REKLAMA

Musisz zobaczyć, jak nastolatki (nie)radzą sobie z problemami psychicznymi. "Mental" od dziś w Polsat Box Go

"Mental" to nowy polski serial dla młodzieży, który od dziś możemy obejrzeć na platformie Polsat Box Go. Jest adaptacją hitu fińskiej stacji YLE i podejmuje niełatwą tematykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. Nie jest to jednak tylko dołujący dramat, ale ma w sobie dużo z czarnej komedii. Jaki jest serial "Mental"?

mental serial polsat problemy psychiczne nastolatki
REKLAMA

"Mental" jest polską wersją serialu "Sekasin" z Finlandii. Produkcja z 2016 roku była tam wielkim, który zgromadził 3,5-milionową widownię. Podobne wersje powstały też m.in. we Włoszech, Francji i Niemczech. Za scenariusz i reżyserię polskiego serialu Polsatu był odpowiedzialny Kordian Kądziela, który m.in. pracował na planach "Fugi" i "Ostatniego Komersa".

W głównych bohaterów serialu "Mental" wcielają się młodzi aktorzy, których możemy kojarzyć z seriali, m.in. Kacper Olszewski grał w "Królu", Martyna Byczkowska w "Skazanej", a Sandra Drzymalska w "Sexify" (grała też we wspomnianym "Ostatnim Komersie").

Z kolei Mateusza Górskiego mogliśmy zobaczyć niedawno w kinowym "Żeby nie było śladów" w roli Grzegorza Przemyka. Oprócz nich na ekranie zobaczymy też nieco starsze gwiazdy jak Janusz Chabior i Michał Czernecki. 

REKLAMA
 class="wp-image-1879675"
Fot. "Mental" / materiały prasowe Polsatu

"Mental" to serial Polsatu, który porusza tematykę problemów psychicznych u młodzieży.

"Mental" to młodzieżowy serial, który porusza tematykę problemów psychicznych. Mówienie o nich w różnych formach i pokazywanie możliwych rozwiązań to niezwykle istotna rzecz. Przestają być wtedy tematem tabu, a przecież szukanie pomocy nie jest oznaką słabości lecz siły, bo bierzemy sprawy w swoje ręce. Nikt przecież nie kwestionuje grypy, nie wstydzi się mówić, że jest chory i każdy z nas zawsze stara się jak najszybciej wykurować.

W normalizowaniu zaburzeń wcale nie chodzi o ich bagatelizowanie. Ja, ty i reszta powinniśmy sobie wpoić, że można je wyleczyć lub minimalizować efekty, a traktowanie ich jako coś, co nam ot tak przejdzie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie jak i ich sięganie po ostateczność, czyli samobójstwo.

Tymczasem statystyki problemów psychicznych wśród polskich nastolatków są przerażające. Jeszcze w 2018 roku mogliśmy przeczytać, że "na depresję choruje około 4 procent młodzieży. Ale objawy depresyjne ma ok. 20 proc. i oni też potrzebują jakiegoś wsparcia".

 class="wp-image-1879678"
Fot. "Mental" / materiały prasowe Polsatu

"Mental" ma premierę w ważnym czasie. Pandemia pogłebiła problemy psychiczne młodzieży w Polsce.

Pandemia, która m.in. odizolowała dzieci od rówieśników, jeszcze bardziej pogłębiła ten problem. Z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej wynikało, że w 2020 roku aż 44 proc. nastolatków miało objawy depresji. 

Depresja to jednak nie jedyne uboczne skutki lockdownów. Z zeszłorocznej broszury opublikowanej przez NFZ możemy dowiedzieć się, że m.in. wzrósł odsetek młodzieży odczuwających samotność (28 proc.) oraz wzrosła też liczba dziewcząt deklarujących odczuwanie myśli samobójczych (do aż 17 proc.). Badanie przeprowadzono na uczniach klas VII szkół podstawowych.

Ze statystyk policji z kolei wynika że wśród nastolatków samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów. Tymczasem w Polsce od lat brakuje miejsc w szpitalach i specjalistów, generalnie opieka psychiatryczna dla dzieci przeżywa kryzys. Głośno było też niedawno o rządowym braku dofinansowania Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Na szczęście internauci zorganizowali zrzutkę.

Serial "Mental" jest polską wersją "Sekasin: z Finlandii / YouTube

"Mental" opowiada o grupce nastolatków, którzy poznali się w szpitalu psychiatrycznym

Dlatego też w naszych obecnych warunkach każda próba zwrócenia uwagi na problem i pokazania możliwych opcji jest na wagę złota. Jak najlepiej dotrzeć do młodzieży? Oczywiście, że korzystając z ich medium, a taki na pewno jest serial. "Mental" ma 10 odcinków, w których poznamy losy czworga nastolatków, których połączył... szpital psychiatryczny.

REKLAMA

Początkujący stand-uper Wiktor nie potrafi zarządzać finansami i popada w coraz większe długi. Maria nie radzi sobie w nowej pracy jako salowa, przytłacza ją też kolejny związek. Jaskółka jest prześladowana w szkole z powodu swojego nietypowego wyglądu. Z kolei Kogut nie nadąża za specyficznym rozrywkowym trybem życia swojego ojca.

Opis serialu "Mental"

Wszyscy trafiają do tego samego ośrodka i po pewnym czasie rodzi się między przyjaźń. Do swoich problemów takich jak depresja, schizofrenia, uzależnienia czy myśli samobójcze podchodzą z typowo młodzieżowym dystansem. Serial "Mental" powstał, by oswoić nas z zaburzeniami, pokazać jak i gdzie szukać pomocy, a także uświadomić, że w szukaniu pomocy u specjalistów nie ma nic przypałowego. Na końcu każdego odcinka dostajemy też konkretne informacje z telefonami zaufania.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w trudnych chwilach, możesz zadzwonić pod bezpłatny, anonimowy Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, który jest czynny 24/7: 116 111.

Serial "Mental" już można oglądać online w Polsat Box Go.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA