REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

"To było bardzo ważne, żeby zrobić ten film tutaj". Jonathan Glazer odwiedził Oświęcim

Jonathan Glazer, twórca głośnego filmu "Strefa interesów" przyleciał do Polski, by opowiedzieć o filmie, który 15 lutego miał pokaz specjalny w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po projekcji padły ważne i poruszające słowa, zarówno ze strony samego reżysera, jak i pozostałych członków filmowej ekipy.

16.02.2024
16:54
Strefa interesów
REKLAMA

"Strefa interesów" swoją premierę będzie mieć 8 marca 2024 r. To obraz w reżyserii Jonathana Glazera, który pokazuje Holokaust z nieco innej strony, prezentując życie komendanta Obozu Auschwitz Rudolfa Hössa oraz jego rodziny. Mimo że w produkcji nie widzimy bólu ofiar, obraz ogląda się z niezwykłym napięciem jako studium okrutnej obojętności, gdzie rodzina komendanta tuż obok obozu koncentracyjnego prowadzi sielankowe życie. W filmie widzimy też migawki z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

REKLAMA

Więcej o oscarowych filmach czytaj w Spider's Web:

Jonathan Glazer odwiedził Polskę. Specjalny pokaz "Strefy interesów" w Oświęcimiu

Reżyser Jonathan Glazer powrócił do Polski na specjalny pokaz filmu, który odbył się właśnie w Oświęcimiu. Glazer przemawiając po projekcji razem z dyrektorem muzeum - Piotrem Cywińskim, producentem Jimem Wilsonem, producentką Ewą Puszczyńską oraz scenografem Chrisem Oddym wyjaśnił, co to znaczy być w takim miejscu, kręcąc sceny do filmu, miejscu, gdzie podczas II wojny światowej zamordowano ponad 1, 1 mln ludzi.

To było bardzo ważne, aby zrobić ten film tutaj. Kiedy przyjechałem tutaj po raz pierwszy, czułem, że film musi być o tym miejscu oraz musi zatrzeć granicę między przeszłością i teraźniejszością - opowiadał. Glazer dodał też, że w filmie jego twórcy starali się pokazać coś, co wciąż jest obecne w naszym świecie, czyli zło i przemoc, lecz od strony nie ofiar, a samych oprawców. Nie pokazujemy ofiar, ale oprawców. To, co słyszymy gdzieś w podświadomości, buduje obraz tego koszmaru. Widzimy "wspaniały raj" tuż obok piekła. Ten horror staje się tym bardziej przerażający - opowiadali twórcy "Strefy interesów".

Po specjalnym pokazie dyrektor muzeum Piotr Cywiński, podziękował również całej ekipie za wrażliwość, gotowość do słuchania i rozumienia, znajdowania rozwiązań, które są nie tylko dobre, ale też autentyczne. Uważam, że autentyczność tego filmu była na najwyższym możliwym poziomie. Zaufanie, które wspólnie zbudowaliśmy, zaowocowało jakością - powiedział. Specjalny pokaz filmu odbył się w sali kinowej Muzeum, znajdującej się niedaleko bramy byłego obozu z napisem "Arbeit macht frei".

Strefa interesów zwiastun
REKLAMA

"Strefa interesów" nominowana w aż 5. kategoriach

Glazer realizował "Strefę interesów" aż 9 lat wielokrotnie goszcząc w Oświęcimiu. "Strefa interesów" to produkcja luźno inspirowana powieścią Martina Amisa pod takim samym tytułem, opowiadająca o autentycznej postaci komendanta obozu Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa oraz jego familii, żonie Hedwig oraz gromadce dzieci. "Strefa interesów" nominowana jest do Oscara w aż 5. kategoriach, m.in. za najlepszy film oraz najlepszy film międzynarodowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA