REKLAMA

Pingwin - historia prawdziwa. Kim jest łotr będący szarą eminencją Gotham?

Batman na przestrzeni dekad zmierzył się z mnóstwem łotrów, ale niewielu zapada aż tak w pamięć, jak niepozorny Pingwin. Skąd się wziął i jak zmieniała się ta postać na przestrzeni lat? Prześledźmy komiksowe i ekranowe losy słynnego Oswalda Cobblepota.

pingwin dc origin story oswald cobblepott
REKLAMA

„Pingwin” to najnowsza produkcja na motywach komiksów DC w odcinkach będąca spin-offem niezwiązanego ani ze starym, ani z nowym aktorskich uniwersum DC filmu „The Batman” z Robertem Pattisonem w tytułowej roli. Pierwsze skrzypce w serialu gra jego tytułowy złoczyńca, w którego ponownie wcielił się Colin Farrell przykryty toną makijażu. Nie jest on jednak pierwszym aktorem, który zagrał Oswalda Cobblepota.

REKLAMA

Lista aktorów, którzy grali Pingwina w filmach i serialach na podstawie komiksów DC:

  • Burgess Meredith (serial „Batman” z lat 1966-1968);
  • Danny DeVito (film „Batman Returns” z 1992 r.);
  • Robin Lord Taylor (serial „Gotham” z lat 2014-2019);
  • Colin Farrell (film „The Batman” z 2022 r. i serial „Pingwin z lat 2024-).

Oprócz tego dubbingowało go wielu aktorów w animacjach DC. Wśród nich znaleźli się m. in. Ted Knight („The Adventures of Batman”, 1968-1969), Lennie Weinrib („The New Adventures of Batman”, 1977-1978), Paul Williams („Batman: The Animated Series”, 1992-1995), Wayne Knight („Harley Quinn”, 2019-2023) i Tom Kenny (w blisko dziesięciu kolejnych produkcjach).

Czytaj inne nasze teksty poświęcone serialowi „Pingwin”:

Pingwin pojawił się również w jeszcze świeżutkiej animacji „Batman: The Caped Crusader” (aczkolwiek nie jako Oswald Cobblepot, tylko Oswalda Cobblepot, której głosu użyczyła Minnie Driver). Złoczyńca pojawił się również w grach wideo, nierzadko prezentując się zupełnie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni po dekadach spędzonych z jego komiksowym pierwowzorem.

A kim jest Pingwin w komiksach DC?

Oswald Cobblepot, a właściwie Oswald Chesterfield Cobblepot, to przedsiębiorca, geniusz i przestępca, który po raz pierwszy pojawił się w komiksie „Detective Comics” #58 z grudnia 1941 r. Wykreowali go ci sami ludzie, co Batmana, czyli Bob Kane i Bill Finger. Jest jednym z najgroźniejszych przeciwników Mrocznego Rycerza obok Jokera, Two-Face’a, Riddlera, Ra’s al Ghula i Bane’a.

Bob Kane zdradził, że inspiracją dla Pingwina była maskotka papierosów Kool z lat 40. ubiegłego wieku. Z czasem w komiksach zarysowano również jego genezę: pochodził z bogatej rodziny, ale za młodu był szykanowany i właśnie to zepchnęło go na drogę zła i występku. Nie był jednak szaleńcem i był w pełni świadomy swoich czynów, a do tego łączyła go zażyła relacja z nadopiekuńczą matką.

Piwngin na kartach komiksów pojawiał się wielokrotnie podczas Złotej Ery i powracał, by toczyć boje z Batmanem po każdym większym reboocie komiksowego uniwersum DC. Jego najnowsza inkarnacja, związana blisko z Carmine’em Falcone’em, pojawiła się w serii „The War of Jokes and Riddles”, w której sprzymierzył się z Jokerem w jego walce z Człowiekiem-Zagadką.

Pingwin był również jednym ze złoczyńców, do których zwrócił się Designer w serii „The Dark Designs” w celu stworzenia Zjednoczonego Podziemia w Gotham. Plan zakładał, by Oswald Cobblepot w legalny sposób stał się burmistrzem miasta, ale spalił on na panewce. Nieco później złoczyńca sfingował zaś swoją śmierć i ukrył się w Metropolis, napuszczając uprzednio na siebie swoje dzieci.

REKLAMA

Cechami charakterystycznymi Pingwina, który chciałby być nazywany gentlemanem zbrodni, są niski wzrost, krępa postura, długi nos oraz parasolka, często będąca gadżetem albo bronią. Jest ekscentrykiem, ubiera się w eleganckie garnitury, nosi kapelusz, kuleje, jego kolorem jest fiolet, a siedliszczem - klub nocny Góra Lodowa będący przykrywką dla jego nielegalnej działalności.

„Pingwina” na motywach komiksów DC, czyli spin-off filmu „The Batman” z Colinem Farrelem w tytułowej roli, można oglądać w serwisie Max.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA