Kampanie wyborcze rządzą się swoimi prawami - ich częścią są różnego rodzaju happeningi. Na dachu jednej z kamienic pewien mężczyzna, celem demonstracji sprzeciwu wobec jednego z kandydatów, przebrał się za Zorro. To dobra okazja, by przypomnieć o tej postaci.

Przebieranie się za określone postaci to czynność zwykle zarezerwowana dla jakichś imprez, bali, spotkań towarzyskich. Jak się jednak okazuje, można także w ten sposób wyrazić sprzeciw względem polityka.
Zorro w Polsce - o co chodzi?
Z takiego założenia wyszedł pewien mieszkaniec Tarnowa. W tym mieście odbywał się wiec Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich. Polityk przyjechał do miasta, by spotkać się z mieszkańcami. Wydarzenie w pewnym momencie przybrało nieoczekiwany obrót. Na dach jednej z kamienic wszedł mężczyzna przebrany za...Zorro. Postać machała do tłumu, prezentując zawieszony obok transparent.
Zorro - historia postaci
To pierwsze jak dotychczas "związki" tej postaci z Polską. Kim jednak właściwie jest sam Zorro? To fikcyjna postać, której prawdziwe imię i nazwisko to Diego de la Vega. Po raz pierwszy mężczyzna pojawił się w powieści przygodowej "Zorro" wydanej w 1919 roku, napisanej przez Johnstona McCulleya. Opisywany jest jako młody syn szlachcica Alejandro de la Vegi, który na początku XIX wieku powraca z Hiszpanii do znajdującej się pod jej kolonialnymi rządami Kalifornii.
Z biegiem czasu odkrywa panującą w mieście niesprawiedliwość, która skłania go do prowadzenia podwójnego życia - oficjalnego, jako bogacz don Diego de la Vega, a także tego mniej jawnego: zakłada czarną pelerynę, maskę, do ręki bierze szpadę i jako Zorro broni mieszkańców przed uciskiem ze strony lokalnych władz.
Zorro - filmy z jego udziałem
Choć od dawna już nie powstał nowy film z udziałem mistrza szpady, jest on zdecydowanie jedną z częściej przenoszonych na ekran postaci - łącznie powstało aż 9 amerykańskich produkcji filmowych o Zorro (dwie inne to kompilacja odcinków serialu telewizyjnego). Najbardziej aktualnym odtwórcą tej roli jest Antonio Banderas, który wcielił się w tę postać w dwóch ostatnich filmach, zaś pierwszym była legenda kina pierwszej połowy XX wieku - Douglas Fairbanks. Bohater doczekał się wyjątkowo licznej reprezentacji nie tylko w kinie, ale również w telewizji, w serialach animowanych, serialach telewizyjnych, realizowanych na całym świecie. Zorro był również bohaterem dziesiątek powieści.
W Polsce status kultowego miał serial "Zorro" z 1957 roku, który był emitowany w latach 60. i 70. Składa się on z ponad 80 dwudziestominutowych odcinków. Polska telewizja sięgała po niego tak chętnie, że w TVP można było go obejrzeć jeszcze w okolicach 2010 roku. W XXI wieku produkcja została pokolorowana. W zamaskowanego obrońcę wcielił się Guy Williams.
A to lista wszystkich dotychczasowych amerykańskich filmów o Zorro:
- "Znak Zorro" (1920, reż. Douglas Fairbanks)
- "Don Q, Son of Zorro" (1925, reż. Donald Crisp)
- "Zorro" (1936, reż. Wells Root)
- "Znak Zorro" (1940, reż. Rouben Mamoulian)
- "The Erotic Adventures of Zorro" (1972, reż. Robert Freeman)
- "Znak Zorro" (1974, reż. Don McDougall)
- "Zorro, ostrze szpady" (1981, reż. Peter Medak)
- "Maska Zorro" (1998, reż. Martin Campbell)
- "Legenda Zorro" (2005, reż. Martin Campbell)
Więcej informacji ze świata kina przeczytacie na Spider's Web: