Choć mogą wydawać się nieco niszowe, w rzeczywistości potrafią przyciągnąć całkiem pokaźną widownię. Filmy i seriale o modowej tematyce wyszły poza obszar znany tylko modowym freakom. Filmy o modzie poza samymi ubraniami mają do zaoferowania wciągające historie, romantyczne akcenty czy ludzkie dramaty. Oto 7. najlepszych modowych produkcji, które warto obejrzeć.
Moda, a dokładnie filmy o niej wreszcie wyszły poza swoją bańkę. A przecież jeszcze niedawno kojarzone były raczej niszowo, dla grupy, która interesuje się ciuszkami i życiem projektantów. Gdy do kin zaczęły wbijać bardziej masowe produkcje, pojęcie filmów o modzie znacznie rozszerzyło się poza hermetyczne środowisko.
Więcej o modzie czytaj w Spider's Web:
Najlepsze filmy o modzie lub z modą w tle
Dość dobrym przykładem jest chociażby "Dom Gucci" Ridleya Scotta, który gościł w kinach w 2021 t. To produkcja oparta na prawdziwej historii rodzinnego imperium stojącego za renomowanym włoskim domem mody Gucci. Opowiada o trzech dekadach pełnych miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, a wszystko to osadzone w kontekście walki o kontrolę nad fortuną tej modowej rodziny. "Dom Gucci" pokazuje, jak daleko członkowie rodziny są w stanie się posunąć, aby utrzymać władzę nad swoim dziedzictwem. Morderstwo, które stanowi punkt kulminacyjny historii, ilustruje dramatyczne skutki, jakie mogą wynikać z takiej walki o potęgę i bogactwo. W rolach głównych zagrali m.in. Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons oraz Jared Leto. Film otrzymał nominacje do m.in. Oscara i nagrody BAFTA. Co ciekawe, Złotą Malinę, czyli najgorszą nagrodę przemysłu filmowego otrzymał Jared Leto, który w "Domu Gucci" zagrał drugoplanową rolę.
"Yves Saint Laurent" to niezwykła i jednocześnie pasjonująca historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody – Yves Saint Laurenta. Opowiada o jego życiu w Paryżu w 1957 r. kiedy miał zaledwie 21 lat. Mimo chorobliwej nieśmiałości i niezwykłej wrażliwości, Saint Laurent zyskał sławę i miłość dzięki swej pierwszej kolekcji dla najbardziej prestiżowego domu mody. Ta opowieść ukazuje nie tylko jego talent i wizję w świecie mody, ale też jego osobiste zmagania i relacje międzyludzkie, które kształtowały życie i twórczość projektanta. Pierre Niney zdobył nagrodę filmową - Cezara dla najlepszego aktora. Zdjęcia do filmu kręcone były w m.in. Paryżu i Marrakeszu.
Na dobre produkcje o modzie składają się też seriale. Jako przykład w tym zestawieniu warto wymienić nowy serial, który w styczniu wskoczył na Disney+ - "Cristobal Balenciaga", który jest opowieścią o projektancie Cristoobalu Balenciadze oraz jego pasji do mody. To 6-odcinkowy serial, skupiający się na hiszpańskim projektancie i założycielu legendarnej marki Balenciaga. Fabuła obejmuje lata, które projektant spędził w Paryżu. Dobrym zabiegiem w serialu okazał się wywiad, którego Balenciaga udziela jednej z dziennikarek, opowiadając o trudach, ale też sukcesach swojej pracy. W rolach głównych zagrali m.in. Alberto San Juan, Belen Cuesta oraz Patrice Thibaud.
Zestawienia filmów o modzie nie może być bez tej produkcji. Mowa oczywiście o "Coco Chanel". Film swoją premierę miał w 2009 r. To fascynujący portret legendarnej francuskiej projektantki. "Coco Chanel" przedstawia historię tej rewolucyjnej wizjonerki mody. To właśnie ona odważyła się przeciwstawić tradycyjnym normom, wprowadzając krótkie fryzury, sztuczną biżuterię i spodnie dla kobiet.
Jej wkład w świat mody obejmuje stworzenie ikonicznych projektów, takich jak nieśmiertelna mała czarna i legendarny Chanel Nr 5 - jeden z najbardziej uwodzicielskich zapachów na świecie. Filmowa historia ukazuje nie tylko profesjonalne osiągnięcia Coco Chanel, ale również jej szokujące życiowe doświadczenia, które odkrywają jej potrzebę prawdziwej miłości, pomimo pozornego chłodu czy pożądania sukcesu. Film eksploruje zarówno jej sławę, jak i samotność, która równie mocno zaznaczyła się w jej życiu. Warto dodać, że pieczę nad kostiumami do filmu sprawował sam Karl Lagerfeld, czyli wielki spadkobierca, ale też kontynuator stylu Coco Chanel. Rola główna w filmie reżyserii Anne Fontaine powierzona została Audrey Tautou.
Teraz czas na dokument. "Wrześniowy numer" to produkcja dokumentalna pokazująca Annę Wintour, redaktor naczelną amerykańskiej edycji magazynu Vogue Ukazuje przygotowania do największego jesiennego wydania numeru - wrzesień 2007. Jaka jest redaktor naczelna najsłynniejszego magazynu modowego na świecie? O jej trudnym charakterze swego czasu krążyły legendy. Produkcja R.J. Cutlera zdobyła nagrodę Sundance za najlepsze zdjęcia.
Czas na "Cruellę". Produkcja z Emmą Stone w roli głównej opowiada o buntowniczych początkach jednej z najbardziej demonicznej postaci z kultowej bajki Disneya, legendarnej Cruelli de Mon. Zanim zostaje okrutną amatorką nakrapianych futer, ma na imię Estella. Dziewczyna marzy o karierze o karierze projektantki w domu mody baronowej von Hellman (Emma Thompson).
Akcja rozgrywa się w Londynie w latach 70. w trakcie punkrockowej rewolucji i skupia się na historii Estelli, bystrej i kreatywnej dziewczyny, która marzy o zdobyciu sławy dzięki swoim projektom. Estella zaprzyjaźnia się z parą młodych złodziei i razem żyją na londyńskich ulicach. Jednak jej talent do mody przyciąga uwagę baronowej von Hellman, legendy mody granej przez dwukrotną zdobywczynię Oscara Emmę Thompson.
Ich relacja wywołuje serię wydarzeń, które skłaniają Estellę do przekształcenia się w żądną zemsty Cruellę de Mon. Film eksploruje ciemne początki tej ikonicznej postaci, przedstawiając jej transformację z Estelli w Cruellę oraz relacje, które kształtują jej osobowość i motywacje. Produkcja w reżyserii Craiga Gillespie zdobyła Oscara za najlepsze kostiumy. Poza Emmą Stone świetnie zagrali m.in. Emma Thompson, Joel Fry oraz Paul Walter Hauser.
Zestawienie najlepszych modowych produkcji zamyka "Projektantka" z Kate Winslet w roli głównej. Fabuła skupia się na Tilly Dunnage (Kate Winslet), która po latach pracy w najlepszych paryskich domach mody, powraca do swojego rodzinnego miasteczka w Australii. Jako dziecko uciekła stamtąd po oskarżeniu o morderstwo. Teraz chce pogodzić się ze swoją schorowaną, ekscentryczną matką (Judy Davis) i rozwikłać tajemnicę z przeszłości. Jednocześnie uzbrojona w maszynę do szycia, rozpoczyna osobistą wojnę przeciwko złym gustom i brakowi elegancji w swoim rodzinnym mieście. Film eksploruje tematy rodzinn,e relacje, przeszłość, zemstę oraz pasję do mody i elegancji. Przy okazji prezentuje postać silnej kobiety, która odnajduje swoje miejsce i spełnia się jako projektantka mody, równocześnie walczy z demonami przeszłości i uprzedzeniami ludzi w swoim otoczeniu.