REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Trzymajcie się mocno, bo czekają nas świetne polskie premiery. Te filmy obejrzymy jeszcze w 2022 roku

Do sieci trafił właśnie zwiastun ciekawie zapowiadającego się filmu "Johnny" o księdzu Kaczkowskim, ale to nie jedyna produkcja, na którą czekamy z niecierpliwością. Na co jeszcze warto czekać w najbliższych miesiącach? Sprawdzamy, jakie polskie filmy będą miały premierę w 2022 roku.

09.06.2022
17:28
filmy polskie 2022 kino repertuar johnny premiery
REKLAMA

"Johnny" nadciąga, ale nie tylko on! Polskie filmy na 2022 rok to w sporej mierze kolejne generyczne komedie romantyczne, gangsterskie gnioty i kaszanki Vegi, ale wśród nich nietrudno wypatrzeć propozycje, które zapowiadają się znacznie lepiej. Wiążę z nimi spore nadzieje - w końcu każdego roku kilku rodzimych twórców obdarowuje nas znakomitymi obrazami (tu sprawdzicie najlepsze polskie filmy 2021 roku). Jakie polskie filmy oglądać w kinach w 2022 roku? Sprawdziliśmy to.

REKLAMA

Polskie filmy na 2022 rok: Johnny i inne premiery

Każdego roku polskie kino potrafi zaskoczyć widzów prawdziwymi perełkami - być może będą to właśnie te tytuły. Wśród najciekawiej zapowiadających się filmów, których premiera odbędzie się w drugiej połowie 2022 roku, wyróżniają się m.in. wspomniany "Johnny", intrygujące sci-fi "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" czy "Śubuk" od producentów "Bożego Ciała".

Johnny

Dawid Ogrodnik w biopicu? A pewnie, przecież chłop poradzi sobie z każdym wcieleniem - już teraz wszystko zapowiada kolejną niesamowitą kreację aktora. "Johnny" to jeden z polskich filmów, na który czekam w 2022 roku. Historia ks. Jana Kaczkowskiego jest tu opowiedziana z perspektywy Patryka Galewskiego, jego podopiecznego, który nie miał łatwego startu w życiu. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Dziś w sieci pojawił się pierwszy zwiastun produkcji.

Premiera: 23 września

Johnny - polskie premiery 2022

Negatyw

W rolach głównych Michał Gadomski, Anita Jancia i Wojciech Chorąży. Ten film zapowiada się jak coś, czego nie można przegapić w 2022 roku w kinach. Bohaterem "Negatywu" jest Karol Weber, który urodził się w połowie lat 70. Jako kilkuletni chłopiec osiadł z rodzicami w małej miejscowości. Jego pasją była fotografia. Poznajemy go w najważniejszych momentach jego życia - w wieku 7 lat, kiedy opuściła go matka, w wieku 18 lat, kiedy przeżywa swoją pierwszą miłość i współcześnie, w wieku 47 lat, kiedy świętuje swoje 25-lecie pracy fotoreportera. Po wystawie dowiaduje się o śmierci ojca.

Bohater udaje się w podróż, by go pochować. Nocna eskapada pociągiem jest pełna niespodzianek na pograniczu jawy i snu. Karol spotyka postaci z przeszłości - matkę, ojca, Alinę, swoją pierwszą miłość i Adama, przyjaciela, którego zdradził. To, co pamięta okaże się inne od tego, co rzeczywiście się wydarzyło.

Premiera: 17 czerwca

Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę

Niezależnie od tego, jak wypadnie - teraz już wiem, że z pewnością skoczę na to do kina. Polscy twórcy, którzy porywają się na film z pogranicza akcji i SF? Macie moją uwagę! Film Michała Krzywickiego (który zagrał też jedną z głównych ról) przeniesie nas do niedalekiej przyszłości. Zobojętniały aktywista ogłasza, że o północy w Sylwestra popełni samobójstwo w proteście przeciwko panującemu na nowo w Polsce niewolnictwu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy znajduje w śmieciach porzuconą niewolnicę i postanawia jej pomóc odzyskać wolność. To na pewno jest jedna z nieoczywistych polskich nowości, na które warto wybrać się do kina w 2022.

Premiera: 24 czerwca

Dzień, w którym znalazłem dziewczynę w śmieciach - jakie filmy w 2022?

Głupcy

Tomasz Wasilewski powraca z filmem zasługującym na miano najradykalniejszego w jego dorobku. Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości. Ich związek przeżywa wstrząs, gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna. Marlena (Dorota Kolak) i Tomasz (Łukasz Simlat) funkcjonują w odkształconym, odrealnionym, momentami wręcz surrealnym świecie.

Premiera: 2 lipca

Na chwilę, na zawsze

Piotr Trzaskalski (Edi) powraca. Pola (Martyna Byczkowska) jest u szczytu popularności - w wieku zaledwie 22 lat wypełnia sale na swoich koncertach i odnosi ogromne sukcesy w branży muzycznej. Pewnego dnia, po jednym ze swoich występów, dziewczyna pod wpływem alkoholu doprowadza do wypadku samochodowego. Aby wyciszyć sprawę, ojciec (Ireneusz Czop), a zarazem menadżer gwiazdy umieszcza ją w ośrodku terapii i leczenia uzależnień, gdzie piosenkarka zostaje zmuszona do pracy społecznej. Wkrótce poznaje tam Borysa (Paweł Domagała) - charyzmatycznego instruktora, słynącego z niekonwencjonalnych metod pracy. On również był kiedyś popularnym muzykiem, ale wpadł w pułapki wczesnej sławy.

Premiera: 15 lipca

Na chwilę, na zawsze - polskie filmy 2022

Cicha ziemia

Akcja filmu, który obejrzymy w polskich kinach już w sierpniu tego roku, rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki) wynajmują dom z widokiem. Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością - do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. Trzymający w napięciu film Agnieszki Woszczyńskiej - zanim wejdzie do kin - zadebiutuje na Nowych Horyzontach.

Premiera: 12 sierpnia

Kryptonim Polska

Gdy narodowiec zakochuje się w lewicowej aktywistce... Gdyby nie kontuzja, Staszek (Maciej Musiałowski) byłby dziś gwiazdą Ekstraklasy. Gdyby nie złamane serce, Pola (Magdalena Maścianica) nadal mieszkałaby w Warszawie. Gdyby nie przypadek, prawdopodobnie nigdy by się nie spotkali. I nie doszłoby do wydarzeń, o których będzie mówił cały kraj. Ale co się stało, to się nie odstanie i tak oto zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Bo on to miejscowy zadymiarz i narodowiec z grupy Romana (Borys Szyc). Ona zaś - aktywistka i uosobienie wszystkiego z czym Staszek i jego radykalni kumple poprzysięgli walczyć.

Premiera: 2 września

Kryptonim Polska - kino 2022

Śubuk

Nowy film producentów głośnego "Bożego Ciała" zobaczymy już we wrześniu 2022 roku. Jest rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka, zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych, Maryśka decyduje się urodzić, a milicjant. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to "śubuk".

Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji - w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia.

Premiera: 9 września

IO

"Io" to jedyny polski film, który znalazł się w canneńskim Konkursie Głównym (konkretniej - jest koprodukcją polsko-włoską). Skolimowski pracował nad jego scenariuszem razem ze współproducentką, Ewą Piaskowską. To opowieść o osiołku, ktora rozpoczyna się w polskim cyrku, a kończy we Wloszech. Zdaniem WIFF obraz jest panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zacodzących we współczesnym świecie. Nagrodzony Jerzy Skolimowski "podziękował wszystkim swoim osiołkom".

Premiera: 30 września

Chrzciny

Wśród polskich nowości 2022 znajdują się też "Chrzciny". Fabuła skoncentrowana jest wokół rodziny i rozgrywa się w latach 80. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka - do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Michał Żurawski i Tomasz Włosok w rolach głównych.

Premiera: 18 listopada

Niebezpieczni dżentelmeni

Ten film ma szansę okazać się wielką porcją solidnej rozrywki. Uwaga: w tej komedii kryminalnej Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy, budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.

Premiera: 18 listopada

REKLAMA

Polskie filmy 2022 - premiery. Na co czekamy?

2022 rok może obfitować w udane polskie produkcje - a przecież wymienione powyżej tytuły to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Być może jakiś niewspomniany tu i niepozorny film okaże się hitem, a niezapowiedziana jeszcze niespodzianka podbije serca widzów? Może "Listy do M. 5", które pojawią się pod koniec roku, podniosą cykl z kolan? Kto wie! Tak czy inaczej, warto dawać rodzimym filmom szansę i chodzić do kina, by wspierać tych twórców, którzy zaproponują nam coś nietuzinkowego. Gwarantuję wam, że nie jest ich tak niewielu, jak może się wydawać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA