Gdzie w Polsce na majówkę? Przed ekrany! Oto 7 najlepszych polskich filmów w urlopowym klimacie
Gdzie w Polsce na majówkę? Wiadomo: jest to czas odpoczynku, spacerów, rodzinnych spotkań przy grillu i tzw. napojów w plenerze. Niektórzy postanawiają wyjechać za granicę i cieszyć się urlopem w jakiś egzotycznych regionach, inni z kolei zostają w Polsce, gdzie snują plany na nadchodzące dni. Wiele osób z pewnością postawi na relaks w domowym zaciszu. Jeżeli jesteś w tej ostatniej grupie, a dodatkowo lubisz polskie tytuły, to mamy dla ciebie coś interesującego. Majówka w Polsce nie musi być nudna, oto zestawienie siedmiu filmów rodzimej produkcji w klimacie, powiedzmy, urlopowym.
Każdy rozumie odpoczynek nieco inaczej. Może być nim więc przebywanie w luksusowym resorcie, leśny obóz, krótki wyjazd za granicę, uprawianie sportu czy powracanie do wspomnień beztroskiego dzieciństwa. Opcji jest zatem naprawdę wiele. To samo tyczy się polskiej kinematografii, która pomimo mnogości tego typu tytułów, nie ogranicza się jedynie do dramatów historycznych czy wyjątkowo ckliwych komedii romantycznych. Twórcy mają swoim widzom do zaoferowania znacznie więcej. Nie czują niepotrzebnego ograniczenia gatunkowego i bardzo dobrze, gdyż dzięki temu możemy cieszyć się naprawdę różnorodnymi produkcjami. Niektóre z nich potrafią w bardzo kreatywny sposób podejść do tematów, z samego założenia, dość relaksujących. Przez pierwsze kilkanaście minut mogą nawet bardzo skutecznie mylić widza, ale tylko po to, aby w ostatecznym rozrachunku dostarczyć mu rozrywkę w najczystszej postaci, jakiś większy morał czy też cichą przestrogę. Przyjrzyjmy się zatem tym filmom, którym udało się nadać urlopowemu klimatowi zupełnie nowych barw.
Spis treści:
Gdzie w Polsce na majówkę? – Wszystko, co kocham (2009)
„Wszystko, co kocham” to dramat obyczajowy w reżyserii Jacka Borcucha. Już na samym początku prezentuje widzom cudowną polską wiosnę w roku 1981. To właśnie wtedy, w pewnym nadmorskim miasteczku, 18-letni Janek (Mateusz Kościukiewicz) zakłada swój zespół punkrockowy. Zamierza bardzo głośno wyrażać to, co dla niego najważniejsze. Jego życie jest przepełnione pasją do muzyki, ale wystarczyło też miejsca dla ogromnej miłości do Basi (Olga Frycz). Nic nie jest jednak tak trwałe, jak mogłoby się wydawać. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” walczy o wolność oraz demokrację, a w kraju narasta coraz większe napięcie. Komuniści już szykują stan wojenny, oczywiście robią to w tajemnicy. Młodzi chcą się buntować, ale to może prowadzić do wielkiej tragedii, gdy panuje polityczna zawierucha. Świat Janka wywraca się do góry nogami, do czego doprowadził gwałtowny konflikt z komisarzem stanu wojennego. Na domiar złego chłopak doświadcza straty bliskiej mu osoby. Teraz musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Film „Wszystko, co kocham” można obejrzeć na platformie TVP VOD.
„Moje córki krowy” (2015)
„Moje córki krowy” to dramat z elementami komedii w reżyserii Kingi Dębskiej. Temu filmowi jest bardzo daleko do bycia luźną majówkową propozycją, ale to nie oznacza, że nie ma w sobie czegoś dziwnie relaksującego, nawet pomimo poruszanej tematyki. Kinga Dębska idealnie połączyła tragedię z chwilami skrajnie radosnymi oraz beztroskimi. Tytuł „Moje córki krowy” opowiada historię dwóch sióstr – Marty (Agata Kulesza) i Kasi (Gabriela Muskała). Pierwsza z nich jest popularną aktorką. Siła oraz dominujący charakter doprowadziły ją do miejsca, w którym się znajduje. Przynajmniej pod względem zawodowym, bo w życiu prywatnym nie radzi sobie zbyt dobrze. Z kolei druga, młodsza, nie kontroluje swoich emocji. Tkwi w dalekim od ideału małżeństwie, wychowuje też nastoletniego syna (Jeremi Protas). Siostry nie pałają do siebie zbyt dużą sympatią. Nie potrafią zrozumieć swoich wyborów i zachowań. Ich rodzice, oboje, są ciężko chorzy. To zmusza je do tego, aby w końcu połączyły siły. Kobiety stopniowo zbliżają się do siebie, co wywołuje szereg tragikomicznych scen.
Film „Moje córki krowy” można obejrzeć na platformach:
„Wspomnienie lata” (2016)
„Wspomnienie lata” to film w reżyserii Adama Guzińskiego. Przenosi on widzów do lat 70. W Polsce, gdy wakacyjny gwar podmiejskiego kąpieliska miesza się ze słynnymi utworami w wykonaniu Anny Jantar. 12-letni Piotrek (Max Jastrzębski) jest silnie związany z matką, dlatego bardzo niepokoi się, kiedy znika ona wieczorami, podczas nieobecności ojca. Klarowna i prosta relacja tej dwójki staje się coraz bardziej skomplikowana. Uwikłany w sprawy dorosłych chłopak czuje się zagubiony oraz samotny. Zatraca się więc w wakacyjnym świecie. Tam też doświadcza pierwszych zauroczeń, ale też rozczarowań z nimi związanych. Po powrocie ojca konfrontuje się z bolesną prawdą. To wydarzenie sprawia, że będzie musiał stanąć po jednej z dwóch stron. „Wspomnienie lata” to niezwykle intymna wyprawa do ulotnych chwil dzieciństwa. To obraz dojrzewania, pierwszych poważnych decyzji, zmian oraz konfrontacji z zupełnie nowymi uczuciami.
Film „Wspomnienie lata” można obejrzeć na platformie TVP VOD.
„Gotowi na wszystko. Exterminator” (2017)
„Gotowi na wszystko. Exterminator” to komedia w reżyserii Michała Rogalskiego. Jest to opowieść o powrocie do pasji, którą już dawno wszyscy spisali na straty. Film jest utrzymany w cudownie sielskim klimacie. Tęskniliście za festynami w małych miastach lub wsiach? Brakowało wam występów nieznanych ludzi na małych scenach plenerowych? Jeżeli tak, to jest to propozycja idealna dla was. Tytuł „Gotowi na wszystko. Exterminator” opowiada o piątce oddanych przyjaciół. Grupka miała od dzieciństwa tylko jedno marzenie – wszyscy chcieli wstrząsnąć polską sceną muzyki metalowej, gromadząc dodatkowo tłumy na własnych koncertach. Zespół miał nosić nazwę Exterminator. Czas pokazał jednak, że dorosłe życie mocno weryfikuje wiele młodzieńczych planów. Teraz na przykład ówczesny lider zespołu, Marcyś (Paweł Domagała), pracuje w sklepie ojca i przeżywa kryzys w związku z Magdą (Agnieszka Więdłocha), a perkusista, Makar (Piotr Rogucki), wylądował w zakładzie psychiatrycznym. Wszyscy rozeszli się w swoje strony i funkcjonują zupełnie zwyczajnie. Ten stan rzeczy zmienia pani burmistrz, która poprzez sprytne oszustwo zmusza ekipę do występowania na małych festynach oraz wykonywania utworów, powiedzmy, dalekich od ich dawnego repertuaru.
Film „Gotowi na wszystko. Exterminator” można obejrzeć na platformach:
„Córka trenera” (2018)
„Córka trenera” to wyjątkowo poruszający dramat w reżyserii Łukasza Grzegorzka. W tej produkcji rekreacyjne uprawianie sportu przeradza się w walkę o cudze marzenia. Upalne lato zachęca nie tylko do aktywności fizycznej, ale tez przede wszystkim do próbowania nowych rzeczy. Film „Córka trenera” opowiada o dość skomplikowanej, pełnej niedopowiedzeń relacji ojca z córką. Maciej Kornet (Jacek Braciak) podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią Wiktorią (Karolina Bruchnicka). Już od wielu lat przebywają głównie w swoim towarzystwie. Ich trasę wyznaczają kolejne zawody w tenisie ziemnym, w których uczestniczy dziewczyna. Wiktoria jest dla ojca oczkiem w głowie. Jest z niej bardzo dumny, chociaż nie potrafi tego okazywać. Chce, by w życiu osiągnęła jak najwięcej. Wkrótce do ich duetu dołącza Igor (Bartłomiej Kowalski), dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej też zaczyna trenować. Nowopoznany chłopak sprawia, że Wiktoria chce w końcu otworzyć się na nowe doznania. Sięga po pierwszego papierosa, wypija kieliszek alkoholu, zaczyna odczuwać zauroczenie. Cała trójka wyrusza w kolejną długą podróż rozklekotanym vanem. Tym razem jednak każdy będzie chciał za wszelką cenę osiągnąć swój własny cel.
Film „Córka trenera” można obejrzeć na platformach:
„W lesie dziś nie zaśnie nikt” (2020)
„W lesie dziś nie zaśnie nikt” to jeden z nielicznych polskich horrorów w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego. To właśnie tutaj letni obóz przeradza się walkę o przetrwanie. Nastolatkowie, którzy szukali wśród drzew intymnych uciech i dobrej zabawy, będą musieli stawić czoła wielu niebezpieczeństwom. Akcja filmu „W lesie dziś nie zaśnie nikt” rozpoczyna się dość niewinnie. Grupa młodych, uzależnionych od technologii osób, trafia na obóz offline. Tam też spędzają czas na wędrówkach, wspólnych aktywnościach, ale też odpoczywają. Niestety sielanka nie trwa zbyt długo. Nastolatkowie będą musieli stawić czoła czemuś dziwnemu, przerażającemu i odrażającemu. W obliczu czyhającego w lesie śmiertelnego niebezpieczeństwa odkryją, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i poświęcenie. Mogą wyjść z tej sytuacji tylko na dwa sposoby – cało albo w krwistych kawałkach.
Film „W lesie dziś nie zaśnie nikt” można obejrzeć na platformach:
Gdzie w Polsce na majówkę? – Teściowie 2
„Teściowie 2” to komedia w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Film jest bezpośrednią kontynuacją kultowej produkcji „Teściowie” z 2021 roku. To komediowe spojrzenie na rodzinne problemy i dylematy, tym razem rozgrywające się w nadmorskiej miejscowości. W tytule „Teściowie 2” młoda para, znana w pierwszej części, postanawia dać sobie drugą szansę. Wcześniej zrezygnowali ze ślubu, za który rodzice zdążyli już zapłacić i to nie mało. Po raz kolejny więc zapraszają na przyjęcie rodzinę oraz przyjaciół. Wśród gości znajdują się bardzo dobrze znani już widzom Wanda (Izabela Kuna) oraz Tadeusz (Adam Woronowicz). Do całego towarzystwa dołącza Małgorzata (Maja Ostaszewska). Kobieta jest rozwódką, ale to nie oznacza, że ma pozostać do końca życia sama. Na weselu zjawia się z pewnym tajemniczym mężczyzną, który jest od niej młodszy o kilkanaście lat. Tak rozpoczyna się impreza. Atmosfera z pewnością sprzyja rozluźnieniu i dobrej zabawie – morze, drinki, półnadzy plażowicze. Wszyscy członkowie rodziny otwierają się coraz bardziej, zrzucając przy tym kolejne maski. Czy przez to pojawią się kolejne konflikty i nieporozumienia? Oczywiście, ale standardowo już są one ukazane w bardzo humorystyczny, a może nawet uroczy sposób.
Film „Teściowie 2” można obejrzeć na platformach:
Więcej o polskich filmach czytaj na łamach Spider's Web: