Proza Agathy Christie, jednej z najwybitniejszych powieściopisarek, jest uwielbiana przez czytelników na całym świecie. A gdyby tak poznać autorkę kryminałów osobiście? Dzięki sztucznej inteligencji stało się to możliwe - AI ożywi artystkę, która poprowadzi kurs pisania we współpracy z BBC.

Moc sztucznej inteligencji jest ogromna. Choć w niektórych przypadkach przynosi ona więcej szkody niż pożytku, to niekiedy można przekuć jej siłę w coś interesującego i zachwycającego. Czy nadchodzący projekt BBC Maestro właśnie taki będzie? Tego jeszcze nie wiadomo. Pewnym jest jednak, że będzie to pierwsze w historii tego rodzaju przedsięwzięcie, które być może wzbogaci pole działania sztucznej inteligencji. Mowa o kursie pisania, który poprowadzi sama Agatha Christie.
Sztuczna inteligencja ożywi Agathę Christie podczas kursu pisania
Jak podaje The Hollywood Reporter, aktorka Vivien Keene, BBC Studios i sztuczna inteligencja ożywią wybitną pisarkę Agathę Christie, która zmarła 12 stycznia 1976 r. Telewizja BBC postanowiła bowiem stworzyć kurs pisania w serwisie streamingowym BBC Maestro, który byłby poprowadzony właśnie przez mówiącą własnym głosem najpopularniejszą autorkę kryminałów.
Po raz pierwszy na świecie Agatha Christie - najlepiej sprzedająca się powieściopisarka wszech czasów - zaoferuje początkującym pisarzom niezrównaną okazję do poznania sekretów stojących za jej pisarstwem, jej własnymi słowami. Dzięki skrupulatnie odrestaurowanym archiwalnym wywiadom, prywatnym listom i pismom zbadanym przez zespół ekspertów Christie, ten pionierski kurs rekonstruuje głos i spostrzeżenia samej Christie, prowadząc Cię przez sztukę suspensu, zwrotów akcji i niezapomnianych postaci
- informują twórcy kursu.
Kurs pisania będzie pierwszą w historii tego rodzaju współpracą z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Nicki Sheard, dyrektor generalna ds. marek i licencji w BBC Studios, podkreśliła, że całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane z szacunkiem i troską o własność intelektualną.
Agatha Christie była ikoną brytyjskiego opowiadania historii, a możliwość wykorzystania tej technologii w sposób etyczny i przemyślany, zarówno w celu uhonorowania jej spuścizny, jak i przekazania jej geniuszu nowemu pokoleniu w świeży i inny sposób, jest najwspanialszą rzeczą, którą można zrobić
- podsumowała Sheard.
Agathę Christie spróbuje odtworzyć Vivian Keene, która została wybrana ze względu na kształt swojej twarzy. Jeśli zaś chodzi o ścieżkę dźwiękową, głos Keene i Christie zostały zmiksowane i zmontowane:
Można usłyszeć, że mój głos nie jest w niczym podobny do głosu Christie. Starałam się zatem uzyskać tylko rytm. Jej głos jest dość charakterystyczny - jest bardzo nieśmiały, ale i zadziorny
- wspomniała.
Kurs trwa 2,5 godziny i zawiera 11 lekcji oraz 12 ćwiczeń. Cały proces realizacji tego przedsięwzięcia został przedstawiony na stronie BBC Maestro.
O kryminałach czytaj w Spider's Web:
- "Duchy w Wenecji" online! Gdzie obejrzeć film i kiedy premiera w Disney+?
- "Duchy w Wenecji" to naprawdę solidny kryminał. To nie tylko najlepsza część serii
- "Młody Wallander" walczy o serca Polaków. Czy pokona najlepsze seriale kryminalne na bazie powieści?
- Herkules Poirot wraca w filmie "Śmierć na Nilu", ale fani detektywa nie będą zachwyceni
- Herkules Poirot grany przez Johna Malkovicha jest inny niż ten, którego znamy z książek. Ale równie interesujący