REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy

„May the 4th be with you” - świętujemy Dzień Gwiezdnych Wojen

„May the Fourth”, czyli 4 maja, to Dzień Star Wars. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji tego święta i jakie niespodzianki przygotowali dla nas właściciele marki „Gwiezdne wojny”?

04.05.2021
8:38
may the fourth be with you dzien star wars gwiezdne wojny
REKLAMA

„Niech Moc będzie z tobą!” to fraza, którą posługują się bohaterowie sagi „Star Wars”, aby pożegnać swych towarzyszy lub dodać im otuchy. Po raz pierwszy wypowiedział te słowa Ben Kenobi do Luke’a Skywalker w filmie „Nowa nadzieja", czyli oryginalnych „Gwiezdnych wojnach” i stały się swoistą wizytówką cyklu.

REKLAMA

W języku angielskim, który był bazą dla wykorzystywanego przez mieszkańców odległej galaktyki Basica, pozdrowienie sympatyków rycerzy Jedi brzmi podobnie jak data czwartego maja. Z tego powodu to właśnie ten dzień został uznany oficjalnie za święto fanów odległej galaktyki.

streszczenie expanded universe mara jade sacrifice star wars legacy of the force class="wp-image-486016"
Dzień Gwiezdnych wojen wypada co roku 4 maja

Święto o nazwie May the 4th, czyli Dzień Star Wars, obchodzimy oficjalnie od 2011 r.

Warto jednak zauważyć, że Lucasfilm zaczął świętować wraz z fanami stosunkowo niedawno, bo sympatycy cyklu znacznie wcześniej dostrzegli tę grę słów i postanowili zrobić z niej użytek. Skrzykiwali się oddolnie, by właśnie 4 maja dzielić się swoją pasją z innymi entuzjastami odległej galaktyki.

W ramach ciekawostki można dodać, że pierwszym zarejestrowanym przypadkiem, gdy użyto parafrazy powitania bohaterów „Star Wars”, były gratulacje dla Margaret Thatcher, gdy została premierem Wielkiej Brytanii. Zdanie brzmiące „May the Fourth be with you, Maggie. Congratulations” wydrukowano w duńskiej gazecie.

star wars darth vader 11 komiks exegol class="wp-image-492163"
May the Fourth be with you, always

Dzień Star Wars 2021 — co warto wiedzieć?

Jak co roku spodziewamy się licznych niespodzianek, w tym zapowiedzi nowych książek, komiksów, gier, seriali oraz filmów, a także nowych informacji na temat projektów, o których wiedzieliśmy już wcześniej. Sam mam najbardziej nadzieję na zapowiedź nowego filmu kinowego (najlepiej w czasach Starej Republiki) oraz gry będącej remakiem „Knights of the Old Republic”

Oprócz tego od dawna wiedzieliśmy, że 4 maja 2021 r. do usługi Disney+ trafi pierwszy odcinek „Bad Batch”, czyli nowego serialu animowanego będącego spin-offem „The Clone Wars”. Głównymi bohaterami produkcji są w nim dość mocno zmodyfikowane klony z Wielkiej Armii Republiki o unikalnych zdolnościach, które z dnia na dzień stały się żołnierzami Imperium.

Dzisiaj premierę ma również pierwsza książka z cyklu „High Republic” w polskim tłumaczeniu, która na sklepowe półki nakładem Wydawnictwa Olesiejuk. Przejęło ono licencję na „Gwiezdne wojny” od Uroborosa i udostępniło fanom właśnie „Star Wars Wielka Republika. Światło Jedi”, czyli pozycję wydaną na anglojęzycznym rynku jako „The Light of The Jedi”.

Star Wars The High Republic - seria wydawnicza class="wp-image-480391"
„Star Wars: The High Republic” to nowa seria w odległej galaktyce

O najważniejszych nowościach na May the 4th 2021 będziemy na bieżąco informować na łamach Rozrywka.blog, a w międzyczasie zachęcam do lektury kilku ponadczasowych tekstów poświęconych „Star Wars”:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA