TikTok w Albanii zakazany po morderstwie. Z platformy zniknęło 150 mln filmów naruszających zasady
Po morderstwie 14-letniego ucznia, TikTok został zablokowany na rok na terenie Albanii. Premier Edi Rama podkreślił, że zakaz, który wejdzie w życie na początku roku, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach.
W miniony weekend Albania podjęła stanowcze kroki po tym, gdy 14-letni uczeń został dźgnięty nożem przez swojego kolegę. Jak podają lokalne media, wcześniej chłopcy kłócili się w mediach społecznościowych, czego następstwem była tragiczne wydarzenie. Po samym incydencie i po tym, gdy na TikToku zaczęły pojawiać się krótkie nagrania nieletnich użytkowników, w których popierali oni zabójstwo, rząd Albanii postanowił podjąć stanowcze kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa młodym obywatelim kraju.
TikTok na terenie Albanii zakazany. Tymczasem z platformy zniknęło niemal 150 mln filmików
Jak podaje serwis Reuters, z obawy o negatywny wpływ mediów społecznościowych na dzieci, premier Albanii Edi Rama podjął decyzję o zakazaniu korzystania z aplikacji na terenie kraju. Jest to jedynie część większego planu, któru ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach i wejdzie w życie na początku przyszłego roku.
Przez rok całkowicie zamkniemy go dla wszystkich. W Albanii nie będzie TikToka. Problemem dzisiaj nie są nasze dzieci, problemem dzisiaj jesteśmy my, problemem dzisiaj jest nasze społeczeństwo, problemem dzisiaj jest TikTok i wszystkie inne [aplikacje], które biorą nasze dzieci jako zakładników
- podkreślił premier.
TikTok w odpowiedzi na zarzuty, twierdząc, że nie znaleziono żadnych dowodów na to, że sprawca lub jego nastoletnia ofiara mieli konta na TikToku, ponadto "wiele raportów potwierdziło, że filmy poprzedzające ten incydent były publikowane na innej platformie, nie na TikToku" - powiedział rzecznik firmy.
Albania nie jest jedynym krajem, który podjął decyzję o ograniczeniu dotyczącym korzystania z mediów społecznościowych - w ostatnim czasie ze szkodliwym wpływem social mediów postanowiły walczyć Francja, Niemcy i Belgia, natomiast Australia wprowadziła jeden najsurowszych na świecie przepisów, zatwierdzając całkowity zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16 roku życia.
Tymczasem z TikToka zniknęło ponad 150 mln filmików naruszających zasady.
Jak podaje portal Wirtualne Media, TikTok opublikował raport dotyczący egzekwowania wytycznych społeczności. Okazuje się, że między lipcem a wrześniem 2024 roku platforma usunęła ponad 147 milionów filmów, które naruszały regulamin, a większa część treści została usunięta przez TikToka bez ani jednego wyświetlenia. Oprócz usunięcia niemal 150 mln filmów zatrzymano również 12 mln transmisji na żywo, usunięto ponad 1,3 mid komentarzy i zablokowano ponad 214 mln kont, które łamały zasady platformy.
O TikToku czytaj w Spider's Web:
- Prezes z lasu? Jak żyję, nie widziałem żałośniejszego błagania o uwagę
- Jeśli kupisz starter Plusha ze stopą Łatwoganga, masz szansę porozmawiać z tiktokerem przez telefon
- Crawly zatrzymany przez policję. Internet wiwatuje, X tańczy poloneza
- Autor Chill Guya podjął kroki prawne. Popularny mem przysporzył mu sporo problemów
- Kasza gryczana gwiazdą TikToka. Amerykanki przechodzą na "slavic girl diet"