REKLAMA

Sprawą "łowców skór" żyła cała Polska. Wstrząsający serial jest prawie tak mocny jak książka

"Opisana tu historia z pewnością wzbudzi dyskomfort, jeśli nie zgrozę. Tak musi być, bo jest prawdziwa" - pisze Tomasz Patora w reportażu "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu". Dlaczego dziennikarz śledczy postanowił wrócić do wydarzeń sprzed dwudziestu lat? Bo, jak sam stwierdził, czuje "niedosyt i niesmak", dlatego też postanowił włożyć kij w mrowisko. I udało mu się - dowodem na to jest serial "Łowcy skór".

lowcy skor max opinia serial dokumentalny
REKLAMA

Rok temu, nakładem Wydawnictwa Otwartego, ukazał się reportaż Tomasza Patory "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu", który zadebiutował na kilka dni przed krakowskimi Targami Książki. Dziennikarz śledczy pojawił się na wydarzeniu, gdzie opowiadał o swojej publikacji podczas spotkania autorskiego z niemałymi emocjami. Mimo tego, że od afery upłynęły już ponad dwie dekady, wcale mu się nie dziwię. Patora sam zresztą wyjaśnił, dlaczego zdecydował się wrócić do wspomnianej afery i po latach spojrzeć na nią z innej strony.

REKLAMA

"Napisałem tę książkę, bo czuję niedosyt i niesmak. Niedosyt, ponieważ największa afera w wolnej Polsce nie wywołała w zasadzie żadnej konstruktywnej debaty, a jej namiastka nie wyszła poza informacyjną powierzchowność. Nie doczekaliśmy się o niej filmów, seriali, książek ani nawet analiz socjologicznych" - pisze we wstępie. Z racji tego Patora postanowił "ponownie włożyć kij w mrowisko" i wygląda na to, że dzięki temu dyskusja znów została zainicjowana za sprawą serialu "Łowcy skór" w Max

Łowcy skór: nowy serial od Max to wstrząsający dokument o zbrodni w łódzkim pogotowiu

Kiedy sięgam dziś po reportaż Tomasza Patory, pierwsze, co czytam, to dedykacja: "Dla Ani z życzeniami ciekawej, choć niekoniecznie miłej lektury". I rzeczywiście - to niemal 350 stron wstrząsającej relacji na temat przerażających wydarzeń, które ujawnili dziennikarze "Gazety Wyborczej" Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak oraz Przemysław Witkowski z Radia Łódź. Wszystko zaczęło się od anonimu zatytułowanego "Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach", który dotarł do redakcji i niespodziewanie stał się początkiem dochodzenia w sprawie jednej z największych afer w historii III RP.

Kilka miesięcy później wszczęto dochodzenie w sprawie handlu informacjami o zgonach, w ramach którego współpracowali pracownicy pogotowia ratunkowego i właściciele zakładów pogrzebowych. Wyszło również na jaw, że dyspozytorzy opóźniali wyjazdy karetek pogotowia, by wzbogacić się na "skórze", a ponadto ujawniono chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków. Można by pomyśleć, że "łowcy skór" znaleźli sposób na zbrodnię doskonałą - pankuronium (Pavulon), czyli środek zwiotczający mięśnie, podawany pacjentom, był po dłuższym czasie trudny do wykrycia i zidentyfikowania.

Łowcy skór

Mimo że sprawa wstrząsnęła całą Polską, według słów Patory, "ukarano nieliczną część zbrodniarzy". "Osoby odpowiedzialne za stworzenie systemu, który umożliwiał zaistnienie procederu, pozostały zupełnie bezkarne, mogą nawet czuć się zwycięzcami" - pisze dziennikarz. Biorąc pod uwagę skalę zbrodni, a mówi się nawet o kilkuset ofiarach (choć ta przybliżona liczba i tak może być zaniżona), aż dziwne, że dopiero teraz ktoś postanowił bliżej przyjrzeć się historii "łowców skór".

Serial dokumentalny od Max obejmuje wypowiedzi rodzin ofiar, a także samych uczestników wydarzeń. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy czytali reportaż, a mimo to chcą się dowiedzieć więcej. Produkcja odcinkowa wzbogacona jest o fragmenty z rozpraw sądowych, relacje dziennikarzy i właścicieli zakładów pogrzebowych, tłumacząc przy tym, dlaczego akurat to akurat Łódź stworzyła idealne warunki do rozwijania się tego wstrząsającego procederu. To świetnie zrealizowany dokument, który może i nie rzuca nowego światła na sprawę, ale obrazuje historię sprzed dwóch dekad, którą po prostu trzeba znać.

Oglądaj Łowców skór w Max
Max
Łowcy skór
Max
REKLAMA

O produkcjach dokumentalnych czytaj w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA