REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Tommy Wiseau już nie jest Polakiem. Przynajmniej na Wikipedii

Autor słynnego filmu „The Room”, Tommy Wiseau, przegrał dwa miesiące temu proces powiązany z ujawnianiem jego prawdziwego pochodzenia w domenie publicznej. Wkrótce potem na Wikipedii pojawiły się informacje dotyczące jego prawdziwego nazwiska oraz daty i miejsca urodzenia. Wszystko to zniknęło jednak właśnie z angielskiej wersji portalu.

10.07.2020
16:29
tommy wiseau wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

Tommy Wiseau zasłynął w Hollywood właściwie wyłącznie swoim fabularnym filmem „The Room”, który został uznany przez wielu ekspertów za najgorszy w historii amerykańskiego kina. Drewniane dialogi, fatalna gra aktorska, nieprofesjonalne zdjęcia i niezwykle dziwaczna fabuła sprawiły, że produkcja z czasem zaczęła cieszyć się popularnością wśród fascynatów dzieł „tak złych, że aż dobrych”. Kultowy status „The Room” został w ostatnich latach potwierdzony oscarową produkcją „Disaster Artist”, w której bracia Franco odtworzyli proces powstawania filmu.

Scenarzysta i reżyser „The Room” cieszy się od tego czasu swego rodzaju uwielbieniem części widzów. Co być może tłumaczy obecne zamieszanie związane z jego biogramem na Wikipedii. Na początku maja Tommy Wiseau przegrał proces sądowy z twórcami dokumentu „Room Full of Spoons”. Sąd Najwyższy prowincji Ontario zadecydował, że wykorzystywanie fragmentów „The Room” w ich filmie było zgodne z prawem, a informacje na temat polskiego pochodzenia Wiseau zostały uzyskane ze źródeł dostępnych publicznie i nie naruszają jego prywatności.

Wikipedia artysty została uzupełniona o datę i miejsce urodzenia – 3 października w Poznaniu – oraz oryginalne polskie nazwisko.

Obecnie powyższe szczegóły znajdziemy jednak tylko w polskiej wersji internetowej encyklopedii. Osoby korzystające z teoretycznie bardziej obszernej edycji w języku angielskim nie dowiedzą się, że Tommy Wiseau to Tomasz Wieczór (lub Wieczorkiewicz). Jako pierwsi wprowadzone tam zmiany zauważyli rodzimi internauci, a napisał o tym portal Donald.

REKLAMA

Według dostępnych w sieci doniesień do usunięcia części informacji o Wiseau doszło 8 lipca. Co więcej w informacjach od admina pojawiła się prośbą o nieprowadzaniu ich ponownie do pliku. Rzekomo dlatego, że Wikipedia przeważnie kieruje się zasadą blokowania danych dotyczących daty urodzenia w przypadku osób, które nie życzą sobie jej ujawnienia.

Nie wiadomo, czy za wprowadzonymi zmianami stoi sam Tommy Wiseau. Edytowanie swojej własnej strony uznaje się za złamanie etykiety Wikipedii, ale nie jest to niemożliwe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA