Jeśli kochasz Dziedzictwo. Hereditary, to polubisz te filmy. 7 tytułów, które wjeżdżają na psychę
Niedawno miałem przyjemność napisać o "Dziedzictwie. Hereditary" - najlepszym horrorze ostatnich lat i osobiście moim ulubionym filmem. Dziś postanowiłem stworzyć subiektywny ranking "siedmiu wspaniałych" - mrocznych, podobnych do "Hereditary" tonem i klimatem filmów, stojących jednak na własnych nogach.

"Dziedzictwo. Hereditary" to stosunkowo młody film - liczy sobie zaledwie 7 lat. Pełnometrażowy debiut Ariego Astera okazał się hitem, który zaliczył się do panteonu najlepszych tytułów psychologicznego kina grozy, które doskonale miesza ze sobą nadnaturalną tematykę z osobistymi dramatami. Oto siódemka podobnych do "Hereditary" produkcji, które zaliczają się do horrorowego gatunku i zdecydowanie bardziej wolą "wjeżdżać na psychę", niż pobudzać nas co pięć minut jumpscare'ami.
TOP 7 psychologicznych horrrorów podobnych do Hereditary
Babadook
- Tytuł filmu: Babadook
- Rok produkcji: 2014
- Czas trwania: 94 minuty
- Reżyser: Jennifer Kent
- Aktorzy: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall, Barbara West
- Nasza ocena: 7/10
- Ocena IMDb: 6.8/10
Liczący sobie już 11 lat, najstarszy ze zgromadzonych horror. Dopóki do gry nie weszła Toni Collette, palmę pierwszeństwa w konkursie na najmocniejszą kreację matki w kinie grozy trzymała Essie Davis. "Babadook" to mroczne jak diabli kino o rodzinie, która próbuje pozbierać się po stracie męża i zarazem ojca. Matka znajduje w pokoju swojego siedmioletniego syna tajemniczą książkę, której bohaterem jest upiór, Babadook. Wkrótce zaczyna on nawiedzać obydwoje.
Wcielenie
- Tytuł filmu: Wcielenie
- Rok produkcji: 2021
- Czas trwania: 103 minuty
- Reżyser: James Wan
- Aktorzy: Annabelle Wallis, Maddie Hasson, George Young, Michole Briana White
- Nasza ocena: 9/10
- Ocena IMDb: 6.2/10
Nie boję się tego powiedzieć - James Wan w moim odczuciu to ojciec współczesnego horroru - dał światu wiele bardzo udanych dzieł z tego gatunku. Jednym z nich jest "Wcielenie", które opowiada o Madison, kobiecie doświadczającej makabrycznych, spełniających się wizji i z biegiem czasu odkrywającej koszmarne sekrety z rodzinnej przeszłości. To film, który niby operuje znanymi w horrorze środkami, ale ostatecznie oferuje świeżość i solidną dawkę mocnej grozy.
Niewidzialny człowiek
- Tytuł filmu: Niewidzialny człowiek
- Rok produkcji: 2020
- Czas trwania: 124 minuty
- Reżyser: Leigh Whannell
- Aktorzy: Elisabeth Moss, Aldis Hodge, Storm Reid, Harriet Dyer
- Nasza ocena: 6/10
- Ocena IMDb: 7.1/10
Prawdopodobnie najlepszy film w reżyserii Leigha Whannella, któremu ostatni "Wolf Man" średnio wyszedł. Tutaj twórca opowiada historię Cecilii, której przemocowy mąż, naukowiec, popełnia samobójstwo. Od tego momentu kobieta doświadcza dziwnych zdarzeń, coraz bardziej zbliża się do obłędu, podejrzewając, że śmierć jej partnera jest oszustwem. Kino zdecydowanie spełniające definicję "wjeżdżającego na psychę".
Midsommar: W biały dzień
- Tytuł filmu: Midsommar. W biały dzień
- Rok produkcji: 2019
- Czas trwania: 148 minut
- Reżyser: Ari Aster
- Aktorzy: Florence Pugh, Jack Reynor, Will Poulter, Isabelle Grill
- Nasza ocena: 9/10
- Ocena IMDb: 7.1/10
Po sukcesie, jakim niewątpliwie było "Hereditary", Ari Aster poszedł za ciosem i nakręcił jeden z najoryginalniejszych współczesnych horrorów. "Midsommar" opowiada o młodej parze, której niespecjalnie się układa. Postanawiają jednak wziąć udział w wakacyjnej wyprawie do tajemniczej, odciętej od świata skandynawskiej wioski, gdzie trwa festiwal coraz bardziej podejrzanych obrzędów i rytuałów. Nie przypominam sobie innego horroru, który niemal w całości był kręcony w jasnym, naturalnym świetle dnia, i tak doskonale potęgował strach i dyskomfort, jak robi to Aster w tym filmie.
Omen: Początek
- Tytuł filmu: Omen: Początek
- Rok produkcji: 2024
- Czas trwania: 119 minut
- Reżyser: Arkasha Stevenson
- Aktorzy: Nell Tiger Free, Bill Nighy, Ralph Ineson, Sonia Braga
- Nasza ocena: 7/10
- Ocena IMDb: 6.5/10
Dopisywanie nowych rozdziałów do znanych i legendarnych już filmów rzadko kończy się dobrze - przekonali się o tym chociażby widzowie najnowszej, zmaltretowanej przez Davida Gordona Greena, części "Egzorcysty". Na szczęście "Omen: Początek" to zdecydowanie inne, dużo lepsze i szanujące materiał źródłowy buty - film Arkashy Stevenson znakomicie buduje główną bohaterkę, doskonale czerpie z ikonicznego klimatu, jednak stoi samodzielnie na własnych nogach. Jeśli brać się na nowo za stare historie, to właśnie tak.
Suspiria
- Tytuł filmu: Suspiria
- Rok produkcji: 2018
- Czas trwania: 152 minuty
- Reżyser: Luca Guadagnino
- Aktorzy: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Chloë Grace Moretz
- Nasza ocena: 10/10
- Ocena IMDb: 6.7/10
Kontrowersyjna (a może nie?) teza - "Suspiria" w wykonaniu Luki Guadagnino jest filmem lepszym od reżyserowanego przez legendarnego Dario Argento oryginału. To również dzieło po prostu inne, bardziej współczesne, ale absolutnie na maksa podkręcające bolesno-zmysłowe wrażenia. "Taniec śmierci" po obejrzeniu tego filmu nabiera znaczenia, a Guadagnino wraz z ekipą techniczną popisuje się tu prawdziwą maestrią, podobnie zresztą aktorki, w tym m.in. Tilda Swinton w podwójnej roli.
Dom nocny
- Tytuł filmu: Dom nocny
- Rok produkcji: 2020
- Czas trwania: 107 minut
- Reżyser: David Bruckner
- Aktorzy: Rebecca Hall, Sarah Goldberg, Evan Jonigkeit, Vondie Curtis-Hall
- Nasza ocena: 4/10
- Ocena IMDb: 6.4/10
Widziałem ten film kilka lat temu na maratonie horrorów, i spośród wielu mizernych poziomem dzieł, które miałem okazję widzieć na przestrzeni lat, ten tytuł pozostał w mojej pamięci. "Dom nocny" przedstawia historię świeżo owdowiałej Beth, która od śmierci męża doświadcza koszmarów i tajemniczych wizji. Gdy kobieta zaczyna przeszukiwać rzeczy zmarłego małżonka, odkrywa szokujące sekrety i zaczyna poszukiwać wyjaśnień.
Więcej filmowych TOp-ek przeczytacie na Spider's Web: