W tym tygodniu najgorętszą nowością muzyczną była niewątpliwie premiera płyty The Weeknd ("Dawn FM"). Nie oznacza to, rzecz jasna, że poza tym wyczekiwanym wydawnictwem w ostatnich dniach nie było czego słuchać. Wśród nowości nie zabrakło propozycji z różnych brzmieniowych światów - od nawijek Fokusa aż po filmową muzykę Michaela Giacchino. Sprawdźmy.
To nie był zbyt gorący tydzień dla melomanów i innych audiofilów, co nie oznacza, że na rynku muzycznym nie pojawiło się nic godnego uwagi. Choć ostatnie dni należą zdecydowanie do "Dawn FM" od The Weeknd, nietrudno wskazać kilka innych interesujących premier płytowych, które z pewnością zainteresują miłośników innych brzmień. Sprawdźmy inne interesujące krążki, które pojawiły się na początku stycznia 2022 roku na sklepowych półkach i w dystrybucji cyfrowej.
Nowości płytowe tygodnia - czego warto posłuchać?
The Weeknd - Dawn FM
Nie da się ukryć: The Weeknd nie miał konkurencji. "Dawn FM" to najmocniejsza i najgłośniejsza premiera płytowa pierwszego tygodnia 2022 roku. Z miejsca pozwolę sobie rozwiać wątpliwości - warto było czekać. Ta stylizowana na audycję radiową płyta to zbiór tanecznych kawałków (disco i retro-elektronika), które udowadniają, że muzyk radzi sobie doskonale z każdym gatunkiem. Podrywające do tańca melodie kontrastują z mroczną warstwą liryczną, która - choć odrobinę bardziej optymistyczna, niż w przypadku poprzedniego krążka - skupia się na depresji, traumach, nałogach i bezgranicznej samotności. Na płycie obok Tesfayego pojawili się też Lil Wayne, Tyler, the Creator czy… Jim Carrey.
Fokus - Trylogia
Kolekcjonerska trylogia płytowa katowickiej legendy hip-hopu. W jej skład wchodzą longplaye "Alfa i Omega", "Perwersje" i najnowszy minialbum pt. "Arogant". Dwie pierwsze płyty to wersje po reedycji z nową szatą graficzną; każda z odsłon to odzwierciedlenie innego okresu solowej działalności Fokusa (ilustruje to również design). Wspomniany "Arogant" to trzeci solowy i w pełni autorski materiał rapera, który podsumowuje pewien etap jego twórczości. Sześć najnowszych kawałków utrzymanych jest w stylistyce hip-hopu, bass house'u czy EDM trapu.
David Bowie - Toy: Box
Miłośnicy Bowiego w listopadzie zeszłego roku w końcu doczekali się wydawnictwa, które miało mieć swoją premierę… jakieś dwadzieścia lat temu. "Toy" powstało po występie Bowiego w Glastonbury w 2000 roku - artysta nagrał w studiu nowe interpretacje kawałków zarejestrowanych pierwszy raz w latach 1964-1971. Płyta-niespodzianka ostatecznie nie ujrzała światła dziennego, a teraz, ponad dwadzieścia lat później, dostajemy ją w jeszcze jednej wersji: Box. To w sumie trzy krążki - oprócz wersji bazowej otrzymaliśmy również wersję "Unplugged & Somewhat Slightly Electric" i alternatywne miksy.
Michael Giacchino Spider-Man: No Way Home OST
"Spider-Man: Bez drogi do domu" triumfuje (zarówno w box office, jak i w reakcjach widzów i krytyków), a na sklepowych półkach pojawił się już pełny soundtrack. Autorem jest amerykański kompozytor muzyki filmowo-telewizyjnej: Michael Giacchino. W jego dorobku odnajdziemy partytury do seriali "Lost" czy "Fringe", filmów "Mission Impossible", "The Incredibles", "Star Trek Into Darkness", "Ratatouille", "Up," Super 8" czy "Upadek Planety Małp". Jest również autorem muzyki do gier komputerowych ("Medal of Honor", "Call of Duty"). Giacchino to laureate licznych nagród, m.in. Emmy, kilkakrotnie Grammy, Golden Globe oraz Oscara, a jego soundtrack do nowego Pajączka zgrabnie ogrywa znane motywy i dodaje sporo od siebie. Jest serce!