REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nie trać wieczoru na seans "Perswazji". Książki Jane Austen doczekały się lepszych adaptacji

"Perswazje" to kolejny dowód na to, że angażowani przez Netfliksa twórcy nieco zbyt swobodnie traktują materiały źródłowe, które adaptują. Efektem niepotrzebnych modyfikacji i niezrozumienia oryginału jest spłycona wersja opowiedzianej przez Jane Austen historii, na którą szkoda tracić czas. Lepiej sięgnąć po inne, znacznie lepsze adaptacje prozy tej wielkiej autorki, których przecież nie brakuje.

18.07.2022
19:02
perswazje netflix film jane austen najlepsze adaptacje
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

REKLAMA

Nie twierdzę, że przerobienie obyczajowej, pełnej refleksji i żalu powieści Jane Austen na romantyczną komedię to pomysł z gruntu zły - niestety, Netflix nie podołał. "Perswazje" z Dakotą Johnson okazały się wtopą, choć przecież proza angielskiej pisarki wydaje się bardzo wdzięcznym materiałem do adaptacji. Dotychczas powstało ich już naprawdę sporo, a wiele z nich to naprawdę udane produkcje - oddające ducha oryginału i zręcznie przekształcające opowieść na potrzeby medium wizualnego.

Oczywiście, kiepskie recenzje nie stanęły "Perswazjom" na drodze do sukcesu - film wyprzedził "Morską bestię" czy "Dziewczynę ze zdjęcia" i zajął pierwsze miejsce na liście TOP 10 filmów na Netflix Polska.

Olej Perswazje. Najlepsze filmy na podstawie książek Jane Austen

Jeśli jednak wahacie się nad seansem i zależy wam na naprawdę solidnej adaptacji powieści Austen, lub też - po obejrzeniu filmu z Johnson - poszukujecie obrazów lepiej oddających ducha narracji kultowej autorki, wiedzcie, że takich tytułów nie brakuje. By ułatwić wam poszukiwania i podjęcie decyzji, wybrałem pięć subiektywnie najlepszych filmów bazujących na dziełach twórczyni - wnikliwie opisujących życie, perypetie i dramaty angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku.

Emma. (2020)

Żadna z adaptacji powieści Austen nie doczekała się tak znakomitego montażu i przemyślanych kadrów, które podkreślają błyskotliwy i cięty język autorki. Twórcy hołdują oryginałowi, jednocześnie bawiąc się konwencją i sprawnie rozśmieszając widza (odpuszczając przy okazji starania rewizjonistyczne - to wciąż ta sama, staroświecka i wciągająca zarazem historia obyczajowa). Pal licho współczesny realizm - jak to świetnie wygląda, jak pięknie prezentują się te kostiumy, jak znakomicie swoje postacie portretuje obsada! Anya Taylor-Joy fenomenalna

Emma.

Perswazje (1995)

Jeśli już "Perswazje", to ja proponuję te z 1995 roku. Przede wszystkim - ta wersja jest znacznie bardziej zgodna z pierwowzorem. Bohaterowie są napisani ręką Austen, napięcie między nimi jest niemal namacalne, a wzajemne manipulacje i próby kontroli unoszą się w powietrzu. Fenomenalne scenografia i muzyka (swoją drogą - nagrodzone) perfekcyjnie ilustrują tę melancholijną momentami historię. Świetna robota - trzyma się doskonale.

Perswazje

Duma i uprzedzenie (1995) lub Duma i uprzedzenie (2005)

Te dwie najpopularniejsze adaptacje "Dumy" (w sumie powstało ich dwanaście!) to naprawdę świetne filmy (okej, film i miniserial) - i sam nie wiem, który lubię bardziej. Z jednej strony Colin Firth to urodzony pan Darcy - ta kreacja wryła się w świadomość miłośników Austen, dla których bohater na stałe zyskał oblicze aktora z Grayshott. Z drugiej strony, obraz Joego Wrighta to adaptacja przyjemniejsza dla zmysłów, pełna pięknych kadrów i przekonująco oddająca klimat epoki. W obu przypadkach - warto.

Duma i uprzedzenie

Rozważna i romantyczna (1995)

Alan Rickman, Hugh Grant, Emma Thompson i Kate Winslet - wystarczy? Okej, świetna obsada to jedno, ale Tajwańczyk Ang Lee - reżyser - rozumie tę konwencję jak mało kto! Tyle tu klasy, elegancji i szyku, że można poczuć się nieswojo. To ponad dwie godziny soczystego melodramatu w najlepszym wydaniu.

Rozważna i romantyczna

Przyjaźń czy kochanie (2016)

Film okazał się wielkim zaskoczeniem 2016 roku - po pierwsze, twórcom udało się (podobnie jak w "Emmie") wycisnąć z dowcipu pisarki to, co najlepsze; to pierwszorzędna farsa. Po drugie - to chyba najlepsze kreacje Kate Beckinsale i Toma Bennetta w ich karierach. Po trzecie - komentując kwestię patriarchatu, wydaje się zadziwiająco... współczesne. Powiedziałbym, że to najinteligentniejsza z adaptacji Austen, jakie widziałem.

REKLAMA
Przyjaźń czy kochanie

Disney+ zadebiutował w Polsce. Tutaj kupisz go najtaniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA