"Ocet jabłkowy" to najnowszy serial Netfliksa, który został oparty o prawdziwą historię Belle Gibson. Australijka zbudowała swoją karierę wokół fałszywej diagnozy raka mózgu i podtrzymywała, że udało jej się wyleczyć za pomocą zdrowego odżywiania.
![ocet jablkowy prawdziwa historia netflix fakty](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fsplay%2F2025%2F02%2Focet-jablkowy-prawdziwa-historia-netflix.jpg&w=1200&q=75)
Uwaga! Artykuł zawiera spoilery serialu "Ocet jabłkowy" Netfliksa.
Fabuła "Octu jabłkowego" do złudzenia przypomina serial, który zadebiutował na Netfliksie 3 lata wcześniej - mowa o tytule "Kim jest Anna?". Produkcja odcinkowa została oparta o prawdziwą historię Anny Sorokin, która pod przybranym nazwiskiem "Delvey" oszukiwała banki, hotele i bogatych przyjaciół, za co została ostatecznie skazana na karę więzienia. Tym razem również mamy do czynienia z oszustwem - twórcy wzięli na tapet wydarzenia, które zostały opisane w reportażu "The Woman Who Fooled the World" autorstwa Beau Donelly'ego i Nicka Toscano, co oznacza, że z dramatem Netfliksa kryje się prawdziwa historia.
Ocet jabłkowy: kim jest Belle Gibson?
W 2013 r. Belle Gibson (w serialu grana przez Kaitlyn Dever) stworzyła swoje konto na Instagramie pod nazwą Healing Belle. Kobieta udostępniała tam wpisy, które dotyczyły tego, jak wyleczyła raka mózgu nie dzięki chemioterapii, a za pomocą zdrowej diety. Na swoim profilu dzieliła się przepisami na organiczne posiłki i odżywcze soki, co przyniosło jej ogromną popularność. W tym samym roku Belle postanowiła stworzyć aplikację z przepisami The Whole Pantry, a w 2014 r. na rynku wydawniczym zadebiutowała jej książka kucharska. Gibson wzbudzała zaufanie dzięki swojej pewności siebie i motywacyjnym sloganom o wierze w siebie.
Serialowa Belle mocno inspirowała się Millą (w tej roli Alycia Debnam-Carey), u której zdiagnozowano rzadkiego mięsaka tkanek miękkich w ramieniu. Młoda kobieta nie zgodziła się jednak na amputację ręki i postanowiła leczyć się holistycznie za pomocą diety sokowej i lewatyw z kawy. Postać Milli opiera się na Jess Ainscough, redaktorce magazynu dla młodzieży, która zdobyła popularność w mediach społecznościowych po tym, gdy opisywała, jak udało jej się utrzymać remisję raka bez chemioterapii. Ainscough zmarła w 2015 r. w wieku 29 lat.
W rzeczywistości Gibson i Ainscough nigdy nie były przyjaciółkami, choć w serialu pokazano, że Milla stara się zdemaskować Belle i jej oszustwa. Mimo to prawdziwa Belle rzeczywiście pojawiła się na pogrzebie Jess, gdzie opłakiwała zmarłą redaktorkę.
Jak w takim razie dziennikarzom udało się ujawnić oszustwo Belle?
Beau Donelly i Nick Toscano (w serialu przedstawieni jako Sean i Justin, grani przez Richarda Daviesa i Marka Colesa Smitha), dziennikarze śledczy w redakcji The Age w Melbourne, otrzymali cynk od informatorki, która dobrze znała postać Belle. Mowa tu o Chanell (Aisha Dee), jej przyjaciółce. Jak podaje serwis Time, Chanelle opowiedziała o tym, jak Gibson miała atak podczas 4. urodzin jej syna, ale nie pozwoliła nikomu wezwać karetki, co wzbudziło podejrzenia zgromadzonych. Donelly i Toscano rozmawiali później z kilkoma osobami z najbliższego otoczenia Belle i okazało się, że wiele z nich ma wątpliwości, czy atak był prawdziwy. Podkreślili również, że nigdy nie byli świadkami tego, jak Gibson chodzi do lekarza. Dziennikarze postanowili pokazać kilku onkologom wpis Belle na temat rozprzestrzeniającego się raka - lekarze zgodnie przyznali, że to wcale tak nie działa.
W marcu 2015 r. Donelly i Toscano ujawnili, że Gibson obiecała zebrać pieniądze dla pięciu organizacji charytatywnych, ale żadna z nich nie otrzymała funduszy, a następnie opublikowali na łamach "The Age" artykuł na jej temat, w którym wyrazili wątpliwości na temat diagnozy raka. Trzy miesiące poźniej Gibson przyznała się w "The Australian Women's Weekly", że skłamała na temat swojej choroby. W 2017 r. dziennikarze wydali reportaż "The Woman Who Fooled The World", w którym była asystentka Belle ujawniła, że kobieta nigdy nie była na zabiegu medycznym, a jej partner dodał, że Gibson, zamiast do szpitala, udała się do sąsiadującego z nim parku.
W 2017 r. Gibson została skazana przez Federalny Sąd Australii za oszustwo i ukarana grzywną w wysokości około 322 tys. amerykańskich dol. Jej książka kucharska "The Whole Pantry" została wycofana ze sprzedaży.
Ocet jabłkowy: dlaczego Belle Gibson udawała, że ma raka?
Odpowiedź na to pytanie zna tylko sama Belle. Z serialu możemy natomiast wywnioskować, że kobieta była bardzo samotna - nie miała najlepszego kontaktu z matką ani szczęśliwego związku. Czarę goryczy przelała skromna impreza baby shower, na którą żaden ze znajomych Belle się nie pojawił. Po tym, gdy Gibson opublikowała w mediach społecznościowych wpis na temat swojej rzekomej choroby, zyskała wsparcie i, co najważniejsze, zainteresowanie. Być może właśnie ta potrzeba otrzymania uwagi i współczucia sprawiła, że Belle postanowiła brnąć w swoje kłamstwo dalej.
Ocet jabłkowy: co oznacza tytuł serialu Netfliksa?
Tytuł serialu może być dla niektórych zastanawiający, ale został on użyty nie bez powodu - ocet jabłkowy to nawiązanie do guru, którzy często zachwalają ten produkt jako legendarny środek leczniczy na wszystkie choroby.
- Tytuł serialu: Ocet jabłkowy (Apple Cider Vinegar)
- Lata emisji: 2025
- Liczba sezonów: 1
- Twórcy: Samantha Strauss
- Obsada: Kaitlyn Dever, Alycia Debnam-Carey, Aisha Dee, Tilda Cobham-Hervey
- Ocena IMDb: 7/10
O prawdziwych historiach z filmów i seriali czytaj w Spider's Web:
- Za "Reniferkiem" od Netfliksa stoi prawdziwa historia. Jak wiele faktów zawarto w serialu?
- Prawdziwa historia z Dziewczyny z igłą. Dagmar Overbye istniała naprawdę
- Fani "Twin Peaks" twierdzą, że rozwiązali sprawę prawdziwej zbrodni powiązanej z serialem
- "Kim jest Anna?" to serial, w którym nie trzeba było wiele zmyślać. Jest jednak w nim sporo fikcji
- "Lepko" to następca "Fargo" od Amazona. Z tą różnicą, że oparty na prawdziwej, choć absurdalnej kradzieży