Autor słynnego filmu „The Room”, Tommy Wiseau, przegrał dwa miesiące temu proces powiązany z ujawnianiem jego prawdziwego pochodzenia w domenie publicznej. Wkrótce potem na Wikipedii pojawiły się informacje dotyczące jego prawdziwego nazwiska oraz daty i miejsca urodzenia. Wszystko to zniknęło jednak właśnie z angielskiej wersji portalu.
Tommy Wiseau zasłynął w Hollywood właściwie wyłącznie swoim fabularnym filmem „The Room”, który został uznany przez wielu ekspertów za najgorszy w historii amerykańskiego kina. Drewniane dialogi, fatalna gra aktorska, nieprofesjonalne zdjęcia i niezwykle dziwaczna fabuła sprawiły, że produkcja z czasem zaczęła cieszyć się popularnością wśród fascynatów dzieł „tak złych, że aż dobrych”. Kultowy status „The Room” został w ostatnich latach potwierdzony oscarową produkcją „Disaster Artist”, w której bracia Franco odtworzyli proces powstawania filmu.
Scenarzysta i reżyser „The Room” cieszy się od tego czasu swego rodzaju uwielbieniem części widzów. Co być może tłumaczy obecne zamieszanie związane z jego biogramem na Wikipedii. Na początku maja Tommy Wiseau przegrał proces sądowy z twórcami dokumentu „Room Full of Spoons”. Sąd Najwyższy prowincji Ontario zadecydował, że wykorzystywanie fragmentów „The Room” w ich filmie było zgodne z prawem, a informacje na temat polskiego pochodzenia Wiseau zostały uzyskane ze źródeł dostępnych publicznie i nie naruszają jego prywatności.
Wikipedia artysty została uzupełniona o datę i miejsce urodzenia – 3 października w Poznaniu – oraz oryginalne polskie nazwisko.
Obecnie powyższe szczegóły znajdziemy jednak tylko w polskiej wersji internetowej encyklopedii. Osoby korzystające z teoretycznie bardziej obszernej edycji w języku angielskim nie dowiedzą się, że Tommy Wiseau to Tomasz Wieczór (lub Wieczorkiewicz). Jako pierwsi wprowadzone tam zmiany zauważyli rodzimi internauci, a napisał o tym portal Donald.
Według dostępnych w sieci doniesień do usunięcia części informacji o Wiseau doszło 8 lipca. Co więcej w informacjach od admina pojawiła się prośbą o nieprowadzaniu ich ponownie do pliku. Rzekomo dlatego, że Wikipedia przeważnie kieruje się zasadą blokowania danych dotyczących daty urodzenia w przypadku osób, które nie życzą sobie jej ujawnienia.