"Azja": dokument jeszcze nigdy nie był tak wciągający. Trzyma w napięciu jak rasowy dreszczowiec
Zabawny, błyskotliwy, a jednocześnie wciągający i trzymający w napięciu - taki właśnie jest najnowszy serial dokumentalny "Azja" od BBC. Widok oszałamiających, barwnych kadrów i egzotycznych zwierzaków dopełnia ciepły głos Davida Attenborough, z którym widzowie wyruszają w podróż po największym kontynencie na naszej planecie.
Program przyrodniczy z pewnością kojarzy się Polakom z jedną osobą: Krystyna Czubówną. I nic dziwnego - kojący głos legendarnej lektorki otulał widzów podczas oglądania rozmaitych seriali dokumentalnych o faunie i florze, takich jak "Nasza planeta" czy "Łowcy", ale też innych produkcji, które oglądało się po niedzielnym rosole. Do tych czasów tym razem przeniesie David Attenborough, który co niedzielę będzie umilał widzom BBC Earth popołudnia i wieczory za sprawą serialu "Azja". To genialnie i profesjonalnie zrealizowany tytuł, który po prostu zachwyca.
Azja - nowy program BBC Earth z głosem Davida Attenborough. Czy warto obejrzeć?
"Azja" to siedmioodcinkowy dokument, który zabiera widzów w podróż przez przepiękne pejzaże największego kontynentu na planecie, pozwalając im podglądać dzikie zwierzęta w egzotycznym środowisku. Produkcja była realizowana przez niemal cztery lata i po raz pierwszy to właśnie Azja, kraina z najwyższym pasmem górskim, najgłębszym oceanem i najwyższymi dżunglami, stała się główną bohaterką serialu przyrodniczego wyprodukowanego przez BBC Studios Natural History Unit.
W pierwszym odcinku możemy zanurkować w głąb azjatyckich oceanów, domu najliczniejszych raf koralowych na Ziemi i rozmaitych gatunków morskich zwierząt, a w kolejnym przenosimy się na zbocza gór porośniętych tropikalnym lasem, zaglądając do ciemnych jaskiń i wspinając się na szczyty strzelistych klifów. Trzeci epizod przenosi nas na tereny północnej Azji i na pogranicze Rosji, a następny odcinek odkrywa przed nami tajemnice dżungli i jej mieszkańców. W ostatnich trzech odsłonach poznajemy zwierzęta, które przystosowały się do świata ludzi, trafiamy na pustynie i poznajemy tych, którzy poświęcili swoje życie ratowaniu dzikiej, azjatyckiej przyrody.
Produkcja od BBC jest zrealizowana z rozmachem, a oszałamiające kadry zapierają dech w piersiach. Mimo że jest to program dokumentalny, trzyma w napięciu i nie pozwala się nudzić - to zasługa ciepłego głosu Davida Attenborough i błyskotliwych żartów narratora, który sprawia, że "Azja" przestaje być bezbarwnym dokumentem z samymi tylko pięknymi ujęciami, zapewniając widzom rozrywkę na najwyższym poziomie. Dzięki temu tytuł sprawdzi się idealnie podczas zimowych wieczorów, otulając głosem lektora i barwnymi ujęciami jak najcieplejszy koc.
"Azja" to przykład profesjonalnej telewizji, gdzie każdy element jest dopracowany do perfekcji. Udowadnia to doskonały montaż, dowcip, polot, humor, jakość, różnorodność - zalety można by wymieniać w nieskończoność. Widać w tej produkcji sumienność, skupienie i pokorę twórców, którzy musieli złapać ten jeden moment i czekać na chwilę, kiedy kapryśna natura zdecyduje się pokazać to, co najlepsze. Musiał im towarzyszyć z pewnością ogrom cierpliwości i poświęcenia, które zdecydowanie się opłaciły - dzięki temu światło dzienne ujrzał genialny serial, na który zdecydowanie warto rzucić okiem.
Pierwszy odcinek produkcji "Azja" będzie można obejrzeć w BBC Earth w niedzielę, 26 stycznia 2025 o godz. 11:00 i 21:00. Premiery kolejnych odcinków odbędą się co tydzień, w kolejne niedziele o tej samej porze.
O produkcjach dokumentalnych czytaj w Spider's Web:
- Dawid Podsiadło trafił na Netfliksa. Tak, dobrze czytacie
- Ta historia jest niewiarygodna. Nowy dokument Netfliksa mnie zszokował
- "Powódź 97" jak polski Czarnobyl. Darmowy dokument na YouTube pokazuje skalę zaniedbań
- "Sprawa Yary Gambirasio: Ponad wszelką wątpliwość" - nowy true crime Netfliksa jest wstrząsający
- Nie mogłam pracować w trakcie upału, więc obejrzałam film o tym, jak pracować w trakcie upału