REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Seriale /
 3. VOD
 4. Netflix /

Co kryje Yennefer? Analizujemy tajemniczy teaser i tytuły odcinków 2. sezonu „Wiedźmina”

Już kilka tygodni temu przypuszczaliśmy, że skoro Geralt i Ciri otrzymali swoje teasery, kolejny powinien być poświęcony Yennefer. A jednak na krótki materiał poświęcony czarodziejce musieliśmy poczekać nieco dłużej. Tradycyjnie postanowiliśmy go przeanalizować i wziąć pod lupę tytuły epizodów 2. sezonu „Wiedźmina”.

12.07.2021
20:06
wiedźmin sezon 2 yennefer teaser analiza tytuły
REKLAMA

Gdy w połowie czerwca Henry Cavill udostępnił kolejny teaser 2. serii serialowego „Wiedźmina”, wydawało się oczywiste, że tydzień później zobaczymy kolejny, tym razem dotyczący trzeciej centralnej postaci tej opowieści: Yennefer z Vengervergu, w którą wciela się Anya Chalotra.

Nic z tego: przekonani o ujawnieniu nowego materiału fani musieli obejść się smakiem i na kolejne zapowiedzi poczekać aż do WitcherConu. Impreza obfitowała w materiały solidnie podsycające oczekiwania. Poznaliśmy datę premiery, tytuły epizodów (nieco więcej na ich temat przeczytacie w dalszej części tego tekstu) zobaczyliśmy dłuższy, ponad dwuminutowy teaser (tutaj go analizujemy), pierwszą zapowiedź filmu anime „Wiedźmin: Zmora Wilka”, a także sporo materiałów zza kulis, gdzie możecie m.in. przyjrzeć się wnętrzom Kaer Morhen (obejrzycie je tutaj).

W międzyczasie, umykając uwadze wielu zainteresowanych, w sieci pojawił się też brakujący, króciutki teaser poświęcony właśnie Yennefer; w swoich social mediach udostępniła go m.in. Anya Chalotra.

REKLAMA

„Wiedźmin” sezon 2: nowy teaser poświęcony Yennefer

Twórcy ewidentnie skąpią fanom ujęć czarodziejki. W dłuższej zapowiedzi widzimy ją jedynie w ostatnich sekundach; z kolei poświęcony jej materiał zbudowany jest w sporej mierze z fragmentów poprzedniej serii. Co ciekawe, wciąż nie jesteśmy w stanie wywnioskować wiele więcej niż przy okazji ujawnienia pierwszych zdjęć do serialu (wówczas ujrzeliśmy bohaterkę w okowach). Wiemy, że Yennefer zostanie pojmana przez wojska Nilfgaardu. Będzie to jeden z elementów scenariusza, który nie ma swojego pierwowzoru w książkach: o losach Yen w kontekście Bitwy o Wzgórze Sodden z książek dowiedzieliśmy się niewiele, m.in. to, że czarodziejka została oślepiona przez Fringillę Vigo, a później magicznie przywrócono jej wzrok. Być może ten wątek w jakiś sposób zostanie poruszony w produkcji. Przypomnijmy, że w finale pierwszej odsłony Yennefer pomaga wygrać Bitwę o Wzgórze Sodden, którą magowie i wojska północy stoczyli z armią Nilfgaardu. Tymczasem Geralt odnalazł Ciri i nie ma pojęcia, co dzieje się z czarodziejką.

W kilku ciekawszych ujęciach widzimy ponowną przebitkę na krzyczącą Tissaię (czarodziejka poszukuje Yen po bitwie, wędrując wśród trupów) i bohaterkę leżącą pod drzewem, nieprzytomną. Wiemy, że wkrótce odnajdą ją siły nieprzyjaciela. Później kilkakrotnie widzimy zakrwawioną Yen w różnych sceneriach; widzimy też, jak rozmawia z Fringillą. Ciekawsze ujęcia pokazują nam postać w karmazynowej szacie, która zdaje się trzymać na rękach niemowlę (tajemnicza Voleth Meir?), a przez ułamek sekundy możemy dostrzec też... Franceskę Findabair, Stokrotkę z Dolin, czarodziejkę, która odegrała w sadze niemałą rolę. W tę postać wcieliła się modelka Mecia Simson.

Wiedźmin: logo i tytuły odcinków 2. sezonu

REKLAMA

Powyżej obejrzycie wideo, które ujawnia logo i tytuły kolejnych epizodów 2. sezonu „Wiedźmina”. Na ich podstawie można wysnuć kilka przypuszczeń:

 1. Ziarno prawdy. Tu sprawa jest dość oczywista. Showrunnerka Lauren S. Hissrich już dawno temu wspominała, że „Ziarno prawdy” jest jednym z jej ulubionych wiedźmińskich opowiadań. W 2020 roku dowiedzieliśmy się, że historię Nivellena (w którego wcieli się znany z „Gry o tron” Kristofer Hivju) zobaczymy już w pierwszym odcinku nowej serii. W przeciwieństwie do materiału źródłowego serialowa wersja opowieści rozegra się w nieco innych okolicznościach – na ekranie Geraltowi towarzyszyć będzie Ciri, a do posiadłości Nivellena bohaterowie trafią zmierzając do Kaer Morhen. Poza tym szczegółem reszta historii powinna zostać oddana dość wiernie (włącznie z walką z bruxą, której urywki można dostrzec w zwiastunie). Logo odcinka przedstawia uskrzydloną istotę z pazurami (wspomniana bruxa, wampir; w tej roli Agnes Born). Epizod został napisany przez Declana De Barrę i wyreżyserowany przez Stephena Surjika.
 2. Kaer Morhen. Po przygodzie z zaklętym synem wielmoży i jego krwiożerczą wybranką bohaterowie dotrą do Wiedźmińskiego Siedliszcza. Wreszcie zobaczymy dom Geralta z Rivii i innych wiedźminów: wiekowego Vesemira (Kim Bodnia), Eskela (Basil Eidenbenz), Lamberta (Paul Bullion) i Coëna (Yasen Atour). Być może już w tym epizodzie rozpocznie się szkolenie Ciri. Logo prezentuje wiedźmiński medalion (głowa wilka wydaje się być na wpół-czaszką), z której wyrastają korzenie lub pnącza. Jak wiemy, w 2. sezonie mamy zobaczyć dużą scenę walki, w której wiedźmini zmierzą się z leszym – potworem w książkach jedynie wspomnianym. Wyrastające z głowy wilka pnącza mogą wiązać się z pogłoską o śmierci jednego z wiedźminów: Eskela. Podobno w serialu mamy zobaczyć jego pogrzeb.
 3. Co stracono. Jeden z najbardziej zagadkowych tytułów; ostatecznie w „Wiedźminie” właściwie każdy bohater coś utracił. Biorąc jednak pod uwagę, że logo przedstawia jaskółkę (a ta, jak wiemy, jest symbolem Ciri), skupimy się właśnie na niej. Epizod został napisany wspólnie przez Clare Higgins i Lauren Hissrich i wyreżyserowany przez Sarah O’Gorman.
 4. Redański wywiad. Najwyższy czas poznać najskuteczniejszą agencję wywiadowczą na Kontynencie oraz jej największego asa (i szefa zarazem): Sigusmunda Dijkstrę (Graham McTavish), szarą eminencję kryjącą się w cieniu Vizimira, redańskiego władcy. W odcinku pojawi się też zapewne Filippa Eilhart. Kaptur i sztylet w logo to doskonała ilustracja szpiegowskiego wątku. Scenariusz wyszedł spod ręki Sneha Koorse, a reżyserią zajęła się Sarah O'Gorman.
 5. Odwróć się plecami. Z tego tytułu zbyt wiele nie wyciśniemy (może chodzić o odwrócenie się od kogoś-czegoś w ramach konfliktu, może też chodzić o pozostawienie czegoś za sobą, zamknięcie jakiegoś rozdziału); podobnie logo – waga (sprawiedliwość, wybór?) oparta o przedmiot o ostrych krawędziach, być może sztylet – jest dość enigmatyczne. Scenariusz: Haily Hall, reżyseria: Ed Bazalgette.
 6. Drogi przyjacielu. Te słowa są dość łatwe do rozszyfrowania. W oryginale brzmiały one: „miła przyjaciółko” i „miły przyjacielu”. Tymi słowami w liście zwrócił się do Yennefer Geralt (długo zastanawiał się nad tym, w jaki sposób rozpocząć wiadomość i jak tytułować Yen). Yen odpowiedziała podobnie, dbając o odpowiednie natężenie jadowitego sarkazmu. Bohaterowie nie byli wówczas parą, a Geralt w listach prosił czarodziejkę (która miała do niego wiele żalu) o pomoc w kwestii Ciri. Za sprawą tych listów Yennefer udała się do Świątyni Melitele, gdzie uczyła dziewczynkę magii. Być może to w tym odcinku zobaczymy pierwsze spotkanie bohaterek. Logo ewidentnie przedstawia dłoń, która czaruje. Odcinek został napisany przez Matthew D’Ambrosio i wyreżyserowany przez Louise Hooper.
 7. Voleth Meir. Imię i nazwisko postaci wykreowanej na potrzeby filmu, o której nie wiemy prawie nic. Wcieli się w nią Ania Marson; casting opisywał ją jako „bardzo starą kobietę o białych włosach; demona, który wędruje po ziemi, targując się i żerując na najgłębszych i najciemniejszych pragnieniach ludzi”. Voleth Meir ma oznaczać dosłownie „Nieśmiertelną Matkę”. Ma ona odegrać pewną rolę w wątki Ciri. Nic więcej o niej nie wiemy. Logo prezentuje czaszkę z zakrytymi oczami.
 8. TOP SECRET. Domyślamy się, że tytuł byłby potężnym spoilerem, ale strzelać zawsze można. Epizod napisała showrunnerka.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA