REKLAMA

"Jak pokochałam gangstera" prawdy wam nie powie. Sprawdź najciekawsze dokumenty o polskich gangsterach

"Jak pokochałam gangstera" wciąż triumfuje na liście TOP 10 Netflix Polska. Ten luźno inspirowany życiem Nikodema Skotarczaka film ma przede wszystkim zapewnić widzom rozrywkę, jeśli jednak chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat prawdziwego Nikosia (lub innych polskich gangsterów), powinniśmy sięgnąć po inne materiały. Rzućmy okiem na kilka najciekawszych dostępnych w sieci dokumentów.

gangster polska mafia film dokument nikoś słowik pershing
REKLAMA

"Jak pokochałam gangstera" nie cieszy się przychylnością widzów i krytyków, jednocześnie twardo trzymając się w ścisłej czołówce TOP 10 najpopularniejszych produkcji na Netflix Polska. Nic dziwnego - o tytule jest przecież bardzo głośno. Po pierwsze, jest to "duchowy spadkobierca" poprzedniego filmu Kawulskiego, którzy przypadł widzom do gustu. Po drugie, produkcja opowiada o znanej postaci polskiego gangstera, Nikodema Skotarczaka. Krytyka filmu przez osoby związane z Nikosiem zapewne również przysporzyła mu rozgłosu.

REKLAMA

Warto pamiętać, że film Macieja Kawulskiego to nie żadna "historia prawdziwa", a luźno oparta na faktach rozrywkowa opowieść. Na temat Nikosia i innych polskich gangsterów napisano wiele książek i artykułów - w sieci łatwo można znaleźć całe mnóstwo materiałów archiwalnych. Tym z was, którzy preferują materiały wideo (lub nawet podcastowe), polecamy kilka konkretnych filmów i kanałów youtubowych, na których je znajdziecie. Wybraliśmy te dotyczące kilku najpopularniejszych gangsterów z naszego podwórka.

Polscy gangsterzy: najlepsze dokumentalne materiały wideo dostępne w sieci

Nikodem Skotarczak - Nikoś

Nikoś to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych polskich gangsterów, którego nazywano "niepisanym ojcem chrzestnym polskiej mafii złodziei samochodów". Kontrolował gang działający w wielu krajach Europy. Był sponsorem Lechii Gdańsk, która "za jego czasów" zdobyła Puchar Polski. Uciekł z niemieckiego więzienia, umykał obławom, ulotnił się z policyjnego konwoju. Obracał się w towarzystwie celebrytów, wystąpił nawet w filmie. Został zastrzelony w 1998 roku.

W sieci (na kanale mafiawpolsce na Youtube i za darmo na TVP VOD) dostępny jest słynny dokument Wojciecha Szumowskiego o Nikosiu: "Kraina złudzeń".

Gangster: Nikoś

Henryk i Wiesław Niewiadomscy - Dziad i Wariat

Henryk był przywódcą gangu ząbkowskiego. Oskarżony m.in. o kierowanie grupą przestępczą, przemyt, handel narkotykami. Zmarł niedługo przed planowym opuszczeniem zakładu karnego w 2007. Napisał książkę - "Świat według Dziada - Pseudonim DZIAD". Na kanale true crime "Zbrodnia Ikara" można znaleźć solidnie wykreowany materiał na jego temat.

Wiesław również przewodził gangiem ząbkowskim, był starszym bratem Henryka. Zajmował się m.in. przemytem spirytusu i produkcją amfetaminy oraz metamfetaminy. Specjalizował się też w sprzedaży kradzionych aut i rozprowadzaniu fałszywych dokumentów i pieniędzy. Dostarczał chemikalia do produkcji narkotyków. Był właścicielem największej w Europie fabryki amfetaminy. Był porywczy i nieobliczalny (podkładał bomby, porywał dla okupu, ostrzeliwał ofiary z broni maszynowej) - stąd jego pseudonim, "Wariat". Zastrzelony w 1998 roku przez nieznanego sprawcę. Na popularnym kanale "Mafia PL" znajdziemy poświęcone mu nagranie.

Gangsterzy: Dziad i Wariat

Zbigniew Mikołajewski - Carrington

Carrington uważany jest za rezydenta gangu pruszkowskiego na Dolnym Śląsku i obszarze obecnego województwa lubuskiego. Nazywany królem przemytu i spirytusu - bo tym się właśnie zajmował. Na jego życie przeprowadzono trzy nieudane zamachy. Jego gang utrzymywał też kontakty z Nikosiem i gangiem wołomińskim. Z powodu przemytniczej działalności Carry'ego skarb państwa stracił ponad 150 mln złotych. Po opuszczeniu aresztu w 2000 roku miał wypadek rowerowy - obrażenia spowodowały upośledzenie mózgu i mowy mężczyzny.

Na kanale "Czarnowidz" można zobaczyć stary odcinek "Alfabetu mafii" poświęcony Carringtonowi. W finale reporterzy spotykają się z dawnym gangsterem, który nie potrafi już normalnie się komunikować.

Gangster: Carrington

Andrzej Kolikowski - Pershing

Jeden z najbardziej znanych polskich gangsterów. Odzyskiwał długi, wymuszał haracze, przewodził grupie ożarowskiej, był członkiem zarządu gangu pruszkowskiego. Przeżył trzy zamachy na swoje życie. Utrzymywał kontakty z politykami i przedsiębiorcami. Oskarżony o paserstwo i wymuszenia. Zamordowano go podczas pobytu wypoczynkowego w Zakopanem. Na popularnym kanale Mafia PL możemy obejrzeć ciekawy materiał pt. "Pershing. Król życia:

Gangster: Pershing

Jeremiasz Barański - Baranina

Zajmował się nielegalnym obrotem walutami, współpracował z Milicją Obywatelską, zgarniał olbrzymie pieniądze z przemytu. Założył kilka firm. Stworzył kilkuosobową grupę specjalizującą się w porwaniach dla okupu. Zatrzymany za przemyt papierosów, podjął współpracę z kryminalnymi z Niemiec - zerwali z nim kontakt, gdy dotarło do nich, że wykorzystuje on służby do eliminowania konkurencji. Współpracował też ze służbami austriackimi, WSI i FBI. Był oskarżony o zabójstwo byłego ministra sportu, Jacka Dębskiego. Popełnił samobójstwo w celi.

Gangster: Baranina

Andrzej Banasiak, Zieliński - Słowik

Kawał życia przesiedział w więzieniu. Zaczynał od włamań, kradzieży, oszustw i fałszerstw. Ułaskawiony przez Lecha Wałęsę dzięki domniemanej łapówce. Zajmował się też ściąganiem haraczy i wymuszeniami zwrotu długów. Kierował zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Wyłudzał pieniądze z podatku VAT. W 2017 zatrzymany po raz ostatni za wymuszenia, rozboje i napady. Teraz na wolności - mianowany "szefem federacji MMA-VIP" Marcina Najmana.

Gangster: Słowik

Jarosław Sokołowski - Masa

Kiedyś gangster (wymuszenia rozbójnicze), zajmujący w latach 90. wysoką pozycję w gangu pruszkowskim. Napadał na tiry przewożące samochody, legalizował samochody pochodzące z kradzieży, czerpał wpływy z haraczy. Prowadził też legalne interesy, bywał na ekskluzywnych imprezach, miał kontakty z ludźmi biznesu i polityki, udzielał wywiadów jako ekspert i moralista. Zatrzymano go ściąganie haraczu - w 2000 zyskał status świadka koronnego. Jego zeznania postawiły przed sądem i skazały na kary wiele osób, w tym bossów gangu pruszkowskiego. Obecnie - właściwie osobowość medialna. Wielu byłych gangsterów neguje jego zeznania i wypowiedzi. Na kanale "Pomówieni" można obejrzeć stosunkowo świeży wywiad z dawnym kryminalistą.

Gangster - Masa
REKLAMA

Polscy gangsterzy: filmy dokumentalne

Na wspomnianych kanałach (wśród których wyróżniają się Mafia PL, mafiawpolsce, Zbrodnia Ikara, czarnowidz, Podejrzani) bez trudu znajdziemy masę starych odcinków programów kryminalnych lub mniej czy bardziej profesjonalnych materiałów wideo, sporządzonych przez dziennikarzy śledczych i pasjonatów. Wiele z nich zawiera wywiady czy fragmenty rozmów z byłymi gangsterami, którzy - przywołując swoje wspomnienia - nakreślają widzom obraz gangsterskiego półświatka sprzed kilku dekad.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA