warto rzucić okiem (wcześniej przypominając sobie naszą listę sprzed kilku miesięcy, która skupiała się wyłącznie na ofercie Netfliksa).
Nie tylko „The Good Doctor” – najlepsze seriale medyczne online:
Szpital New Amsterdam
Polscy widzowie lubią produkcje tętniące szpitalną atmosferą: jeszcze kilka miesięcy temu to „New Amsterdam” królował na szczycie wspomnianej listy TOP 10. Ten stosunkowo nowy serial emitowany jest przez NBC od 2018 roku. Jego fabuła skupia się na doktorze Maksie Goodwinie, dyrektorze nowojorskiego szpitala (jednego z najstarszych publicznych szpitali w USA), którego celem jest przywrócenie zaniedbanej placówce dawnej świetności. Stara się reanimować pasję do zawodu w koleżankach i kolegach po fachu, a także rozpocząć rewolucję w służbie zdrowia. Choć w moim odczuciu produkcja sprawdza się przede wszystkim jako tło do codziennych zajęć (napisałbym, że w sam raz do kotleta, ale co wrażliwsi powinni odpuścić sobie konsumpcję w trakcie seansu), nie mogę zlekceważyć faktu jego olbrzymiej popularności. A zatem: coś musi w nim być.
Do obejrzenia na: Netflix.
Dr House
To już klasyk. Wzorowany na Sherlocku Holmesie, uzależniony od Vicodinu genialny lekarz (przy okazji: cynik, gbur, cham, ale też, rzecz jasna, człowiek nieprawdopodobnie inteligentny) był swego czasu jednym z tych uwielbianych przez zafascynowanych widzów antybohaterów. Współcześnie podobne postacie wydają się już bardzo ograne i raczej nie intrygują, ale prawdziwą mocą House'a nigdy nie było to, jak został napisany (to tylko jeden z komponentów), ale sposób, w jaki sportretował go genialny Hugh Laurie. Ekipa pozostałych głównych bohaterów to w większości przypadków postacie kilkuwymiarowe i często nieoczywiste. Nie sądzę, by wśród fanów produkcji medycznych znalazło się wiele osób nieprzepadających za proceduralami, ale nadmienię, że House jest jednym z nich. Niektóre przypadki rozpisano fantastycznie i intrygująco, inne, niestety, potrafiły przynudzać, jednak ostatecznie najmocniejsze w serialu zawsze było tło fabularne, rozwijające bohaterów i łączące niektóre wątki (osobiście najlepiej wspominam fenomenalny finał sezonu 5. i długometrażowe otwarcie serii 6.).
Do obejrzenia na: Amazon Prime Video.
Temple
Produkcja oparta na podstawie innego serialu: norweskiego Valkyrien. To miniserial medyczny, w którym odnajdziemy też elementy thrillera. Fantastyczny Mark Strong wciela się w tu Daniela Miltona, czyli prowadzącego podziemną klinikę chirurga. Zamiast „podziemna” być może lepiej byłoby napisać „undergroundowa”, by lepiej oddać formę tego miejsca: to klinika prowadzona nielegalnie, bez żadnych pozwoleń, i umiejscowiona... pod stacją metra Temple Station w Londynie. Jeśli komuś ze służbą zdrowia nie po drodze (bo, na przykład, złamał prawo), zawsze może spróbować szczęścia w ponurej, obskurnej lecznicy Miltona.
Serial „Temple” obejrzysz na HBO GO.
The Knick
Mój osobisty faworyt: żadna inna propozycja z tej listy nie ma do niego podjazdu. Akcja osadzona jest w Nowym Jorku na początku XX wieku, gdy poziom umieralności pacjentów znacznie różnił się od tego, który współcześnie uchodzi za dopuszczalny. Główny bohater to kolejny uzależniony (tym razem od kokainy) genialny lekarz (dokładniej: neurochirurg). Szpital, w którym pracuje, to zmagający się z finansowymi problemami Knickerbocker. Tymczasem doktor John Thackery (życióweczka Clive'a Owena) nie boi się podejmować rewolucyjnych ruchów: korzysta z pionierskich technik i przełamuje społeczne konwenanse, często podejmując się działań moralnie wątpliwych. Świetna historia o walce ze stereotypami, odejściu od staroświeckich metod czy walce o miejsce dla tych, którzy dotychczas byli w tym zawodzie wykluczani. Dodajmy wybitną realizację i angażującą narrację i już, mamy pozycję obowiązkową.
Do obejrzenia na: HBO GO.
Rezydenci
Szpital w Atlancie i grupa młodych lekarzy na stażu. Serialowi wielokrotnie udaje się zgrabnie ukazać bolesne zderzenie z rzeczywistością, którego niedoświadczeni medycy doświadczają w momencie rzucenia na głęboką wodę. Kontrast między postaciami młodych idealistów a rezydentami-wyjadaczami dopełnia obrazu trudów tego zawodu. Obrazu niezwykle autentycznego, niejednokrotnie wywołującego silne emocje i przyśpieszającego tętno. Dodajmy do tego świetną obsadę (w tym Bruce Greenwood, Morris Chestnut, Emily VanCamp) i nieoczywistych, ciekawych bohaterów.
Do obejrzenia na: Canal+ online.
Chicago Med
Dramat medyczny, który doczekał się już siedmiu sezonów (i spin-off „Chicago Fire” o strażakach). To jeden z bardziej klasycznych seriali o perypetiach lekarzy, którzy codziennie muszą podejmować kolejne trudne decyzje i walczyć o życie pacjentów. Co ciekawe, podczas seansów odcinków tego serialu możemy mieć nieco większe poczucie autentyczności, bo kolejne przedstawiane w nim przypadki są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. W tle: relacje personelu, ludzkie, burzliwe, ale dalekie od banału czy wprowadzenia atmosfery telenoweli chowającej się za lekarskim fartuchem. Ważne: choć momentami potrafi przejąć, całość nie należy do tych ciężkostrawnych, nieustannie grających na emocjach produkcji.
Do obejrzenia w: ipla, Play NOW, Canal+ online.