Filmy lepsze niż powieści? Nie w tych przypadkach. Mimo że produkcje filmowe często cieszą się większym zainteresowaniem niż ich książkowe pierwowzory, to dość często okazuje się, że filmowcy popełnili całą masę błędów. Oto 10 tytułów, które jako adaptacje filmowe wypadały naszym zdaniem fatalnie.
Mówiąc o adaptacjach filmowych i serialowych, wkraczamy na grząski grunt. Bo, faktycznie, wśród produkcji opartych o popularne powieści znajdują się genialne tytuły, takie jak "Piękny umysł", "Milczenie owiec", "Skazani na Shawshank", "Podziemny krąg" czy "Lot na kukułczym gniazdem", ale niestety nader często mamy do czynienia z produkcjami, o których wolelibyśmy zapomnieć. Mowa głównie o tych, gdzie twórcy zbyt mocno odeszli od materiału źródłowego, kompletnie przeinaczając jego sens. Oto 10 najgorszych adaptacji książek, które dowodzą, że ekranizacje nie zawsze są lepszym wyborem niż powieści.
Najgorsze adaptacje książek - TOP 10:
10. Pierwszy śnieg
- Tytuł filmu: Pierwszy śnieg
- Rok produkcji: 2017
- Czas trwania: 1h 59m
- Reżyser: Tomas Alfredson
- Aktorzy: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Charlotte Gainsbourg, Jonas Karlsson
- Nasza ocena: 6/10
- Ocena IMDb: 5,2/10
Film "Pierwszy śnieg" z 2017 r. powstał w oparciu o powieść norweskiego autora kryminałów Jo Nesbo i jest uważany za jedną z najgorszych adaptacji. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na nieprecyzyjne oddanie fabuły powieści i złożoności postaci - podczas gdy książka pełna jest zwrotów akcji, film bardziej skupił się na aspektach wizualnych, aniżeli na budowaniu napięcia i rysu psychologicznego bohaterów. Tomas Alfredson, reżyser "Pierwszego śniegu", stwierdził ponadto, że w trakcie zdjęć pojawiły się problemy w związku z ograniczonym czasem, w związku z czym scenariusz nie został w pełni zrealizowany. Zwracano także uwagę na to, że potencjał obsady nie został w pełni wykorzystany, a Michael Fassbender w roli Harry'ego Hole'a nie przypadł widzom do gustu.
9. After
- Tytuł filmu: After
- Rok produkcji: 2019
- Czas trwania: 1h 40m
- Reżyser: Jenny Gage
- Aktorzy: Josephine Langford, Hero Fiennes-Tiffin, Khadijha Red Thunder, Dylan Arnold
- Nasza ocena: 3/10
- Ocena IMDb: 5,3/10
Do najgorszych adaptacji należy również seria filmów "After" (2019-2023), która jest oparta o książki Anny Todd. Skrytykowano przede wszystkim pełną schematów fabułę, w której na próżno było szukać angażujących wątków i rozbudowanych postaci, a także promowanie toksycznej relacji romantycznej. Widzom i krytykom nie przypadła również do gustu gra aktorska, która wypadła bardzo sztucznie, podobnie jak płytkie i pełne banałów dialogi. Ponadto w przypadku "After" wiele kluczowych wątków z powieści zostało wyciętych, co nie zadziałało na korzyść fabuły i rozczarowało fanów serii.
8. World War Z
- Tytuł filmu: World War Z
- Rok produkcji: 2013
- Czas trwania: 1h 53m
- Reżyser: Marc Forster
- Aktorzy: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, James Badge Dale
- Ocena IMDb: 7/10
Mimo że film "World War Z" jest przychylnie oceniany przez widzów, nie można powiedzieć o nim, że jest dobrą adaptacją książki - podczas gdy powieść Maxa Brooksa jest napisana w formie zbioru wywiadów i relacji ocalałych z epidemii zombie, produkcja Marka Forstera skupia się wyłącznie na Gerrym Lane, zmieniając wielowątkową narrację w typowy film akcji. Tym samym fabuła została mocno uproszczona właśnie przez to, że skupia się wyłącznie na scenach akcji, a nie na powolnym budowaniu napięcia. Ponadto reżyser całkowicie zignorował książkowe zakończenie, co również nie spodobało się czytelnikom. Głównym zarzutem był jednak brak poruszenia tak ważnych tematów, jakimi były refleksja nad społeczeństwem, polityką i ludzkością w obliczu globalnego kryzysu.
7. Ukryta sieć
- Tytuł filmu: Ukryta sieć
- Rok produkcji: 2023
- Czas trwania: 1h 46m
- Reżyser: Piotr Adamski
- Aktorzy: Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn, Piotr Trojan, Wiktoria Gorodeckaja
- Nasza ocena: 6/10
- Ocena IMDb: 6,2/10
"Ukryta sieć" to film z 2023 r., który jest adaptacją powieści polskiego pisarza Jakuba Szamałka. Jest to pierwsza część trylogii "Ukryta sieć", skupiająca się na niebezpieczeństwach w cyberprzestrzeni, ale przede wszystkim świetny thriller, który czytało się z zapartym tchem. Mimo że film dało się oglądać, a Magdalena Koleśnik w roli Julity Wójcickiej wypadła wspaniale, to twórcy nie dali rady oddać tej mrocznej atmosfery, która jest tak znamienna dla książek Szamałka. W tym przypadku produkcja na tle trylogii wypadła dość blado.
6. Wyrwa
- Tytuł filmu: Wyrwa
- Rok produkcji: 2023
- Czas trwania: 1h 35m
- Reżyser: Bartosz Konopka
- Aktorzy: Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Grzegorz Damięcki, Olga Bołądź,
- Nasza ocena: 3/10
- Ocena IMDb: 5,4/10
Analogiczne sytuacja miała miejsce w związku z "Wyrwą", filmem kryminalnym w reżyserii Bartosza Konopki na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza. Mimo świetnej obsady (Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Grzegorz Damięcki, Olga Bołądź), twórcy nie dali rady oddać tego, co w książce było najlepsze. Sama gra aktorska była słaba, a dialogi sztuczne. "Wyrwa" to nie jest najlepsza książka autorstwa Chmielarza, jednak mimo wszystko tam bohaterowie byli lepiej zbudowani, a fabuła bardziej wciągająca niż w przypadku filmu.
5. Artemis Fowl
- Tytuł filmu: Artemis Fowl
- Rok produkcji: 2020
- Czas trwania: 1h 35m
- Reżyser: Kenneth Branagh
- Aktorzy: Ferdia Shaw, Lara McDonnell, Josh Gad, Tamara Smart
- Ocena IMDb: 4,3/10
Za jedną z najgorszych adaptacji uważany jest także film "Artemis Fowl" z 2020 r., który powstał w oparciu o serię książek Eoina Colfera. Mimo że w adaptacjach często należy skondensować fabułę, produkcji w reżyserii Kennetha Branagha zarzucono drastyczne zmiany, które dotknęły nie tylko samą opowieść, ale również rys psychologiczny postaci, a zwłaszcza charakter Artemisa Fowla. Podczas gdy w książkach główny bohater jest chłodnym i cynicznym młodym geniuszem, film zobrazował go sympatycznego chłopaka, co odebrało mu autentyczności i unikalności. Ten sam problem dotknął magicznych istot oraz antagonisty, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że z mrocznej książki zrobił się film familijny. Widzów zdenerwowały również kiepskie efekty specjalne i niejasności fabularne.
4. Wiedźmin
- Tytuł serialu: Wiedźmin
- Lata emisji: 2019-
- Liczba sezonów: 3
- Twórcy: Lauren Schmidt Hissrich
- Aktorzy: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey
- Nasza ocena: 5/10
- Ocena IMDb: 8/10
Do najgorszych adaptacji można niestety zaliczyć także serial "Wiedźmin". Produkcja odcinkowa Netfliksa to adaptacja prozy Andrzeja Sapkowskiego, którą pokochali czytelnicy, natomiast widzowie - już mniej. Jednym z głównych powodów niepowodzenia "Wiedźmina" było dosyć mocne odstąpienie od materiału źródłowego i wizji Sapkowskiego - podczas seansu można było zaobserwować zmiany w wątkach bohaterów, w tym Yennefer i Ciri, a także kontrowersyjne i pełne sprzeczności zmiany w postaciach (co miało związek również z castingiem). Produkcję odcinkową krytykowano za brak spójności w narracji i nieliniową strukturę fabularną, co niepotrzebnie skomplikowało fabułę. Zagubieni mogli się czuć szczególnie ci widzowie, którzy nie mieli okazji zapoznać się z materiałem źródłowym. Z rozczarowaniem spotkał się także sposób, w jaki został przedstawiony bogaty świat fantasy "Wiedźmina" - według widzów i krytyków potraktowano go bardzo powierzchownie. Burzę wśród fanów wywołało ponadto odejście Henry'ego Cavilla, odtwórcy roli Geralta, który miał być niezadowolony z kierunku, w jakim zmierzał serial.
3. Percy Jackson i Bogowie Olipijscy: Złodziej Pioruna
- Tytuł filmu: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna
- Rok produkcji: 2010
- Czas trwania: 1h 58m
- Reżyser: Chris Columbus
- Aktorzy: Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan
- Ocena IMDb: 5,9/10
W pamięci widzów jako najgorsza adaptacja zapisał się film "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna" w reżyserii Chrisa Columbusa z 2010 r. Największym zarzutem były zmiany fabularne, jak wiek bohaterów czy generalnie fabuła, które znacznie odbiegają od materiału źródłowego. Zwracano również uwagę na mrok produkcji, który był nieadekwatny do lekkiej i humorystycznej serii książek Ricka Riordana, a także fatalny casting. Fani mitologii, którzy obejrzeli ten film, z pewnością już do niego wrócą - bo o tyle, o ile Riordan faktycznie utrzymał balans między elementami mitologicznymi i współczesnością, Columbusowi się to niestety nie udało. W przypadku "Percy'ego Jacksona" narzekano również na uproszczenie lub całkowite zrezygnowanie z niektórych wątków, a także źle zrealizowane efekty specjalne. Popularnością cieszy się za to serial Disney+ "Percy Jackson i bogowie olimpijscy".
2. Hobbit: Niezwykła podróż
- Tytuł filmu: Hobbit: Niezwykła podróż
- Rok produkcji: 2012
- Czas trwania: 2h 49m
- Reżyser: Peter Jackson
- Aktorzy: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Ken Stott
- Ocena IMDb: 7,8/10
Nie tylko "Hobbit: Niezwykła podróż", ale cała trylogia Petera Jacksona była szeroko krytykowana. Dlaczego fani Śródziemia twierdzą, że ta adaptacja jest fatalna? Jednym z zarzutów było rozciągnięcie 300-stronicowej książki na trzy filmy - podczas gdy książka J.R.R. Tolkiena jest dynamiczna i krótka, twórcy filmów postanowili mocno rozbudować materiał źródłowy, wprowadzając nowe postaci i wątki, co widzowie uznali za nadmierne eksploatowanie powieści z nastawieniem na zysk. Poza tym nie spodobało im się przesadne użycie efektów specjalnych, a także zrobienie z lekkiej książki przygodowej dla młodzieży poważnego i mrocznego filmu. Krytyce zostały poddane również niepotrzebne sceny akcji oraz wątki, które w ogóle nie były z "Hobbitem" związane.
Najgorsze adaptacje książek - TOP 10: 1. Mroczna wieża
- Tytuł filmu: Mroczna wieża
- Rok produkcji: 2017
- Czas trwania: 1h 35m
- Reżyser: Nikolaj Arcel
- Aktorzy: Matthew McConaughey, Idris Elba, Tom Taylor, Ben Gavin
- Nasza ocena: 5/10
- Ocena IMDb: 5,6/10
W 2017 r. zadebiutowała produkcja "Mroczna wieża", która z pewnością jest dobrze znana fanom Stephena Kinga - to właśnie na kanwie jego sagi postanowiono nakręcić tego potworka. Słowo "saga" jest kluczem do zrozumienia, dlaczego "Mroczna wieża" uważana jest za jedną z najgorszych adaptacji - Nikolaj Arcel, reżyser filmu, zdecydował się bowiem na zebranie wszystkich tomów w jedną całość i połączyć elementy z wielu książek, co doprowadziło do spłycenia fabuły i bogatych wątków. Przez pominięcie pewnych niuansów, filmowa "Mroczna wieża" zatraciła swoją głębię i magię, tak charakterystyczną przecież dla powieści Kinga. Arcel zdecydował się ponadto na nakręcenie filmu akcji, ignorując mroczne i metafizyczne elementy książek, co niestety sprawiło, że umarł duch wielowymiarowego materiału źródłowego.
O adaptacjach czytaj w Spider's Web:
- "It Ends With Us": różnice między książką a filmem. Zebraliśmy te najważniejsze
- Ten kinowy hit to niezła adaptacja fatalnej książki. Mam z nim jednak pewien problem
- "Lalka" Bolesława Prusa doczeka się zupełnie nowego filmu. Co wiemy o nadchodzącej produkcji?
- Będą nowe "Igrzyska śmierci"! Jest konkretna data premiery
- SkyShowtime szykuje kolejną polską produkcję. Będzie to adaptacja popularnego kryminału